V Mariboru premalo strank

Dekleta so bila stara od 21 do 24 let, na območjih, kjer je brezposelnost največja, pa sta jih novačila z nekim Madžarom, ki ga še vedno iščejo. K nam sta jih vozila Hrvat in Mariborčan, ki ju tudi čaka kazenska ovadba. »Uslužbenke«, bilo jih je najmanj 14, so bile deležne groženj, da bodo njihovim sorodnikom razkrili, s čim se ukvarjajo. In še, da delajo na črno in da se bodo znašle v zaporu, če ne bodo ubogale. Spolna storitev je znašala od 40 do 80 evrov in dekletom, ki so imele skupno okoli sto strank na mesec, je bilo obljubljeno, da bodo dobile polovico zaslužka. A so dejansko dobile veliko manjši odstotek. Da bi ugotovili, koliko so dejansko zaslužili njihovi nadrejeni, bodo zdaj sprožili še finančno preiskavo.

Poleg ljubljanskega je imela organizatorica še dve stanovanji. Eno v Mariboru, a je bilo tam premalo strank in je »poslovalnico« kmalu zaprla. Koprsko stanovanje pa so uporabljali le, ko se jim je to izplačalo, torej v času turistične sezone. Ko so minulo sredo policisti potrkali na vrata ljubljanskega stanovanja, so bila poleg organizatorke tam še tri dekleta in ena moška stranka. Za dekleta je poskrbela Slovenska karitas, za osumljenko pa je preiskovalni sodnik odredil pripor.

Že januarja so zaključili še eno podobno preiskavo. Tokrat je šlo v glavnem za dekleta iz Srbije, ki naj bi se zaposlila v masažnih salonih, a je bilo nato njihovo edino delo prostitucija. Kriminalisti so spisali ovadbe za pet oseb zaradi enajstih kaznivih dejanj, enega državljana Srbije še iščejo. Glavni je bil 46-letni Ljubljančan, ki je tujke nameščal v več stanovanjih. Če niso ubogale, na primer pravočasno sporočile števila strank in višine zaslužka (»šefi« so si vzeli 70 odstotkov), so jim grozili z zvezami v srbskem kriminalnem podzemlju.

Poteptano dostojanstvo

Po besedah Imreja Jerebica, generalnega tajnika Slovenske karitas, so letos že poskrbeli za krizno namestitev štirih ljudi, med njimi tudi otroka. Lani so pomagali petim, v zadnjih sedmih letih pa skupno 75 žrtvam. Za to imajo na voljo dve tajni lokaciji. Trgovina z ljudmi se po njegovih besedah kaže v različnih oblikah, predvsem v beračenju, prisilni poroki in prisilni prostituciji. »Gre za novodobno suženjstvo, ki najbolj prizadene človekovo dostojanstvo,« je povedal. Krizna namestitev traja približno 30 dni, ko je končano prvo obdobje okrevanja, pa za namestitev in drugo pomoč žrtvam poskrbi Društvo ključ. Lani so na tak način poskrbeli za tri osebe, še 40 pa so zagotovili drugo pomoč. V prvih treh mesecih letošnjega leta pa je bilo v eno od oblik njihove pomoči vključenih že 20 ljudi, je povedala predsednica društva Katjuša Popovič. Opozorila je na dobro sodelovanje s policijo, zadnje čase pa tudi s centri za socialno delo. V prihodnosti si želijo predvsem dvojega. Problematiko trgovine z ljudmi bi kot obvezno vsebino radi vključili v šolski kurikulum. Radi pa bi poskrbeli tudi za rešitev financiranja dolgotrajnega zdravljenja žrtev, ki so običajno brez urejenih dokumentov, pri čemer pričakujejo pomoč zdravstvenega ministrstva.