Na ministrstvu za infrastrukturo po novem izrecno zanikajo, da bi predavatelji na Gradbenem inštitutu ZRMK, ki izvajajo usposabljanja bodočih energetskih izkazničarjev, licence zase pridobili mimo predpisov, prek spornega ustnega medsebojnega izpraševanja pred uradnikom ministrstva za infrastrukturo in prostor Erikom Potočarjem. Pa čeprav se je eden od teh predavateljev – Matjaž Malovrh – tudi z imenom že spomladi javno izpostavil in potrdil navedbe, pred katerimi so se nekateri drugi predavatelji zavili v molk.

Zavajajoče ministrstvo

Čeprav smo jim vprašanje zastavili že takrat, niti na ministrstvu niti na gradbenem inštitutu medtem do danes tudi še niso pojasnili, kako so potemtakem predavatelji prišli do licenc za izdelovanje izkaznic. Kajti energetske izkaznice lahko po slovenski zakonodaji izdelujejo le licencirani strokovnjaki, ki uspešno opravijo posebej predpisano usposabljanje in preizkus znanja, pri čemer pa tega obveznega izpita za pridobitev licence zaradi preprečevanja morebitnega konflikta interesov ne smejo opraviti pri sodelavcu ali delodajalcu. Ker je ZRMK za zdaj edini izvajalec usposabljanj in izpitov v Sloveniji, njegovim predavateljem zakonodaja pridobitve licence v resnici ne dopušča.

Ministrstvo zdaj napoveduje, da bodo postopek usposabljanja nadgradili (kako, niso povedali), hkrati pa naj bi najkasneje z novim letom usposabljanja izkazničarjev začela izvajati dva ponudnika. »Zaradi nadaljnjega razvoja ukrepa,« so skopo pojasnili, zakaj so se zdaj, po približno 250 že licenciranih izkazničarjih, vendarle odločili slediti zgledu evropskih držav, ki so glede na dostopne podatke prav vse usposabljanja prepustile več različnim organizacijam. Ali pa jih izvaja kar država sama prek enega svojih organov.

Zavlačevanje z razpisom?

Pri nas ta posel za 708 evrov (toliko strokovnjaka stane usposabljanje in enkratno opravljanje izpita za pridobitev licence izkazničarja) opravlja zasebni ZRMK, ki pa se mu bo kmalu pridružil še en ponudnik. Na razpis za izbiro izvajalca usposabljanja in preizkusa znanja strokovnjakov za izdelovanje energetskih izkaznic za naslednjih pet let je ministrstvo do roka konec avgusta prejelo dve ponudbi, po naših neuradnih informacijah pa sta jih oddala ZRMK in Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije v sodelovanju z ljubljansko strojno fakulteto. Oba sta posel očitno dobila, saj so z ministrstva sporočili, da sta izvajalca že izbrana, sledijo le še predvideni upravni postopki in podpis pogodbe. Čeprav so na ministrstvu ob tem zatrdili, da sta bila nova izvajalca izbrana pravočasno in torej še pred potekom triletne pogodbe z inštitutom ZRMK, to ne drži. Osnovna pogodba z ZRMK je bila sklenjena 20. septembra leta 2011 in se je torej iztekla že pred dvema mesecema in pol.

Dobro informirani ZRMK

Ob tem so z ministrstva še sporočili, da kljub našemu poročanju v preteklosti še vedno niso zaznali očitkov o nelojalni konkurenci, pa čeprav se ti med licenciranimi izdelovalci izkaznic že vse leto celo krepijo. »Za večino izkazničarjev je delovanje ZRMK, ki usposablja strokovnjake, obenem pa se suvereno javlja na javne razpise za izdelavo izkaznic za javne stavbe, problematično. Hkrati so nam izročili priporočene cenike, ki absolutno odstopajo od tržnih cen izkaznic, in to navzgor, sami pa z dampinškimi cenami pridobijo večino poslov. So namreč tudi zelo dobro informirani,« pripoveduje eden od izkazničarjev, ki se mu pridružujejo številni drugi.

Koliko izkaznic za javne stavbe je izdelal ZRMK, medtem na ministrstvu ne vedo, saj register izdanih izkaznic še vedno vodijo v pisni obliki (predpisanega elektronskega naj bi dobili kmalu). Prešteli pa so, da je bilo doslej izdanih skoraj tisoč izkaznic, od tega več kot polovica za javni sektor.