Hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (USKOK) je na spletni strani zapisal, da so po večmesečni kriminalistični preiskavi o nezakonitih ravnanjih v mestu Zagreb in Zagrebškem holdingu aretirali več ljudi. Zapisali so še, da bodo zaradi suma več kaznivih korupcijskih dejanj, zlorabe položaja in oblasti aretirane osebe privedli pred preiskovalnega sodnika. Jutarnji list je nato prvi objavil, da so aretirali zagrebškega župana Milana Bandića, solastnika skupine Cios Petra Pripuza, ki se ukvarja z zbiranjem in predelavo industrijskih odpadkov ter uvozom in izvozom, in predsednika uprave Zagrebškega holdinga Slobodana Ljubičića Kikaša. Županova predstavnica za stike z javnostmi je za hrvaški index.hr dejala, da nima nikakršnih informacij o Bandićevi aretaciji in da se je z njim nazadnje slišala zjutraj, ko je bil na svojem vrtu.

Bandićevo ime se že več let omenja v številnih aferah, ki so jih mediji povezovali z njegovim položajem župana hrvaške prestolnice. 58-letni Bandić je na položaju župana Zagreba že peti mandat. Bandić se je prvič na županski položaj zavihtel leta 2000, potem ko se je Zagreb od lokalnih volitev leta 1995 kobacal iz politične krize, ki jo je s tedanjimi zakonskimi pooblastili zanetil predsednik Franjo Tuđman. Ta se namreč ni sprijaznil z zmago levosredinske koalicije na čelu z nekdanjimi komunisti, preimenovanimi v socialne demokrate v glavnem mestu. Zagreb je bil tako dve leti brez župana, ki ga Tuđman ni hotel potrditi, nato pa je HDZ s prestopom dveh svetnikov vendarle uspelo dobiti večino v mestnem svetu in ustoličiti prvo zagrebško županjo Marino Matulovič Dropilić.

Visoke politične ambicije

Bandić, ki je kot eden redkih Hercegovcev (rojen leta 1955 v vasi Bandića Brig v občini Grude v BiH) ostal po letu 1991 zvest prenovljeni nekdanji komunistični partiji na Hrvaškem, je kot mestni svetnik in nato vodja SDP v Zagrebu odigral v tem sporu pomembno vlogo, zmaga Ivice Račana na parlamentarnih volitvah ob prelomu stoletja pa ga je nagradila z županstvom. Ko je SDP leta 2001 na lokalnih volitvah spet osvojila Zagreb, je bil Bandićev drugi mandat krajši od prvega, saj je vinjen povzročil lažjo prometno nesrečo, pobegnil, nato pa še skušal podkupiti policista in ugotovljeno vinjenost obrazložiti z uporabo osvežila na osnovi alkohola in dveh »gemištov«. Izsiljen odstop ga je zgolj premaknil v funkcijo podžupana, ki se je z vsemi silami trudil spodkopavati položaj nove županje Vlaste Pavić ter izsiliti predčasne mestne volitve. To mu ni uspelo, se je pa zrinil na vrh kandidatne liste lokalnih volitev leta 2005 za ceno razkola SDP s hrvaško ljudsko stranko v glavnem mestu in še tretjič postal posredno izvoljeni župan. Njegove ambicije so segale višje, saj se je po Račanovi smrti skušal povzpeti na sam vrh SDP, a mu v tekmi z Željko Antunović, Toninom Piculo in domnevnim avtsajderjem Zoranom Milanovićem ni uspelo. Določeno zadoščenje je dobil spomladi 2009, ko je na prvih neposrednih županskih volitvah v drugem krogu z 62-odstotno podporo volilcev premagal neodvisnega kandidata Josipa Kregarja, tedanjega rektorja zagrebške pravne fakultete. de, agencije