Tri mesece in pol po napadu na satirični tednik Charlie Hebdo in judovsko trgovino je islamistični terorist v nedeljo zjutraj na območju Pariza ubil 33-letno učiteljico fitnesa, ki pa naj bi bila samo postranska žrtev velikega terorističnega napada. Alžirec Sid Ahmed Ghlam, 24-letni študent računalništva, ki zadnjih pet let živi v Franciji, je namreč nato nameraval uporabiti njen avto in v pariškem predmestju pred cerkvijo po maši streljati na vernike. O vsem tem, pa tudi o nespretnosti domnevnega terorista, ki je policiji omogočila, da ga je povsem po naključju našla, so mediji poročali šele v sredo.

Naključje rešilo katoliške vernike

Mladi Alžirec, ki očitno ni bil izurjen za tako nalogo, je ob umoru učiteljice fitnesa nehote tudi sebe ranil v nogo, zato se je odločil, da napada na katoliške vernike ne bo izvedel. Ko se je peš bližal svojemu domu, je poklical rešilni avto in dejal, da ga je neznanec ustrelil v nogo. Tako je prišla tudi policija, ki pa je po sledovih njegove krvi prišla do avtomobila, v katerem sta bila tudi kalašnikovka in neprebojni jopič.

V njegovi študentski sobi pa so našli pravo skladišče orožja, prav tako GPS s koordinatami dveh katoliških cerkva na območju Pariza, dokumente Al Kaide in Islamske države, v arabščini napisane podatke o obeh cerkvah, urniku maš, času vožnje od policijske postaje do njiju, pa tudi navodila, kako naj bi se vedel v primeru aretacije. Preiskovalci so tudi ugotovili, da je bil Alžirec v stalnem stiku z nekom iz Sirije. Pojasnjeval mu je na primer, da ni pripravljen, a sogovornik ga je silil v akcijo. Do napada na katoliške vernike v pariškem predmestju naj bi prišlo hkrati s tem, ko bi Islamska država na videu predvajala svojo zgodovino kristjanov, ki se konča s posnetki nedavnega pobijanja 29 etiopskih kristjanov v Libiji.

Tajne službe znova zatajile

Nekateri, kot je skrajna desničarka Marine Le Pen, zdaj obtožujejo vlado in francoske tajne službe, da so znova odpovedale, saj Alžirca niso intenzivno nadzorovali, čeprav je bil na seznamu sumljivih oseb, potem ko so francoske tajne službe dvakrat, lani spomladi in letos februarja, dobile informacijo, da poskuša priti v Islamsko državo. Pariški tožilec pravi, da obakrat ni bilo elementov, ki bi dovoljevali začetek preiskave in intenzivno prisluškovanje. Tudi napadalca na uredništvo časnika Charlie Hebdo, brata Kouachi, sta bila na seznamu sumljivih islamistov, a ju prav tako niso dovolj intenzivno spremljali. Očitno je vseh sumljivih islamistov v Franciji preveč in ni mogoče vnaprej vedeti, kateri bo izvedel pokol. Prijel se jih je vzdevek »osamljeni volkovi«. Nekateri leta živijo povsem normalno življenje, ne kažejo nobenih skrajnih političnih opredelitev in nimajo nobenih povezav s katero od skrajnih islamističnih skupin, a intimno simpatizirajo z njimi in njihovimi idejami ter samostojno poskušajo izvesti odmeven teroristični napad. Vprašanje je tudi, ali bo novi zakon o varnostnoobveščevalnem delu, ki se sprejema zdaj in ki ga na levici ostro napadajo, odpravil te pomanjkljivosti. Francoski premier Manuel Valls je včeraj za radio France Inter sicer dejal, da bi Alžirca zaprli že prej, če bi že prej imeli ta zakon, ki omogoča lažje prisluškovanje sumljivim osebam, spremljanje spletnega brskalnika in gibanja s pomočjo čipov za geolokalizacijo.

Valls je dejal tudi, da so v Franciji po januarskem napadu na satirični tednik Charlie Hebdo preprečili pet terorističnih napadov. Dodal je: »Grožnja terorističnih napadov še nikoli ni bila tako velika, nikoli v zgodovini nismo imeli opraviti s tovrstnim terorizmom. (…) Je pa res čudno, da se, kakor hitro preprečimo neki teroristični atentat, kritizira delo tajnih služb.« Premier je še povedal, da je mogoče med člane terorističnih omrežij prišteti 1573 Francozov ali ljudi s prebivališčem v Franciji, 442 med njimi se trenutno nahaja v Siriji, od tega jih je 97 tam umrlo.