Zadnje tri mesece intenzivno iskali zadnje možnosti rešitve

Večmesečna finančna agonija Športnega centra Pohorje, ki je dolga leta s hoteli in žičnicami na Pohorju obvladoval mariborski zimski turizem, se je danes zaključila z vložitvijo zahteve za nadzorovani stečaj. Še pred tem je Družba za upravljanje terjatev bank od podjetja prevzela hotelske zmogljivosti, kar daje upanje na vnovični zagon turizma.

Vodstvo finančno obubožanega podjetja je na mariborsko sodišče vložilo predlog za začetek nadzorovanega stečaja. Kot je pojasnila direktorica podjetja Barbara Vtič Vraničar, sta ponovna oživitev posameznih jeder družbe in zagon naprav za zimsko sezono še vedno možna.

Vtič Vraničarjeva je zapisala, da so za družbo, ki je bila že konec junija tik pred stečajem, zadnje tri mesece intenzivno iskali zadnje možnosti rešitve, oddajo premoženja v najem, dokapitalizacijo ali vstop strateškega partnerja v lastništvo podjetja.

"Žal so se vsi napori izkazali za neuspešne. Družba bi namreč za svoje preživetje potrebovala dodaten vložek trajnih sredstev, kar je bilo s strani poslovodstva tudi jasno predstavljeno. Ponudbe raznih konzorcijev oz. potencialnih investitorjev so se izkazale za neverodostojne, saj bodisi niso imele trdne finančne podlage ali pa jih v resnici sploh ni bilo," je pojasnila direktorica mariborskega turističnega ponudnika.

Štiri milijone evrov čiste izgube

ŠC Pohorje, ki je upravljal tako s hotelskimi zmogljivostmi kot z žičniškimi napravami, je v osmih mesecih ustvaril zgolj 3,5 milijona evrov prihodkov, ob tem pa 1,9 milijona evrov izgube iz poslovanja ter štiri milijone evrov čiste izgube in je kapitalsko neustrezen.

Finančno oslabljena družba ima blokiran transakcijski račun že od začetka septembra in je imela konec meseca 1,17 milijona evrov zapadlih poslovnih obveznosti. Razmere so bile zaostrene do te mere, da je bilo delovanje družbe v zadnjem mesecu mogoče zgolj ob posredovanju večinskega lastnika DUTB, ki je s plačilom stroškov elektrike in remonta gondole omogočil nadaljevanje obratovanja.

Podjetje bi za svojo likvidnost samo za priprave na zimsko sezono potrebovalo vsaj 250.000 evrov, hkrati bi potrebovalo tekoča sredstva za financiranje stroškov poslovanja do začetka zimske sezone. Ker bi bilo podaljševanje agonije družbe neodgovorno do vseh deležnikov, je vodstvo predlagalo stečaj družbe, ob tem pa pripravilo vse potrebno, da bo po začetku stečaja mogoče čim prej ponovno oživiti posamezna jedra družbe oz. nadaljevati poslovanje.

V največji možni meri poskušali poskrbeti za zaposlene

Ob tem so v ŠC Pohorje še dodali, da so pri iskanju rešitev v največji možni meri poskušali poskrbeti tudi za zaposlene, saj je DUTB poleg intenzivnega iskanja upravljavcev oz. najemnikov za posamezne dejavnosti, pri katerih bi lahko delo našlo čim večje število delavcev, zagotovil tudi denar za izplačilo zadnjih plač.

Še preden je bil vložen predlog za stečaj, je DUTB prevzela hotele Arena, Videc, Bolfenk skupaj z bazenskim kompleksom in apartmajske hiše Bolfenk. Prevzemne vrednosti niso izdali, so pa s prevzemom zmanjšali svoje terjatve.

Kot so pojasnili v DUTB, so se za takšno rešitev odločili, da bi ohranili vrednost omenjenih hotelskih kompleksov in zagotovili možnosti za nadaljnje delovanje nastanitvenih zmogljivosti in ohranitev delovnih mest. Ob tem so dodali, da se pogovarjajo z resnimi upravljavci hotelov, ki so zainteresirani za najem oziroma za kasnejši nakup.

Sicer pa je DUTB mariborskemu turističnemu ponudniku, ki še vedno upravlja z žičniškimi napravami, nedavno že zagotovila finančna sredstva za poplačilo nekaterih najnujnejših stroškov - elektrike in nujnega rednega vzdrževanja gondole. Za zagon sezone, ki je odvisen od zagona žičnic, pa bo po njihovem potreben prispevek drugih deležnikov.

