Eden priznal, drugi ne

V obtožnici je pisalo, da sta Funkel in podjetnik Janko Grobelšek podjetje Vilboss ogoljufala za 29.000 evrov. Sporen naj bi bil najem viličarja – podjetju Vilboss naj bi plačala najemnino za dva meseca, potem pa nič več. Nasprotno, stroj naj bi nato prodala naprej družbi Avto Celje, ki je denar nakazala na račun Grobelškovega podjetja. Kot je bilo že vnaprej domenjeno, naj bi nato Grobelšek ves denar predal Funklu, v zameno pa dobil dva milijona takratnih tolarjev provizije.

Da je to res, je Grobelšek priznal pred preiskovalnim sodnikom, nato pa še na sodišču. V zameno je dobil pogojno kazen desetih mesecev zapora, a mu ne bo treba za zapahe, če v treh letih ne naredi novega kaznivega dejanja. Prav tako so mu odredili tudi plačilo premoženjskopravnega zahtevka oškodovane firme, nekaj več kot 24.000 evrov.

Funkel vpletenosti v goljufijo ni priznal. Trdil je, da je Grobelšek prek svoje firme sam najel viličarja, ga tudi sam prodal in zadržal plačilo. Še malo bolj pa je zadevo zapletel Grobelšek, ko je bil na sojenju Funklu zaslišan kot priča. Funkla ni več obremenjeval, saj je krivdo nenadoma začel prelagati na nekega Bega, ki naj bi ju izsiljeval in zahteval, naj izpeljeta prevaro z viličarjem. Toda sodišče mu ni verjelo, Bega naj bi vpletel le zato, ker je vedel, da ga že leta ni več med živimi in da bo to zgodbo težko preveriti.

Ni opravljal gospodarske dejavnosti

Na prvostopenjskem sodišču so tako tudi Funkla spoznali za krivega in ga obsodili na zaporno kazen. A višji sodniki so menili, da mu poslovne goljufije, kot je opredeljena v kazenskem zakoniku, ni mogoče očitati. Kot so zapisali v sodbi, poslovno goljufijo lahko stori le oseba, ki opravlja gospodarsko dejavnost. Tožilstvo pa tega Funklu niti ne očita (pač pa le Grobelšku) – obtožuje ga le, da je z Grobelškom prevzel viličarja in da ga je po storjenem kaznivem dejanju prodal naprej. Po mnenju višjega sodišča bi bil tako Funkel lahko napeljevalec ali pomočnik pri kaznivem dejanju. A višji sodniki ga niso mogli obsoditi zaradi tega ali kakšnega drugega kaznivega dejanja, saj bi na ta način prekoračili okvire, ki jih je postavila obtožba, piše v sodbi. Zato so ga pravnomočno oprostili.

Funkel je bil leta 2010 na ljubljanskem sodišču obsojen na osem let in dva meseca zapora ter 10.000 evrov denarne kazni, ker je z goljufijami s prestižnimi avtomobili različne lizinške hiše oškodoval za več kot 700 tisočakov. Konec leta 2011 je sodba postala pravnomočna, a se na poziv za prestajanje kazni ni odzval. Na podlagi tiralice so ga predlani prijeli na Hrvaškem in ga sredi istega leta predali Sloveniji. Je še v več kazenskih postopkih, a so mnogi obstali na mrtvi točki. Pravosodni organi namreč čakajo na hrvaško odobritev sojenja. V slovenski zahtevi za Funklovo izročitev namreč niso bile navedene vse njegove obtožnice, zato mora zdaj Hrvaška vse druge odobriti posebej.