Stanovanjski sklad Republike Slovenije po dobrih štirih letih le končuje gradnjo prvih stanovanjskih blokov v sklopu soseske Zeleni gaj na Brdu. Sklop, poimenovan F4, je Strabag že končal, sklad je za ta del soseske prav tako že dobil uporabno dovoljenje. Imos bo svoj del z oznako F5.1 končal predvidoma ta mesec, ko je prav tako predviden tehnični pregled blokov. V pričakovanju skorajšnjega javnega razpisa za prodajo prvih 342 stanovanj smo pripravili »vodnik« po soseski – primerjali smo cene, preverili prometne povezave, ocenili lokacijo in infrastrukturo.

Cene višje kot pri prodaji na Mesarski

Sklad bo 185 stanovanj s pripadajočimi parkirnimi mesti v delu F4 prodajal po ceni 1935 evrov za kvadratni meter, vključno z davkom na dodano vrednost, preostalih 157 stanovanj iz sklopa F5.1 pa po ceni 1840 evrov za kvadratni meter. Glede na to, da je sklad na svojem zadnjem razpisu stanovanja na Mesarski cesti v Ljubljani prodajal za vsega 1300 oziroma 1400 evrov za kvadratni meter (v to številko ni bila vključena cena garaž), smo na stanovanjskem skladu preverili, ali so višje cene v Zelenem gaju posledica stečaja Gradbenega podjetja Grosuplje. Zaradi tega je imel sklad nemalo težav in gotovo tudi dodatnih stroškov. A na skladu niso želeli komentirati cene na Brdu v primerjavi s cenami na Mesarski, temveč so zatrdili le, da ta dva projekta nista primerljiva.

Glede na lokacijo in dejstvo, da gre za novogradnjo, se nepremičninskemu agentu Alenu Komiču napovedane cene zdijo ugodne, saj se »po takšnih cenah v Ljubljani navadno prodajajo stara stanovanja«. A Komič je vseeno prepričan, da ogromnega navala ne bo, ker da bodo nekateri kupci skeptični do soseske zaradi zapletov pri gradnji zaradi stečaja GPG. Opozoril je, da bodo morebitni kupci preverili tudi, kakšne reference je imel sklad v preteklosti. Izkušnje, ki jih je imel s prodajo stanovanj na Mesarski in tudi v Dragomlju, kjer so stanovalci sklad tožili zaradi različnih napak v stanovanjih, tako lahko precej vplivajo na odločitve kupcev, je prepričan Komič.

Še vedno ni jasno, ali bo sklad v razpisu postavil pogoj, da kupci stanovanj na Brdu določeno obdobje – razen v izjemnih primerih – ne bodo smeli prodati, sklad pa bi imel v tem času tudi predkupno pravico do stanovanja. Na skladu so pojasnili, da dokončna vsebina razpisa še ni oblikovana in zato ne morejo povedati, ali bo vseboval to za mnoge verjetno ključno določbo. Spomnimo, ko je sklad kot posrednik prodajal stanovanja Gradisa skupine G na Mesarski, je bila cena kvadratnega metra le 1300 evrov, zaradi česar naj bi nekateri po nepošteni poti in predvsem zelo poceni kupili omenjena stanovanja, nato pa jih celo po še enkrat višji ceni preprodali in mastno zaslužili.

»Kupci bodo vzeli v obzir skladove pretekle posle«

Soseska Zeleni gaj se nahaja v četrtni skupnosti Rožnik v Vrhovcih, približno 4,5 kilometra (8–10 minut vožnje z avtomobilom) od središča mesta. Parkiranje za stanovalce je urejeno v kletnih etažah blokov. Območje okoli blokov je prepredeno s pešpotmi, ki bodo med drugim vodile tudi do športnih igrišč v zaledju Vrhovškega hriba in čez manjši ribnik. Nepremičninski agent Komič je prepričan, da je lokacija ugodna, saj se nahaja v zelenem okolišu, hkrati pa je še vedno znotraj avtocestnega obroča, kar je za kupce po njegovih izkušnjah zelo pomembno.

