Odločitev dolgoletnega direktorja in lastnika Marmorja Hotavlje Branka Selaka je očitno obrodila sadove. Po večletni izgubi, za katero je bila v veliki meri kriva kriza v gradbeništvu, in potem ko je bil že v pokoju, je Selak lani sklenil, da bo vajeti Marmorja Hotavlje prevzel popolnoma v svoje roke. Rezultati so kot na dlani: pod njegovo taktirko je družba obrnila negativni trend poslovanja.

Čisti dobiček je namreč lani znašal 418.000 evrov, medtem ko je pred tem Marmor Hotavlje tri leta zapored končal globoko v rdečih številkah. Njegova istoimenska predhodnica je leta 2012 imela celo negativni kapital, ki je presegal milijon evrov. Leto 2010 je družba prvič v svojem več kot 60-letnem obstoju končala z izgubo.

Pri uspešnem preobratu mu je v prvi vrsti pomagal večmilijonski posel pri gradnji hotela v prestolnici Belorusije Minsk. Na ta račun so dosegli kar tretjino lanskih prihodkov. Pomemben posel predstavlja še obnova hotela Carlton Ritz v Kazahstanu, sodelovati so začeli tudi z ameriškim proizvajalcem pohištva Knoll, s pomočjo katerega vstopajo na tamkajšnji trg. Prihodki od prodaje, ki so pred tem več let zapored padali, so tako lani znašali 14,9 milijona, kar predstavlja skoraj dvakratno rast. Tretjino prihodkov so ustvarili v jahtnem programu, kjer so na vidiku novi posli, tretjino pa z drugimi posli. Ker je domači trg zamrl, ni presenetljivo, da so več kot 80 odstotkov prihodkov dosegli na tujih trgih. Tudi v letošnjem letu družba načrtuje okoli 15 milijonov evrov prihodkov od prodaje.

Spomnimo, da je bil Marmor Hotavlje še leta 2012 tik pred stečajem. Takrat se je pripojil h krovnemu podjetju Marmor Hotavlje Holding, po katerem je Selak skupaj z družino privatiziral tudi v tujini ugledno kamnoseško družbo. V primerjavi s številnimi drugimi podobnimi manevri, ko prevzemniki podjetij breme dolgov, najetih za nakup, prenesejo na prevzeta podjetja, je ta pripojitev predstavljala reševanje kapitalske ustreznosti Marmorja Hotavlje. Čeprav se je kapital lani povečal za 1,2 milijona evrov na 4,2 milijona evrov, je družba še vedno zelo zadolžena. Konec lanskega leta so finančne in poslovne obveznosti znašale okoli 12 milijonov evrov. Po besedah Selaka so morali v zadnjih letih odpisati kar za 6,5 milijona evrov terjatev.