Kraljica Elizabeta II. je po nedeljski maši v manjši cerkvi Crathie Kirk na Škotskem enemu izmed vernikov ob slovesu dejala: »No, upam, da bodo ljudje dobro premislili o svoji prihodnosti.« Podporniki kampanje, ki zagovarja glasovanje proti neodvisnosti Škotske na referendumu v četrtek, so kraljičino izjavo vzeli kot prošnjo Škotom, naj se ne odločijo za samostojno državo.

Tiskovni predstavniki iz Buckinghamske palače so takoj pojasnili, da se kraljica ne bo vmešavala v politične razprave. »Ne komentiramo kraljičinih zasebnih izjav, ki jih je dala po maši v Crathie Kirku. Izpostavljamo le tisto, kar je večkrat ponovila: njena drža je nepristranska. Po njenem je odločitev v rokah Škotov,« so pojasnili.

»Vaša odločitev bo dokončna«

Britanski premier David Cameron se pripravlja na izjavo, v kateri bo Škote opozoril, da glasovanje za samostojno državo pomeni, da se bodo od Velike Britanije odcepili za vse večne čase. »Vaša odločitev bo dokončna. Če bo Škotska podprla samostojnost, potem se bo njena pot z Veliko Britanijo ločila za vse večne čase,« bo pred četrtkovim referendumom izjavil Cameron, poroča britanski Guardian.

V svojem govoru naj bi Cameron izpostavil tudi pozitivne strani, če se Škoti odločijo ostati v Veliki Britaniji. Precej poudarka pa naj bi dal tudi na odprto pismo, ki ga je podpisalo vrsto britanskih zvezdnikov, ki so Škote pozvali, naj na referendumu glasujejo proti.

Več javnomnenjski anket je pokazalo, da podporniki samostojne Škotske še vedno vodijo pred nasprotniki. Anketa v Observerju je pokazala, da idejo o samostojni Škotski podpira 53 odstotkov vprašanih volivcev, Sunday Times je navedel, da je takšnih 51 odstotkov. Anketa v Sunday Telegraphu pa je pokazala še večjo razliko med podporniki in nasprotniki samostojnosti – 54 odstotkov za in 46 proti. A ker je bilo anketiranih samo 700 volivcev, Guardian anketo omenja kot nezanesljivo.