Z dilemo, kako se odzvati na sum ebole pri nigerijskem prebežniku, se je po klicu zaskrbljenih policistov ukvarjal cel kup ljudi v zdravstvu. To je pripomoglo k nepotrebnemu izgubljanju časa, se je pokazalo ob poročilu ravenskega zdravstvenega doma. Po novem bodo policisti ob utemeljenem sumu takoj govorili z epidemiologom.

Ob koroškem lažnem preplahu konec oktobra so policisti sprva govorili z dežurno zdravnico, ta pa se je obrnila na glavno medicinsko sestro in na vodjo tamkajšnjega splošnega zdravstva, so nam pojasnili na ministrstvu za zdravje. Iz zdravstvenega doma so zatem poklicali ljubljansko infekcijsko kliniko, kjer so jim svetovali, naj pri policiji preverijo, ali je bil izčrpani Nigerijec v zadnjem času na območjih izbruha. Glede na pojasnila policistov tega niso mogli takoj ugotoviti – zaradi težav pri komuniciranju so ocenili, da bodo potrebovali prevajalca (kasneje naj bi prebežnik vendarle govoril v angleščini). Nasvet o rokavicah in lekadolu so policistom v zdravstvenem domu očitno dali ob podatku, da prebežnik ne kašlja in ne bruha (prenos okužbe je bil zato malo verjeten). Policisti so zatem poklicali še prehospitalno enoto istega zdravstvenega doma – tokrat uspešno, saj je k Nigerijcu prišel ustrezno opremljen zdravnik.

»Ključno sporočilo je bilo, da je treba komunikacijske poti skrajšati. Policisti bodo v prihodnje, če se bodo srečali z utemeljenim sumom, poklicali epidemiologa, ta pa bo po potrebi obvestil reševalce in infekcijsko kliniko UKC Ljubljana,« je spremembe povzela vršilka dolžnosti direktorice direktorata za javno zdravje Mojca Gobec.

Na težave, na katere je pokazal koroški »test« pripravljenosti na ebolo, so včeraj opozarjali tudi poslanci. Ministrica za zdravje Milojka Kolar jim je pojasnila, da so medtem že izboljšali navodila za zaposlene, ki bi lahko prišli v stik z obolelimi. Ali imajo ustrezno osebno zaščitno opremo, morajo s terena zdaj poročati ministrstvu, po potrebi pa bodo »sprostili« tudi del opreme iz blagovnih rezerv. »Oprema ni dovolj, treba jo je prav uporabljati,« je pristavil predstojnik ljubljanske infekcijske klinike prof. dr. Franc Strle, ki ocenjuje, da je Slovenija na morebitne bolnike pripravljena podobno kot druge države.

Ali se državnozborski odbor za zdravstvo z ebolo upravičeno ukvarja, se poslanci sicer niso mogli zediniti. Poslanec NSi Jernej Vrtovec je kot predlagatelj nujne seje poudaril, da je cilj boljša seznanjenost in ne panika, poslanec ZaAB Jani Möderndorfer pa je svaril pred »igračkanjem« z zahtevnimi temami.