Janša je ob predstavitvi svojih zadnjih knjig komentiral tudi aktualno dogajanje in sodstvo označil za enega od velikih problemov, ki jim imamo Slovenci. Vzrok za zastoje v našem razvoju v zadnjih letih, tudi desetletjih, je po njegovem to, da ni prišlo do uresničitve ustavnega načela ločenosti oblasti.

"Sodstvo dejansko še vedno funkcionira kot podaljšek neke oblasti, tako kot je bilo včasih, tudi poimensko, iste rodovnike dobite, če greste v te strukture, in zaradi tega tudi številne druge sfere ne funkcionirajo normalno," je dejal. Dodal je, da gre pri tem tudi za veliko gospodarsko škodo, saj pri nas povprečen gospodarski spor na sodiščih traja več kot 1000 dni, evropsko povprečje pa je več kot štirikrat manjše. Navedel je tudi primer sodnice, ki odloča o 122 stečajnih primerih. To pa zato, da se stvari ne razrešijo, ker da so zadaj drugi interesi.

Janša spopada med vrhovnim in ustavnim sodiščem sicer ne vidi, je pa žalosten, ker je slednje v zadnjih desetih letih razveljavilo nekaj sto sodb zaradi protiustavnosti, pri čemer je, kot pravi, tudi znano, katerih sodnikov.

"In če k temu dodamo še evropsko sodišče za človekove pravice, je številka, ugotovljena nekje sredi lanskega leta, 600 protiustavnih sodb slovenskih sodišč. To so tiste, kjer so bile kršene človekove pravice in je to ugotovilo bodisi slovensko bodisi evropsko sodišče. Pri čemer je to po Janši mogoče le slaba tretjina vseh primerov, ker veliko postopkov še traja, veliko ljudi pa se ne pritoži iz različnih razlogov.

V čigavi službi je vlada?

Na vprašanje voditelja pogovora Borisa Cipota ali drži, da "nemi poslanci" le pritiskajo gumbe, je odgovoril, da je pravo vprašanje, v čigavi službi je vlada, ker da pri nas velikokrat ni jasno, kdo je kaj predlagal in kdo je dejansko zadaj. O nedavnem srečanju pod okriljem Marka Voljča v Cankarjevem domu pa Janša meni, da ne gre za tako visoke ambicije, kot je sprememba na čelu vlade.

"Bolj je šlo za neko posredno ustanavljanje foruma 22, ker se forum 21 ni prijel, je pa seveda lahko priprava na naslednjo instantno stranko, ki se bo ustanavljala pred naslednjimi volitvami. Ta, ki je na prejšnjih zmagala, bo potrošena prej kot do konca mandata in se bo naredilo drugo," pravi predsednik SDS.

Po njegovem je ustanovitev stranke, ki se imenuje po enem človeku in je edino on na plakatu, absurd. "To ni ravno normalno. Predstavljajte si, da bi se SDS preimenoval v stranko Janeza Janše. Verjetno bi slovenski medijski prostor ponorel od obtožb o totalitarizmu, avtoritarnosti, kultu osebnosti in tako naprej, tukaj pa nič," je med drugim na javni tribuni še povedal Janša.