Zunajobravnavni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je včeraj popoldne zavrnil pritožbo ljubljanskega odvetnika Milana Krstića, ki je poskušal senat treh sodnikov prepričati, da je osumljeni zdravnik Ivan Radan neupravičeno priprt, saj kot zdravnik brez službe niti ne bi mogel ponoviti očitanih mu kaznivih dejanj.

A se tako preiskovalna sodnica kot zunajobravnavni senat z odvetnikovimi argumenti nista strinjala. Prisluhnila sta tožilstvu, ki je opozarjalo, da ima Radan še vedno zdravniško licenco, obseg in teža sumov kaznivih dejanj pa sta po mnenju tožilstva tako obremenjujoča, da že sama po sebi predstavljata tveganje ponovitve. Tožilstvo Radana za zdaj utemeljeno sumi 24 kaznivih dejanj, od tega celo sedmih umorov (in ne zgolj ubojev), saj preiskane okoliščine v tem trenutku kažejo, da naj bi sedmim težko bolnim pacientom intenzivnega oddelka ljubljanske nevrološke klinike pospešil umiranje zaradi morilske sle in ne iz usmiljenja.

Samopoškodba ni bila hujša

Sodišče je zoper Radana odredilo tudi sodno preiskavo, ki včeraj še ni bila pravnomočna, vendar odločitev zunajobravnavnega senata o utemeljenosti pripora nakazuje, da se bo senat najverjetneje podobno odločil tudi o primernosti sodne preiskave. V tem odločanju pa senat ni vezan na 48-urni rok kot pri odločanju o priporu, tako da si lahko vzame več časa za premislek.

Kurirska služba je sklep o utemeljenosti pripora včeraj vročila na bolniško posteljo ljubljanskega kliničnega centra, od koder se bo moral Radan vrniti v ljubljanski pripor. Če ne bo drugih zdravstvenih zapletov. Izkazalo se je namreč, da Radanova samopoškodba ni bila hujše narave. Šlo naj bi za lažjo, poldrugi centimeter dolgo ureznino. Prve informacije so bile namreč, da si je Radan celo poskušal vzeti življenje z vbodom v srce, vendar so v zaporu pojasnili, da se je s kosom stekla lažje porezal po prsih, sopripornike pa takoj prosil, naj na pomoč pokličejo pravosodne policiste in zdravstveno službo.

Odvetnik Milan Krstić včeraj ni želel komentirati odločitve zunajobravnavnega senata, pred tem pa je že večkrat poudaril, da je njegova stranka zgolj nedolžno žrtveno jagnje sistema.

Verjeten trajni odvzem licence

Radan za zdaj zdravniško licenco še ima, a kot smo že poročali, njegovo ravnanje obravnava tudi razsodišče zdravniške zbornice. Prvostopenjsko sodišče mu je izreklo javni opomin, kar je, kot zatrjuje predsednik zdravniške zbornice Andrej Možina, največ, kar so lahko v tistem trenutku naredili. Tožilec zbornice je po tem predlagal še začasni odvzem licence, na odločitev pa se je Radan pritožil. V ponedeljek bo o tem razsojalo drugostopenjsko sodišče. Če ugotovijo, da je bila storjena večja strokovna napaka, bodo predsedniku zbornice naložili, naj uvede postopek ugotavljanja odgovornosti. Ena od možnih sankcij za to kršitev je tudi trajen odvzem zdravniške licence. Eden od poznavalcev stroke neuradno napoveduje, da se bo to najverjetneje tudi zgodilo. Naš sogovornik, ki želi ostati neimenovan, poudarja, da je Radan tako »psihično zlomljen, da nikakor ni primeren za delo s pacienti«.

Vzporedno poteka tudi interni ekspertni nadzor na Radanovem bivšem oddelku. »V tem trenutku je najpomembneje, da ugotovimo, kje sistem škripa, da se je kaj takšnega sploh lahko zgodilo, in da takšno ravnanje v prihodnje preprečimo,« pojasnjuje Možina.