»Glede na svoje fizioterapevtske izkušnje se tovrstna vprašanja zadnje dni pred tekmovanjem izrazito množijo. Posledično se obisk v predtekmovalnem obdobju in celo na dan tekmovanja občutno poveča," poudarja športna fiziologinja dr. Mojca Amon iz centra Motionfit.

Ne zapustite se!

Vsem tekačem, ki že nestrpno čakate prihajajočo nedeljo, dr. Amonova svetuje: »Ne zapustite se in ne presedite zadnjih dni v pisarni ali na kavču. Razhodite se ali pa lahkotno tecite po svojih najljubših poteh. Uživajte v tekaškem dihanju in v veselju težko pričakovanega tekaškega praznika. Na tekmovalni dan pa se v prvi vrsti zanašajte na svoje občutke. Zaupajte sebi. Če niste svetovni prvak, naj vas ne vodijo le številka, ki kaže na tempo, čas in pulz. Ne zanašajte se le na uro ali sotekača. Občutite veter v laseh in uživajte v premagovanju samega sebe. Najboljši rezultat je tekaški užitek, ki traja. Telo je pripravljeno, sedaj le še sproščeno in z nasmeškom na start! »

Kako in s katero hrano naj maratonci napolnite svoje energijske zaloge?

Dr. Amonova odgovarja: »Polnjenja glikogenskih zalog z ogljikovimi hidrati ne smemo razumeti v smislu prepolnega krožnika testenin, ki povzroči napihnjenost še dva dni po teku, ali v povečani količini zaužitih sladic. Ohranimo zmernost pri vnosu dodatnih ogljikovih hidratov pred tekmovalnim dnem. Držite se tretjinskega pravila in krožnik zapolnite tudi z nekaj beljakovinami in maščobami. Zadnji dan ne pretiravajte z vlakninami, dovolj bodo velika žlica ali dve zelenjave.«

Kaj pa hidracija – kaj naj maratonci pijete v obdobju do dneva D?

»V praksi je ustrezna hidracija v zadnjem tednu še bolj pomembna kot pa v zadnjem dnevu. Pomembno je, da naše telo komunicira, čisti in odplakuje vse, kar je nepotrebno. Vse potrebne snovi se na ta način izkoristijo, po domače, ne zastajajo in otežujejo telesa. Z ustrezno pretočnostjo in normalno prehrano bo telo na tekaški dan tudi bolj optimistično in lahkotno.«