Vsakdo, ki pozna ustroj in delo policije, ve, da je to izredno živ organizem, ki se niti za trenutek ne ustavi, saj to narekujejo neljubi dogodki v družbi in jih je treba takoj sanirati.

Ob praznovanju 25-letnice akcije Sever je prav, da takim trditvam prisluhnemo in se ob njih zamislimo.

V zadnjem času smo slišali več izjav znanih ljudi s težo. Ladislav Lipič, predsednik ZVVS, je ob letošnji obletnici ustanovitve TO izjavil, da je imela Slovenija tri narodne vojske: Maistrovo, NOV in Teritorialno obrambo.

Če smo natančno prisluhnili slavnostnemu govorcu na proslavi 25-letnice akcije Sever, predsedniku republike Borutu Pahorju, smo videli, kako je primerjal akcijo Sever s padcem Berlinskega zidu; oba dogodka sta se zgodila skorajda istočasno. Ali je Pahor govoril o visoki stopnji demokratizacije Slovenije v letu 1989?

Po osamosvojitvi leta 1991 je nastopila tako imenovana privatizacija. Nekateri osamosvojitelji so to razumeli po svoje in so privatizirali tudi osamosvojitev. Nekaj časa jim je to tudi uspevalo.

Slovenija je bila leta 1990 zrela za osamosvojitev, treba je bilo narediti samo korake državotvornosti. Da pa je postala zrela, je morala prebroditi kar nekaj demokratičnih procesov.

S svojim razmišljanjem ne bi posegal daleč v zgodovino. Mogoče bi se dotaknil Informbiroja leta 1948, ko se je takrat skupna država izredno pogumno odcepila od stalinizma Sovjetske zveze. Zakorakali smo v svoj lasten sistem. Koliko je bilo v politiki nasprotnikov te »odcepitve«, je bilo mogoče zaznati leta 1966, ko je bil zamenjan zvezni minister za notranje zadeve Aleksander Ranković. Po tej zamenjavi je JLA dobila krila in ni je bilo mogoče ustaviti. Intenzivno se je začela ukvarjati z namensko proizvodnjo orožja in dobila lasten vir reprodukcije. Nastajati je začela država v državi.

Zanimivo je, da je v naslednjem letu, leta 1967, Slovenija ustanovila kadetsko šolo za miličnike, kjer so mladi miličniki v času šolanja odslužili vojaški rok. Istega leta je postal predsednik Izvršnega sveta SRS Stane Kavčič.

Napad Sovjetske zveze na Češko leta 1968 je bil vzrok, da se je začela Slovenija s svojim političnim vodstvom obnašati samozaščitniško. Takrat namreč ni bilo izključeno, da se Češka ne zgodi tudi nam. Prav zato naj bi bila ustanovljena Teritorialna obramba RS. Sprašujem se, ali je bila ustanovitev TO in kadetske šole eden prvih osamosvojitvenih manevrov takratne republiške vlade. Seveda je bilo treba TO oborožiti in usposabljati, in pojavlja se vprašanje, kdo je kupil in nabavil orožje.

Stane Kavčič je začel liberalizacijo Slovenije. Njegov moto Promet je gibalo družbe mu je prinesel tudi popularnost med ljudmi, kar je povzročilo zavist med politiki, a z metanjem polen pod noge so šli predaleč. S pomočjo zvezne oblasti so mu onemogočili cestne povezave z Evropo, kar bi prineslo skokovit razvoj. Nekatera podjetja, na primer Slovenijales s Tonetom Petkovškom na čelu, so takrat predstavljala diamantni koncept tržnega gospodarstva.

Ta prepir je izkoristila armada in brez pravega varnostnega vzroka, saj se je hladna vojna zaradi krize obeh blokov otoplila, na Vrhniki zgradila največjo garnizijo v Sloveniji pod pretvezo, da se imperialistične sile Nata ne bi kar po avtocesti pripeljale iz Aviana v Italiji. Najmočnejši oklepni brigadi je dodala močan sistem protizračne obrambe z nadzorom zračnega prostora. To nas je stalo veliko denarja. Namesto da bi bila zgrajena avtocesta do Italije, je bil narejen samo odsek Vrhnika–Postojna, ki je predstavljal nekakšen varnostni obvod mimo garnizije Vrhnika. Kontraobveščevalna zaščita garnizije je bila vzrok, da je Vrhnika turistično zamrla, ukinjen je bil celo avtokamp, in Vrhnika je postala nekakšen talec politike JLA.

