Dolgo let košarkarji Uniona Olimpije niso dosegli tako sladke zmage, kot je bila sinočnja. V 4. krogu lige ABA so Ljubljančani v Stožicah ponižali Partizan, ki je bil v zadnjih letih vladar jadranskega tekmovanja in je zmaje premagoval kot po pravilu. A v zadnjih mesecih se je spremenilo veliko. Partizan je izpadel iz evrolige, zaradi finančnih težav izgubil najbolj perspektivne in nadarjene igralce, hkrati pa mu ni uspelo primerno okrepiti moštva. Ljubljančani na drugi strani so po sezoni 2010/11 znova smotrno trgovali na igralski tržnici in sestavili moštvo, ki diha kot eno tako na parketu kot v slačilnici.

»Če ste spremljali vse naše tekme v letošnji sezoni, ste lahko opazili, da iz obračuna v obračun rastemo kot ekipa. Na vsaki tekmi naredimo manj napak, čeprav jih je bilo proti Bešiktašu v zadnji četrtini morda vseeno preveč. Partizan nima popolne ekipe. Prepričan sem, da se bodo v nadaljevanju sezone še okrepili, a ne glede na to smo premagali velik klub,« se je na hodnikih stožiške dvorano smejalo Mirzi Begiću, ki je znova prikazal odlično predstavo. V prvem polčasu je z atraktivnimi »bananami« sejal strah v kosti Partizanovih branilcev, ki so sprva še poskušali s prodori mimo 216 centimetrov visokega centra, a nato le uvideli, da vse skupaj nima smisla. Konkretnih ponudb na svoj naslov še ni dobil, kar zagotovo veseli vodstvo kluba, ki se dobro zaveda, da bo obraz moštva brez Begića, ki ob vnovičnem igranju v zeleno-belem dresu izjemno uživa, precej drugačen. Olimpija je sicer v prvem polčasu ves čas dajala občutek, da bi ob malo bolj zbrani igri v napadu lahko prišla do višje prednosti, kar ji je pred glavnim odmorom tudi uspelo.

Gostitelji so v drugem polčasu še pohodili stopalko za plin in povsem dotolkli renomiranega nasprotnika, ki že dolgo ni deloval tako nebogljeno. Pri polnjenju Partizanovega koša je prednjačil Blaž Mahkovic, ki je poleti v Olimpijo prišel v paketu z Gregorjem Hrovatom iz Heliosa, oba pa sta se izkazala kot zadetek v polno. Štiriindvajsetletni Kranjčan je v drugih dvajsetih minutah dosegel 16 od skupno 19 točk, z zabijanji in ukradenimi žogami skrbel za odlično vzdušje na tribunah in v 37. minuti po neverjetnem košu z metom preko glave ob reševanju žoge, ki je letela v avt, med navijači sprožil pravi delirij. »Žogo sem vrgel na pamet proti sredini. Nisem niti vedel, kje je bil koš. V mislih sem imel le to, da bi bilo dobro zadeti vsaj obroč, saj se je iztekal napad. Če bi podoben met poskušal zadeti še dve leti, mi zagotovo ne bi uspelo,« je v smehu povedal Blaž Mahkovic, ki mu je pri Olimpiji za zdaj izredno lepo. »Poskušam dati vse od sebe v obrambi, prestreči kakšno žogo in odhiteti v protinapad. Slog igre, ki ga goji Aleš Pipan, mi izredno odgovarja. Pa tudi vzdušje v moštvu je fenomenalno, kar je zagotovo pripomoglo k zmagam.«

Manj zadovoljen je bil ob zapuščanju največje slovenske dvorane Edo Murić. V Partizan je odšel poln pričakovanj, a se za zdaj ne odvija vse tako, kot si je zamislil. Kljub slabim izidom pa je slovenski reprezentant edina svetla točka moštva trenerja Duška Vujoševića, saj je vedno med najboljšimi strelci in na parketu preživlja največ časa. »Ne stepemo se. Ko začutimo kontakt, se umaknemo. To ni Partizan. Daleč od tega. Vujošević je precej jezen na nas, saj ne prenese porazov. Vsem v moštvu je košarka služba, ki je ne bi smeli opravljati tako slabo,« razmišlja Murić, ki ne obžaluje svoje poletne odločitve. »Sanje so mi bile, da bi nekoč nosil dres Partizana. Slabo obdobje me bo samo ojačalo. Ko bomo enkrat začeli zmagovati, boste prišli do mene in mi dejali, da sem se odločil prav. Obljubim vam, da bo do tega prišlo, in vse bomo naredili, da bo to čim hitreje.«

Ostali izidi 4. kroga: MZT – Szolnoki 74:58 (11:10, 29:28, 47:42, Živčević in Cvetoković po 14; Sinovec 16), Levski – Budućnost 75:92 (25:27, 39:53, 59:79, Pupović 16; Subotić 18, Ćapin 2), Cedevita – Metalac 79:66 (17:17, 42:36, 59:54, Bilan 16; Jevtovć 21), C. zvezda – M. Vizura sinoči, danes ob 20.30: Cibona – Zadar, vrstni red: Budućnost 4-0, Olimpija in Krka po 3-1, C. zvezda 3-0, Cedevita, Szolnoki in MZT po 2-2, Zadar in M. Vizura po 2-1, Igokea, Partizan in Levski po 1-3, Cibona 0-3, Metalac 0-4,