Začetki na javnih prireditvah

Na Dolenjskem se je leta 2013 pojavila večja količina bankovcev za 50 evrov, za katere so na bankah ugotovili, da so ponaredki. Neznanci so jih unovčevali predvsem poleti in decembra na različnih javnih prireditvah in stojnicah, kjer pomanjkljivo preverjajo pristnost gotovine. Ponarejeni bankovci namreč niso imeli posebej izdelanih zaščitnih elementov, kljub njihovi preprostosti pa so bili na pogled in otip dokaj prepričljivi.

Lani se je pogostost pojavljanja ponarejenega denarja še stopnjevala, iz Dolenjske pa se je preselila tudi na območje ljubljanske policijske uprave. Tudi nabor lokacij za unovčevanje ponaredkov se je povečal, ponarejevalci pa so začeli obiskovati tudi gostinske lokale, cvetličarne, pekarne ter prodajalce sadja in zelenjave. Več ponaredkov so podtaknili taksistom.

O ponaredkih govorili v šifrah

Klobčič fantomskih ponaredkov se je začel odvijati aprila lani, ko so ljubljanski policisti pri enem izmed osumljencev našli 220 ponarejenih bankovcev za 50 evrov. A kljub aretaciji se konstantni dotok ponaredkov ni ustavil. Analiza je pokazala, da skupina bankovce tiska z običajnim brizgalnim tiskalnikom, bankovce pa so nato preplastili z različnimi premazi, tako da so na otip postajali vedno bolj podobni pravim evrskim bankovcem.

Preiskovalci so po mesecih dela prišli na sled deveterici osumljencev, ki jih je vodil 23-letnik iz Posavja. Poleg organizatorja sta imela v združbi pomembno vlogo tudi 18-letnik iz Posavja, ki je posredoval pri distribuciji ponarejenega denarja, in 20-letnik, ki je sodeloval pri tiskanju ponaredkov. Kriminalisti so osumljencem dlje časa prisluškovali (o ponaredkih so govorili v šifrah), pred dnevi pa so izvedli šest hišnih preiskav. Zasegli so več računalnikov, tiskalnikov, naprav za skeniranje, kartuš, USB-ključev ter ponarejene bankovce in papir za tiskanje. V Posavju in Ljubljani so našli še neprijavljeno puško z daljnogledom in dušilcem zvoka, pištolo, več nabojev ter mobilne telefone in SIM-kartice, s katerimi so medsebojno komunicirali. Skupaj so ovadili devet osumljencev, starih od 17 do 50 let, ki jim grozi do osem let zapora.

Bankovci potovali tudi čez meje

Podatki o zaslužku ponarejevalcev so za zdaj le delni. Po trenutno znanih informacijah so kriminalisti prepričani, da so od aprila lani ponaredili za 30.000 evrov bankovcev po 50 evrov. Več bo pokazala finančna preiskava, ki še poteka, policisti pa sumijo, da je deveterica povezana tudi z nekaterimi ponaredki iz leta 2012. Prav tako se lažni evri, za katerimi stoji razbita kriminalna združba, še vedno pojavljajo v obtoku, 22 njihovih izdelkov pa so našli tudi v različnih državah EU.

Policisti so lani opazili skokovit porast zaseženih ponaredkov, med katerimi je več kot polovica evrskih bankovcev za 20 in 50 evrov, trend pa se nadaljuje tudi letos. »Ponaredki se največkrat unovčujejo na bencinskih servisih, v trgovinah, trafikah in posameznih gostinskih lokalih, kjer jih običajno ne odkrijejo. Odkrijejo jih šele v poslovnih bankah, kamor se odvede izkupiček od poslovanja. Vse to še dodatno otežuje odkrivanje razpečevalcev in proizvajalcev tovrstnega denarja,« opaža vodja sektorja za organizirano kriminaliteto generalne policijske uprave Tomaž Peršolja.