Po letošnjem – že tretjem zaporednem, a tokrat še večjem – porazu SDS na državnozborskih volitvah in po dodatni radikalizaciji Janševe politike po pravnomočni obsodbi v zadevi Patria je bilo v Slovenski demokratski stranki v preteklih tednih mogoče slišati kar nekaj kritičnih ocen. Tako niso bila osamljena mnenja, da se SDS preveč ukvarja s svojim predsednikom in premalo s programom, pa da bi se morala usmeriti v prihodnost, na organih stranke naj bi se pojavili tudi posamezni glasovi, da bi bilo treba razmisliti o Janševem nasledniku.

Realnost in virtualna realnost

A nekaterih nezadovoljnih članov Slovenske demokratske stranke na sobotnih sestankih (po posvetu sta se zvrstili še seji izvršilnega odbora in sveta SDS) ni bilo ali pa so svoja razmišljanja bistveno omilili. K zamenjavi na čelu SDS tako, kot poudarjajo navzoči, ni pozval nihče, v izjavi sveta SDS pa so soglasno podprli Janeza Janšo. Nekateri od naših sogovornikov vidijo kot dodatni razlog za tolikšno enotnost odločitev ustavnega sodišča, da se sme Janša začasno vrniti v poslanske klopi.

»Dogovorili smo se o nadaljnji strategiji dela, poskušali smo narediti pozitivni spin, ponovno je bilo začutiti veliko pozitivne energije. Mislim, da je to nov začetek za SDS,« je bil po sobotnem posvetu zadovoljen podpredsednik stranke Milan Zver. »Povedali smo si marsikaj, tako kot je v demokratični stranki potrebno, in verjamem, da bomo takšno kulturo gojili tudi vnaprej,« je iz izjave nekdanje evropske poslanke Romane Jordan mogoče sklepati, da je nekaj bolj kritičnih razmišljanj na posvetu vendarle bilo. In v katero smer naj bi šle te kritične razprave? » Zagotovo ne v smer, v katero ste vi špekulirali v zadnjih tednih,« je novinarjem odgovoril Janez Janša. In poudaril: »To, kar ste vi napovedovali, da se bo zgodilo na posvetu poslanske skupine in drugih organov stranke, je pač virtualna realnost.«

Pričakovanje ponovne zmage pod Janševim vodstvom

Sodeč po izjavi, ki jo je v soboto sprejel svet SDS, pa omilitve radikalne Janševe politike in manj ukvarjanja stranke z njenim prvakom ne gre pričakovati. Svet SDS je namreč soglasno ugotovil, da »smo vsa leta po osamosvojitvi priča nenehnega, sovražnega in krivičnega medijskega in sodnega pregona našega predsednika Janeza Janše«. Pregon zoper Janšo je po njihovem prepričanju načrtovan in voden iz enega centra, enega omrežja, ki mu režimski mediji in nomenklaturni del sodstva služijo le kot orodje za ohranjanje oblasti in onemogočanje politične alternative. »Temu omrežju sporočamo, da svojemu predsedniku zaupamo in ga podpiramo v njegovi bitki za bolj svobodno, pravično in uspešno državo ter ga spodbujamo, da ne kloni pod to dolgoletno, krivično in skrbno načrtovano gonjo,« so bili enotni člani sveta SDS.

Slovenski demokrati so po besedah predsednika sveta stranke Franceta Cukjatija v soboto torej ocenili, da lahko SDS pod vodstvom Janeza Janše na volitvah ponovno zmaga. Janšo bodo po njegovih besedah zamenjali, »če se bo našel bolj sposoben človek, bolj jasen, bolj pronicljiv, bolj odločen, bolj primeren za predsednika stranke«. A je dodal, da »takšnega trenutno ni«. me