Po njegovih besedah se je vse skupaj začelo s ponudbo nove pogodbe o zaposlitvi, po kateri ni bil več vodja oskrbniško-vzdrževalne službe, ampak je vodil le še oskrbniško službo (plača je ostala enaka). Direktorica mu je pojasnila, da je bil preobremenjen in mu bo poslej lažje. Po podpisu te pogodbe pa je kar naenkrat postal tarča očitkov, da dela premalo, na novo zaposleni vodja vzdrževalne službe pa preveč. Novi vodja je sicer postal oče partnerja direktoričine hčerke in Dobrovoljc je prepričan, da je do spremembe njegovega službenega položaja prišlo samo zato, ker Ban-Fischingerjeva ni hotela, da bi bil prišleku nadrejen. Direktorici je napisal protestno pismo, ki ga je javno prebrala na sestanku vseh delavcev. »Pismo je vmes komentirala, me pred vsemi smešila in primerjala z Radiem Erevan. Kot vodjo me je popolnoma diskreditirala in od takrat sem bil odrezan od vseh informacij,« je pričal.

Sčasoma ostal brez vsakega dela

Ker naj bi delal premalo, je moral pisno pojasnjevati, kaj ob določenih dnevih počne. Toda namesto da bi mu po vsakem takem »normiranju« naložila več dela, mu ga je le še jemala, je povedal. Direktorica ga je nadomestila pri vodenju sestankov z oskrbniki, ni smel več pisati urnikov za zaposlene in še in še, tako da na koncu res ni imel več kaj delati. Selili so ga iz pisarne v pisarno, njegove stvari pa preselili v skladišče na podstrehi. Ko sodelavca ni bilo v pisarni, je lahko sedel za njegovo mizo in uporabljal njegov računalnik, ko se je kolega vrnil, pa se je moral umakniti. Na koncu je ostal brez službe, ker se ob prihodu dvakrat ni žigosal. »Res sem pozabil, a to se je zgodilo tudi drugim. Tudi po štirikrat, pa niso čutili nobenih posledic,« je izjavil.

Po besedah oškodovanca je šlo za načrtne pritiske direktorice, da bi sam dal odpoved. Vedela je namreč, da ga kot predsednika sindikata iz poslovnih razlogov ne more odpustiti. Znebiti naj bi se ga hotela zato, ker je opozarjal na nepotizem v ZOO ter na to, da imajo ljudi zaposlene na delovnih mestih, ki po sistematizaciji sploh ne obstajajo. »Bila je jezna in želela se mi je maščevati,« je izjavil in dodal, da je imela za zaposlene dvojna merila: »Tisti, ki so bili del njenega kroga, so bili privilegirani. Jaz nisem bil.«

Raje brez novinarjev

Na vprašanje, kako se je obnašal do direktorice, je odvrnil, da sta imela do protestnega pisma dober odnos. Potem ga ni bilo več oziroma je bil hladen. Med Dobrovoljcem in ZOO poteka postopek tudi na delovnem sodišču in tam zaslišane priče so povedale, da je bil prepirljiv, verbalno agresiven, žaljiv. Dobrovoljc je odvrnil, da ga ta pričevanja čudijo. »Verjetno pa res nisem bil videti srečen in zadovoljen. Bil sem pod stresom, opozarjal sem na napake, ko drugi niso. Bil sem predsednik sindikata in to je bila moja naloga,« je dejal.

Ban-Fischingerjeva je med drugim odvrnila, da je o domnevnih nepravilnostih, ki naj bi se dogajale v živalskem vrtu, na različne naslove napisal kakih 15 pritožb. A so vsi ugotovili, da so očitki neutemeljeni. Tudi to, da je dajal izjave za medije, je direktorico zelo zmotilo. Jo je pa prav tako zmotila tudi prisotnost Dnevnikove novinarke na sojenju. Nad poročanjem našega časnika s prve glavne obravnave namreč ni bila navdušena, precej glasno in nejevoljno pa je izrazila tudi prepričanje, da nas je o sojenju zagotovo obvestil ravno Dobrovoljc. Čeprav je jasno, da so vsi podatki o glavnih obravnavah že leta javno dostopni na spletu.