Potem ko se je Tomaž Gantar odločil, da ne bo prevzel vodenja ministrstva za okolje in prostor, je stranka DeSUS mandatarju na to mesto predlagala vodjo oddelka za okolje in prostor ter promet in zveze na upravni enoti Slovenska Bistrica Ireno Majcen. Miro Cerar se je včeraj z njo že pogovarjal, kot nam je povedal prvak stranke upokojencev Karl Erjavec, pa mu je predsednik vlade sporočil, da je bil s pogovorom zadovoljen. Zato Erjavec pričakuje, da bo Cerar Majcnovo sprejel v svojo vladno ekipo. Bolj nejasna je očitno usoda kandidatke DeSUS za kulturno ministrico Julijane Bizjak Mlakar, ki je v kulturniških krogih deležna odločnih nasprotovanj. Erjavec nam je včeraj dejal le, da »Cerar za zdaj te kandidature še ni odklonil«.

Bistveno boljše kot recikliranje

Čeprav v širših okoljskih in prostorskih krogih Irene Majcen ne poznajo, so z njenim imenom bolj zadovoljni kot s predlogom, da bi ministrstvo prevzel zdravnik, nekdanji piranski župan in tudi zdravstveni minister Tomaž Gantar. Majcnovo z okoljskimi in prostorskimi temami povezuje predvsem njeno sedanje delo na upravni enoti. Da je bila pred tem pet let (od leta 2005 do 2010) županja Slovenske Bistrice, pa ji lahko prav pride pri reševanju prostorske problematike, ki predvsem čaka na celovito zakonsko prenovo. »Če je bila županja in zdaj na upravni enoti dela na oddelku za prostor, potem je to za prostor dobra popotnica, ker se je najbrž srečala z vsemi problemi, ki jih imamo,« ocenjuje eden naših sogovornikov. Prostorsko urejanje je namreč v veliki meri domena občin.

Nekoliko bolj so vprašljive njene izkušnje s področja okolja, saj razen že omenjenih kakšne druge njene reference niso znane. Diplomirala je na ljubljanski biotehniški fakulteti, takoj zatem pa se je zaposlila na Kmetijski zadrugi v Slovenski Bistrici. Leta 1991 je bila izvoljena v izvršni svet občine, po letu 1995, ko sta se občina in upravna enota ločili, pa je na slednji prevzela vodenje oddelka za kmetijstvo, prehrano, gozdarstvo in gospodarstvo ter nadomeščanje načelnice.

Da je njen glavni kapital to, da je ženska, saj imajo te večji občutek za celovitost in jim ni vseeno, kaj bo čez deset let, previdno pravi tudi klimatologinja in profesorica na biotehniški fakulteti dr. Lučka Kajfež Bogataj. »Na vsak način pa bo bistveno bolje, če bomo na čelu ministrstva dobili nov obraz, kajti to recikliranje ministrov, ki se selijo od resorja do resorja, se mi res ne zdi najboljše. Ta kandidatka s seboj te prtljage ne prinaša, kaj več o njej pa bo pokazal čas. Tako ali tako pa bo prihodnost okolja bolj kot od novega ministra odvisna od tega, koliko pozornosti mu bo posvečal predsednik vlade.«

Po letih zanemarjanja okoljskega pa tudi prostorskega področja, na katerih so se razcveteli vrtički zasebnih interesov, namreč stroki z obeh področij ocenjujeta, da na čelu novega ministrstva potrebujemo močno osebnost s političnimi izkušnjami, ki bo ob popolni podpori premierja znala vzpostaviti transparentno in celovito urejanje prostora, okoljske vidike pa povezati z drugimi vladnimi področji in ministri.

Politične zdrahe ali dvomljive sposobnosti

Toda o političnih sposobnostih Majcnove v SLS ne govorijo dobro. Čeprav je bila med ustanovitelji stranke in je leta 1992 na njeni listi (sicer neuspešno) kandidirala tudi za poslansko mesto v parlamentu, nekaj časa pa je bila celo podpredsednica stranke na državni ravni, ji stranka leta 2010 ni zaupala ponovne županske kandidature. Za svojega kandidata izbrala Ivana Žagarja, ki ga je Majcnova na čelu občine nasledila po tistem, ko je Žagar presedlal v vlado na stolček ministra za lokalno samoupravo in regionalno politiko. V SLS je mogoče slišati, da Majcnova kot županja ni bila zelo uspešna, prav tako pa dvomijo, da bo kos zahtevnim nalogam na čelu okoljsko-prostorskega ministrstva. Kot enega od razlogov za ta dvom navajajo njeno preveliko umirjenost in neodločnost.

Čeprav je Erjavec včeraj poudaril, da bodo za ministrsko kandidatko predlagali njihovo dolgoletno članico, je Majcnova v DeSUS vstopila šele po nezaupnici v SLS leta 2010, ko je za županski stolček neuspešno kandidirala kot nova članica stranke. Takrat je tudi dejala, da se je nameravala zaradi neupravičenih, lažnih in nepoštenih napadov iz politike povsem umakniti. Za kakšne napade in natolcevanja je šlo, ni hotela povedati, poudarila pa je, da ima v stranki SLS, iz katere je izstopila, še vedno veliko podpore. Da ji te ne manjka v DeSUS, pa je stranka pokazala tudi z uvrstitvijo Majcnove na kandidatno listo za predčasne državnozborske volitve leta 2011 in tudi julija letos.

Majcnova je zase na spletnih straneh bistriške občine zapisala, da ji je delo z ljudmi v veselje, saj se pri tem »vedno znova nekaj naučiš in pogosto ob poslušanju življenjskih zgodb pomagaš sogovorniku in sebi. Nikoli v življenju ni tako hudo, da bi bilo treba obupati. Težave zaupaj prijateljem in lažje jih boš premagoval.« V prostem času sicer Majcnova, ki ima štiričlansko družino, uživa v smučanju, rada hodi v hribe in se druži s prijatelji.