Tudi če so na oddelku težke razmere in pomanjkljiva komunikacija, to po besedah Možine ne sme biti razlog za tako dejanje, saj obstajajo druga, regularna pota opozarjanja na razmere. Med temi načini je naštel obveščanje predstojnika, uporabo konzilija zdravnikov ali iskanje pomoči pri sindikatu ali zdravniški zbornici.

Številni preobrati v zadnjih dneh so po njegovi oceni skrb vzbujajoči, mnoge izjave so protislovne. Hkrati pa v zbornici razpolagajo s skromnimi materialnimi dokazi, tako da Možina predvideva, da bo v tem primeru odločilno delo organov pregona, ki aktivno delajo na razreševanju te nepojasnjene zgodbe.

Možina: Ukrepi vodstva UKC so bili korektni

Zdravniška zbornica dogajanja dejavno spremlja zlasti preko neodvisnega instituta tožilca zbornice oz. njegovega namestnika, ki morata s svojim delovanjem in ukrepi varovati tudi ugled zbornice in zdravniškega stanu v celoti, je povedal Možina. Po pridobitvi potrebnih dokazov pa lahko pred razsodiščem zbornice po njegovih besedah sprožita pripravljalni postopek ali pa neposredno obtožnico.

Je pa Možina kot korektne ocenil ukrepe vodstva UKC, ki je sprožilo postopek za prenehanje delovnega razmerja zdravniku Ivanu Radanu ter postopek za zamenjavo predstojnice kliničnega oddelka za vaskularno nevrologijo in intenzivno nevrološko terapijo Bojane Žvan in predstojnika intenzivnega oddelka nevrološke klinike Viktorja Šviglja.

Komisija, ki je opravila notranji strokovni nadzor nad primerom smrti bolnika na nevrološki kliniki UKC Ljubljana, je namreč ugotovila, da ni možno z gotovostjo trditi, da je kalijev klorid, za katerega je Radan naročil, naj se ga pripravi za infuzijo, dejansko stekel in bolniku povzročil zastoj srca. Se je pa to po mnenju komisije verjetno zgodilo.

Ministrstvo za zdravje se bo za morebitne dodatne ukrepe odločilo po prejemu poročila strokovnega nadzora

Ministrstvo za zdravje je v odzivu na poročilo strokovnega nadzora nad primerom smrti bolnika na nevrološki kliniki UKC Ljubljana zapisalo, da se bo o morebitnih nadaljnjih ukrepih odločilo potem, ko bo prejelo samo poročilo. S Policijske uprave (PU) Ljubljana pa so sporočili, da predkazenski postopek v omenjenem primeru še poteka.

Na ministrstvu pojasnjujejo, da so danes predstavljeno poročilo že zahtevali, prav tako so od Univerzitetno kliničnega centra (UKC) Ljubljana zahtevali informacijo, kako imajo urejen sistem kakovosti in varnosti zdravstvene obravnave bolnikov.

Ko bodo zahtevano prejeli, se bodo odločili, ali bodo kakor koli dodatno ukrepali, so zapisali. Ob tem pojasnjujejo, da ima ministrstvo možnost, da poda pobudo za izredni strokovni nadzor Zdravniški zbornici Slovenije ali nadzor nad delom v zdravstveni negi.

Na PU Ljubljana v zvezi s primerom ne dajejo podrobnejših obvestil. Pravijo le, da predkazenski postopek še poteka, pri tem pa policija sodeluje tudi s strokovnjaki medicinske stroke.

Preberite tudi: Sum evtanazije: Zaradi odpovedi nadzornih mehanizmov premalo dokazov za jasen odgovor