"Lahko se imamo za srečne, da smo lahko po grozodejstvih tretjega rajha, po 70 milijonih mrtvih v drugi svetovni vojni in šestih milijonih umorjenih Judov sprejeti nazaj v mednarodno skupnost, celo danes," je menil Steinmeier.

Raziskava, ki jo je opravila fundacija Bertelsmann o nemško-izraelskih odnosih, je pokazala, da bi 58 odstotkov Nemcev rado pod zgodovino potegnilo črto. 81 odstotkov Nemcev bi rado "za sabo pustilo" zgodovino preganjanja Judov in se posvetilo sedanjim težavam.

"Pošastni zločin" holokavsta bo vedno zaznamoval odnose med narodoma

Izsledki so bili objavljeni pred 70. obletnico osvoboditve nacističnega taborišča Auschwitz, ki jo bomo obeležili 27. januarja. Steinmeier je ta dan označil za "dan sramote za Nemčijo".

O nemško-izraelskih odnosih je Steinmeier poudaril, da se je vez zaupanja med državama v minulih desetletjih okrepila. Vendar pa bo "pošastni zločin" holokavsta vedno zaznamoval odnose med narodoma. Steinmeier je izrazil hvaležnost, da menjava med državama raste. "Nikoli več ne smemo dovoliti, da bi bili pripadniki judovske vere v naši sredini ogroženi," je opozoril.