Predsednica komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti Eva Irgl (SDS) je sejo sklicala že minuli teden, vendar jo je prekinila, ker so se je udeležili le poslanci SDS. Članov koalicijskih strank ter ZL in ZaAB ni bilo.

Odsotni so bili tudi danes. V SMC, DeSUS in SD so po mnenju Irglove za neudeležbo navedli neutemeljen razlog, to je nespoštovanje poslovnika DZ pri sklicu seje.

Klemenčič je sicer na seji odbora za pravosodje v ponedeljek povedal, da nima razlogov za izogibanje seji komisije za peticije. V opravičilu za odsotnost pa je danes navedel, da ga glede na to, da seja komisija očitno ne bo sklepčna, na sejo ne bo. Dodal je, da se mu ne zdi primerno, niti spoštljivo do zakonodajne veje oblasti, da se kot kandidat za ministra za pravosodje vpleta v proceduralne ali politične zaplete, ki ob takih vabilih nastajajo.

Irglova je danes vnovič pojasnila, da seja ni sklicana v skladu z 230. členom poslovnika, na katerega se sklicuje koalicija, pač pa v skladu z 41. členom. Ta določa, da lahko zadeve, ki jih obravnava matično delovno telo, druga delovna telesa obravnavajo kot zainteresirana delovna telesa.

Dilemo, ali kandidate za ministre lahko zasliši tudi zainteresirano delovno telo, bo obravnavala poslovniška komisija DZ, po besedah Irglove verjetno v petek.

Klemenčič presegel svoje prisotjnosti

Predsednica komisije je ocenila, da je Klemenčič z utemeljitvijo za odsotnost presegel svoje pristojnosti, kot jih je po njenem mnenju "še na vsaki funkciji doslej". Še bolj težavna se ji zdi odsotnost poslancev koalicije, saj so poslanci plačani za svoje delo. Z odsotnostjo so, kot ocenjuje, pokazali nespoštovanje do DZ in vzvišen odnos do strokovnih služb.

Podobno je tudi poslanec Vinko Gorenak izpostavil, da koalicija bojkotira sejo, medtem "ko vidni člani komisije iz stranke SMC zunaj kadijo in pijejo kavo".

Sicer pa je Gorenak navedel nekaj kritik na račun dosedanjega Klemenčičevega dela, zlasti pri vodenju Komisije za preprečevanje korupcije.