Zvezna politika je zamenjala Staneta Kavčiča, vendar liberalizacije v Sloveniji to ni ustavilo.

Akcija Raduša, ilegalni vdor teroristov leta 1972 v Slovenijo, je bila vzrok, da je bil v Sloveniji organiziran rezervni sestav milice in da je bila ustanovljena Zaščitna enota milice.

Prvi postroj in usposabljanje rezervnega sestava takratne milice sta se dogajala v Tacnu od 6. do 17. julija 1972. Leta 1974 je bila sprejeta ustava, ki je dovoljevala odcepitev od Jugoslavije, postavljen je bil temeljni kamen za jedrsko elektrarno v Krškem, ki smo jo gradili skupaj s Hrvati. Ali se je začel konfederalni koncept gospodarstva s Hrvaško?

Leta 1976 je Slovenija v največji tajnosti ustanovila oklepno enoto milice. Orožje, borbena oklepna vozila Skavtke, Blinde (top 20 mm), je dobila iz tajnih rezerv TO v Kočevski Reki. Orožje je bilo ameriško. Ta enota je bila ustanovljena izključno za varnost suverenosti Republike Slovenije, mi je pred leti v razgovoru potrdil takratni predsednik IS RS Andrej Marinc. Ustanovitev in usposabljanje oklepne enote milice sta se izvajala od 17. do 26. aprila 1976 v trenažnem centru na Jasnici. Zaključne vaje se je udeležil sam politični vrh RS, kjer je bilo ukazano, da se naokoli ne sme razglašati ustanovitve te enote. Ali se je uradna Slovenija v tajnosti pripravljala na osamosvojitev že takrat?

Slovenija je dobila nove, mlajše, izobražene politike, ki niso bili neposredno obremenjeni z NOB, saj se od spominov ni dalo živeti.

Leta 1980 je vodenje notranjega resorja prevzel Tomaž Ertl. Zelo je poudarjal demokratizacijo in izobraževanje kadra. Organiziral je močan izobraževalni center organov za notranje zadeve z višjo šolo, ki je postala del takratne univerze, kjer so predavali ugledni zunanji, priznani profesorji.

Res je, da je Tomaž Ertl odgovoren za aretacijo četverice leta 1988, kar ni nikdar zanikal. Res pa je tudi, da se je 1. decembra 1989 z akcijo Sever odločno uprl Miloševićevemu »Mitingu resnice«.

Akcija Sever je bila odločen kazalnik, da bo slovenska milica branila suverenost RS pred katerim koli sovražnikom. Vedno bolj pa se je kazalo, da bo to JLA, ki smo jo sami oblekli, nahranili in oborožili. Ali je bila to prva, uradna, nič tajna »manevrska struktura milice«, ki je odločno pokazala Miloševiču, ki je zakuril in podkuril JLA, da je kasneje izvedla agresijo na Slovenijo, da s slovensko milico ni šale.

Zadnje čase se dogaja, kot da Slovenija nima zgodovine. Vse naj bi se zgodilo kot v pravljici. Prišli so Janez, Tone in Igor in kot nekakšni sveti trije kralji Slovenijo osamosvojili.

Dogajajo se neke postrojitve paravojaških enot v uniformah ne vem komu v čast, ob prisotnosti predsednika republike. Veterani ZVVS in SEVER so ogorčeni.

Predlagam, da predsednik republike enkrat na leto postroji predstavnike takratne milice in Teritorialne obrambe, ki brez podpore naroda ne bi bili uspešni v oboroženem spopadu z JLA, v spomin in opomin zanamcem, da moramo živeti v slogi in miru.

Vid Drašček, Vrhnika