Mestna občina Ljubljana je v skladu s pogodbo s stanovanjskim skladom letos končala gradnjo komunalne infrastrukture in nove ceste, ki vodi mimo soseske in povezuje Cesto na Brdo s Cesto na Vrhovce. Občina namerava sosesko tudi neposredno povezati s Tržaško cesto, a za zdaj se je ukvarjala z odkupi manjkajočih zemljišč, zato ta odsek še ni urejen. Najbližja avtobusna povezava do soseske je linija 14 Ljubljanskega potniškega prometa. Po Komičevi oceni je tudi to prednost soseske, saj je kupcem pomembno, da imajo v bližini avtobusno povezavo s središčem mesta, ki jim nato daje možnost prestopanja.

Gradnja v Zelenem gaju še ni končana

Ko bo soseska gotova, bo na voljo 650 stanovanj, ki se bodo razprostirala na 62.000 kvadratnih metrih. Sklad mora najprej končati sklop F5.2, pri gradnji katerega je po stečaju GPG enaka usoda doletela tudi škofjeloški SGP Tehnik. Da bi se izognili daljšim zamudam, so se na skladu strinjali, da SGP Tehnik svoje delo lahko konča kljub stečaju. Vseeno pa bo SGP Tehnik z dokončanjem tega sklopa zamudil devet mesecev, so izračunali na skladu.

S tem se skladove naložbe na Brdu še vedno ne bodo končale. Sklad je namreč družbi Strabag na javnem razpisu zaupal gradnjo tako imenovane vzorčne hiše, pri gradnji katere bo preizkusil nove načine projektiranja, gradnje in uporabe novih materialov. V tej večstanovanjski zgradbi, ki jo bo Strabag zgradil za 7,2 milijona evrov, bo 52 stanovanj in dva poslovna prostora. V prihodnosti pa bo sklad na Brdu zgradil še dva objekta z 12 stanovanji, kar pomeni, da bo pogled na gradbene stroje v tej soseski še nekaj časa del vsakdana stanovalcev.

Potreben bo nov vrtec

V bližini soseske Zeleni gaj je trenutno vrtec Vrhovci, ki pa bo premajhen, ko se bodo v stanovanja na Brdu vselile mlade družine, ki bodo ena izmed kategorij s prednostjo na razpisu. Občina na svoji spletni strani napoveduje, da bo v Tehnološkem parku Ljubljana uredila nov vrtec s sedmimi oddelki, ki bi po izračunih občine zadostil potrebam na območju Vrhovcev in v Zelenem gaju. Vodja mestnega oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje Marija Fabčič je napovedala, da bodo vrtec v tehnološkem parku, kjer bo prostora za 154 otrok, zgradili do junija prihodnje leto, če seveda ne bo nepredvidenih zapletov.

Republiški stanovanjski sklad ima še rezervno rešitev. Če se bo izkazalo, da je prostora v obstoječem in načrtovanem vrtcu premalo, lahko enega od poslovnih prostorov v sklopu vzorčne hiše nameni za potrebe vrtca.

Na oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje prav tako preverjajo možnost dozidave oziroma prostorske reorganizacije Osnovne šole Vrhovci, saj se bodo tudi njihove učilnice bolj napolnile, ko bo Zeleni gaj zaživel. »Vsekakor bomo investicijske načrte tako v vrtcu kot v osnovnih šolah sproti prilagajali glede na dinamiko rojstev in potrebe staršev,« je obljubila Fabčičeva.

Objava razpisa odvisna od nadzornega sveta

Na republiškem stanovanjskem skladu so napovedovali, da bodo predvidoma že maja objavili javni razpis za nakup stanovanj na Brdu. Nato so objavo prestavili na junij, julija pa iskalci stanovanj še vedno čakajo na razpis. Vzrok, da ga ni, je dejstvo, da mora vlada imenovati člane v nadzorni svet sklada, kažejo objave na spletni strani republiškega sklada.

Enemu od petih članov nadzornega sveta, Borisu Gaberščiku, je mandat potekel, dva člana – Emanuel Čerček in Tanja Petek – pa sta odstopila. Imenovanje novih članov in posledično tudi objava javnega razpisa, je tako torej v rokah politike – in morebiti celo nove vlade. Spomnimo, prednost na razpisu bodo imele mlade družine, družine z osnovnošolskimi otroki, druge družine, gibalno ovirane osebe in mlade osebe. Znotraj teh kategorij bodo imeli pri nakupu stanovanj prednost varčevalci v nacionalni stanovanjski varčevalni shemi.