Oster odziv v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije

Na vložitev zahteve za stečaj so se ostro odzvali v Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije, kjer menijo, da je očitno v Sloveniji najlažje sprožiti stečaj in pozabiti na redne obveznosti do zaposlenih. Ob tem so se vprašali, kaj v vseh teh zgodbah počne DUTB.

Po besedah predsednika sindikata Kristijana Lasbaherja še vedno čakajo na izpolnitev obljube o izplačilu zadnjih plač okoli 100 zaposlenim, ki bi morala biti izpolnjena do konca tega tedna. "Če bo direktorica dala zaposlenim plačo, kapo dol pred njo," je povedal.

Vodstvo mariborske občine pa je prepričano, da je DUTB s sprožitvijo stečaja povzročil škodo mariborskemu turizmu. Kot so poudarili, so lastnikom preko podjetij v posredni občinski lasti in drugih zainteresiranih poslovnih subjektov ponudili nekaj alternativ, a očitno nobena ni ustrezala.

Fištravec sklical ustanovno sejo mestnega sveta

Župan Andrej Fištravec bo zato naslednji teden sklical ustanovno sejo mestnega sveta, da bi sprejel ustrezne ukrepe v nastalih razmerah. Mestna občina bo takoj po začetku stečajnega postopka ugotovila, da koncesijsko razmerje za žičniške naprave po zakonu preneha, zato bo koncesijo podelila drugemu koncesionarju ali prevzela v režijo in na ta način zagotovila obratovanje naprav v zimski sezoni.

Mariborska občina je zaradi stečaja ostala brez pojasnil, kako jim bo podjetje vrnilo skladno s predpogodbo že plačano aro v višini 310.000 evrov. Ker ocenjujejo, da je pri tem šlo za goljufijo, bo Nipa sprožila kazenski postopek zoper DUTB oziroma ŠC Pohorje.

O enostranski odločitvi, celo brez vednosti manjšinskega lastnika Mariborskega vodovoda, namerava Fištravec obvestiti tudi predsednika vlade Mira Cerarja. Seznanil ga bo s škodo, ki jo bo utrpel mariborski turizem, prav tako pa o posledično do 19-milijonskem finančnem tveganju, ki ga je s svojo odločitvijo DUTB povzročila Mestni občini Maribor.

Vodstvo mestne občine zaradi neodgovornega ravnanja od vlade zahteva tudi takojšnjo razrešitev vodstva DUTB, od predsednika državnega zbora pa sklic izredne seje državnega zbora in seznanitev poslank in poslancev o "škodljivem dogajanju v Mariboru".

V zvezi s finančnimi tveganji, pred katerimi se je zdaj znašla MOM, si ta za zdaj lahko oddahne vsaj glede morebitnega vračila 4,2 milijona evrov evropskega denarja, ki je bil pridobljen za potrebe nove gondole. V skladu s pogodbo bi namreč moral nosilec koncesije v primeru prekinitve pogodbe prej kot v petih letih povrniti kohezijska sredstva.

Vendar so na gospodarskem ministrstvu pojasnili, da morajo v primeru stečaja podjetja, ki je prejelo evropska sredstva, svojo terjatev v višini izplačanih sredstev prijaviti v stečajno maso.

Od žičnic odvisna tudi druga podjetja

Na odločitev o stečaju so se odzvali tudi v največjem mariborskem ponudniku hotelskih zmogljivosti, ki je precej odvisen od obratovanja žičnic. Kot je poudaril predsednik uprave Term Maribor Borut Rojs, so tudi zato večkrat izpostavili in predlagali sodelovanje ter pomoč pri reševanju problematike upravljanja in prodajne zmogljivosti v ŠC Pohorje.

Ob tem je opozoril, da so od delovanja žičnic odvisni tudi preostali ponudniki, zato bi ob morebitnem nedelovanju brez dela ostalo več sto delavcev v številnih podjetjih, ne le zaposleni v propadlem podjetju.

"V sodelovanju z DUTB smo pripravljeni najti rešitev, ki bo omogočila nemoteno delovanje hotelskih kapacitet. Verjamemo, da lahko v nadaljevanju, ob obljubljeni podpori Mestne občine Maribor najdemo skupno rešitev, ki bo zagotovila nadaljnji razvoj turizma v naši regiji," je povedal Rojs.