Zemljarič ga zdaj zasebno kazensko preganja zaradi razžalitve, poleg njega pa tudi fotoreporterja Reporterja Primoža Lavreta. Odgovoren naj bi bil za fotomontaži, ki so jih objavili na naslovnici revije – na obeh je bil upodobljen Zemljarič s strelnim orožjem v rokah. Lavre je včeraj dejal, da je avtor Zemljaričeve fotografije, fotomontaže pa ne, zato je očitke o razžalitvi zanikal. »Krivde ne priznavam. Obtožbo čutim kot pritisk na moje novinarsko delo,« pa je na vprašanje sodnice Barbare Trebec Debeljak, ali se čuti krivega ali ne, odvrnil Kršinar.

Na zapise, da je »podpisoval udbovske likvidacije« in da je bil med »organizatorji terorističnih akcij«, se je Zemljarič odzval s tožbo, v kateri je navedel, da še nikoli ni bil kaznovan in da je novinar z neresničnimi in žaljivimi trditvami posegel v njegov ugled, ki ga uživa doma in v tujini. Priložil je tudi dopis Hrvaškega revolucionarnega bratstva (HRB), s katerim naj bi potrjeval, da je Martinovića v resnici ubila ta organizacija (ki ji je tudi sam pripadal) in ne takratna SDV.

Obramba trdi, da je dokument HRB ponaredek

Kršinarjev zagovornik Radovan Cerjak je včeraj zatrdil, da bo obramba na sojenju dokazovala resničnost zapisanega. Za dokument HRB je dejal, da je ponarejen, v dokaz pa predlagal zaslišanje hrvaškega raziskovalca HRB Boža Vukušića. Na prostor za priče bi rad povabil tudi publicista in raziskovalca polpretekle zgodovine Igorja Omerzo in Romana Leljaka. Kot je dejal, so ravno na podlagi dokumenta, ki ga je v Arhivu Slovenije odkril Leljak, nastali sporni članki.

Gre za listino iz februarja 1975, v kateri naj bi Milan Paulin, vodja oddelka za emigracijo pri SDV, Zemljariča obveščal o načrtih akcij na »ekstremiste«, med katere naj bi SDV uvrščala tudi Martinovića. Zemljarič naj bi pod ta dopis zapisal, da »se strinja s predlogi« in se podpisal. Cerjak je v spis vložil tudi dokument, iz katerega naj bi izhajalo, da je sodelavec SDV Milan Dorić - Hanzi malo pred umorom Martinovića od drugega sodelavca SDV dobil dva okvirja za brzostrelko. »S takim orožjem je bil nekaj dni pozneje ubit Martinović,« je dejal odvetnik, ki je predlagal tudi poizvedbe pri Arhivu Slovenije o organizacijskih predpisih SDV. Iz njih naj bi izhajalo, da operativci SDV takšnih akcij nikoli niso delali na svojo roko, pač pa vedno z blagoslovom šefa te organizacije.

Predlagali zaslišanje Dorića

Cerjak je v sodni spis vložil tudi vprašanja, ki jih je Kršinar pred objavo člankov naslovil na Zemljariča. Menda sprva ni dobil nobenega odgovora, potem pa le skopega, da se SDV z omenjenimi nezakonitostmi ni ukvarjala. Pooblaščenec zasebnega tožilca Marko Kosmač je včeraj novinarju očital, da spornih navedb pred objavo ni preveril pri Zemljariču. Kosmač je v sodni spis vložil še dva članka, ki ju je Kršinar na isto temo napisal februarja, potem ko je Zemljarič že protestiral in zahteval objavo popravka na prve tri članke.

V dokaz, da je Reporter navajal neresnice, je Kosmač predlagal zaslišanje nekdanjega republiškega sekretarja za notranje zadeve Marjana Orožna, sodelavca SDV Igorja Tratnika in Antona Stipaniča ter Milana Dorića, ki naj bi po Kršinarjevih (in Leljakovih) trditvah likvidiral Martinovića. Avstrijska policija ni morilca nikoli identificirala.