Pred petkovim glasovanjem o priznanju Palestine je odbor za zunanjo politiko (OZP) včeraj povabil na pogovor veleposlanika Palestincev, ki Slovenijo diplomatsko pokriva z Dunaja, Salaha H. Abdela Šafija, dve uri pozneje pa so imeli še telekonferenco z veleposlanikom Izraela pri nas Shmuelom Meirom, ki je trenutno v Jeruzalemu. A je moral veleposlanik Palestincev najprej poslušati nastope predstavnikov SDS, da se Janezu Janši preprečuje izvrševanje poslanske funkcije.

Predstavnika SDS vztrajala pri prekinitvi pogovora

Kot nam je povedalo več članov OZP (v SDS so se pri našem preverjanju informacij sklicevali na to, da je bila seja zaprta za javnost), je predsednik odbora Jožef Horvat veleposlanika Palestincev na včerajšnji seji že pozdravil, povedal nekaj uvodnih stavkov in mu predal besedo, ko sta v sejno sobo prihitela člana odbora iz vrst SDS Andrej Šircelj in Anže Logar. Takoj ob vstopu sta povedala, da imata proceduralni predlog, in torej zahtevala besedo. Po naših informacijah sta nato obsežno razložila, da Janša, ki je član odbora in strokovnjak za včeraj obravnavana vprašanja, ni dobil dovolilnice za izhod iz zapora na Dobu. Vztrajala sta, da se pogovor do prihoda Janše prekine oziroma preloži, ob tem pa – tako naši viri – veleposlaniku tudi pojasnila, da je Slovenija država, v kateri je njihov predsednik stranke politični zapornik. Ker se navzoči poslanci s prekinitvijo oziroma preložitvijo srečanja z veleposlanikom Palestincev, ki je bilo dogovorjeno že pred dnevi in na katero je diplomatski predstavnik prišel z Dunaja, niso strinjali, sta Logar in Šircelj pogovor zapustila.

Ogorčeni člani zunanjepolitičnega odbora

»To je mednarodni škandal. Nedopustno je, da se notranjepolitične teme odpirajo na takšnem sestanku,« je bil včeraj ogorčen član odbora iz vrst SMC Kamal Izidor Shaker. »Sramota. Veleposlanik Palestincev je prišel, da nam pove o njihovih težavah, ki so veliko večje od težav Janeza Janše,« je poudarila poslanka DeSUS Jana Jenko. Član odbora iz vrst SD Matjaž Nemec je kot nesprejemljivo ocenil, da »poskuša SDS izkoristiti pogovor o dogajanju v Palestini in sprejemanje ene pomembnejših odločitev na področju zunanje politike v zadnjem času za reševanje relacije Dob–državni zbor«. Da so si v SDS izbrali skrajno neprimeren trenutek za odpiranje njihovih notranjepolitičnih problemov, je prepričan tudi poslanec ZaAB Peter Vilfan. »Že zaradi spoštovanja do gosta, ki je prišel razlagat velike probleme svoje države, veleposlanika ne bi smeli prisiliti k poslušanju o politiku v zaporu, čeprav sta poslanca SDS uporabila dikcijo 'politični zapornik',« je dodal Vilfan. Da je dejanje SDS neokusno, še zlasti ker je šlo za visokega tujega diplomatskega predstavnika, in da je državni zbor spet postal talec zgodbe o Janezu Janši, nam je včeraj dejal poslanec ZL Matej T. Vatovec.