Danes mineva natanko leto dni, odkar je nuncij Juliusz Janusz sporočil, da je papež Frančišek sprejel »odpoved službi« ljubljanskega nadškofa metropolita Antona Stresa in mariborskega nadškofa metropolita Marjana Turnška, ki da sta tako prevzela odgovornost za zlom mariborske nadškofije. Te dni se nadškofa vračata v Maribor in Ljubljano, kajti nadškofoma »konec meseca julija poteče leto umika«, so sporočili iz tiskovne službe Slovenske škofovske konference.

Dr. Stres se tako iz Pariza vrača v Ljubljano; po naših neuradnih informacijah bo najverjetneje bival pri lazaristih pri Svetem Jakobu, manj verjetno je, da bi se preselil v Celje. Dr. Turnšek pa se iz Stične vrača v Maribor. Oba bosta lahko po vrnitvi dejavno sodelovala v »življenju slovenske Cerkve«.

Enoletni umik zamolčan?

Novica o vrnitvi nadškofov po letu dni od odstopa je presenetljiva z več vidikov. Na novinarski konferenci SŠK julija lani, na kateri je nuncij Janusz sporočil, da nadškofa odstopata, namreč ni povedal, da morata nadškofa po ukazu Rima za eno leto zapustiti Slovenijo; to je uradno znano šele zdaj. Tudi iz intervjuja, ki sta ga nadškofa imela 31. julija lani za radio Ognjišče, ni bilo mogoče razbrati, da jima je Rim naložil odhod v izolacijo, slišati je bilo le, da se »za nekaj časa« umikata iz »duhovniškega življenja«. Tajnik SŠK dr. Tadej Strehovec nam je včeraj potrdil, da je bil nadškofoma pred enim letom »predlagan umik iz javnega življenja za obdobje enega leta«.

Preseneča tudi dejstvo, da bosta nadškofa po vrnitvi znova aktivna v (nad)škofijah. Uradna dikcija pravi, da bosta »s svojim znanjem in izkušnjami pomagala pri delu in življenju slovenske Cerkve«. Kakšne bodo po vrnitvi njune konkretne zadolžitve in njun položaj, ni povsem jasno. Dr. Strehovec nam je dejal, da »upokojena nadškofa nimata nobenih zadolžitev in da ne bosta člana Slovenske škofovske konference«. Po naših neuradnih informacijah bo škof Turšek deloval (tudi) pastoralno, za dr. Stresa pa to še ni gotovo, tudi zato ne, ker ni znano, kako ga bodo sprejeli verniki in kritični duhovniki. Na vprašanje, ali jima bosta po vrnitvi apostolska administratorja škof Lipovšek in škof Glavan nadrejena, pa je dr. Strehovec odgovoril, da sta »upokojena nadškofa neposredno podrejena samo Svetemu sedežu«. Kje bosta nadškofa po vrnitvi bivala, nam ni zaupal, ker da je »kraj bivanja obeh upokojenih nadškofov stvar njune osebne izbire«.

Upokojeni nadškof Uran ostaja v Trstu

Po naših neuradnih informacijah so se škofje pogovarjali tudi o morebitni vrnitvi upokojenega nadškofa Alojza Urana, ki je moral po ukazu Svetega sedeža maja lani oditi za nedoločen čas v Trst, vendar do tega očitno ni prišlo. Razlogi za nikoli pojasnjeno vztrajanje Svetega sedeža pri izgnanstvu škofa Urana niso znani. Jasno je le, da si Uran, ki je med tržaškimi verniki zelo priljubljen, obiskujejo pa ga tudi številni verniki iz Slovenije, želi vrnitve v domovino. Predvsem pa bi se po nekaterih informacijah rad izjasnil o »krivičnih obtožbah«, a tega ne more storiti, ker mu je javno nastopanje prepovedano. (Po zelo skopih cerkvenih informacijah naj bi Uranu očitali grehe, povezane z očetovstvom.)

Za vsak obisk zdravnika Uranu menda sicer ni treba več zaprositi, a svobodno prestopanje državne meje mu še vedno ni dovoljeno. Mnogi verniki so prepričani, da je pravi vzrok zapovedane Uranove odsotnosti v želji določenih krogov, da se ga prisili v molk, ker da marsikaj ve. Na primer o obnovi gradu Goričane... Julij in avgust bo škof Uran preživel na Sv. Višarjah, kjer bo prav to nedeljo tradicionalno srečanje romarjev treh dežel.

14