Mestni občini Ljubljana ter občinama Vodice in Medvode je prekipelo. Ker jim ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ne želi izdati odločbe o dodelitvi kohezijskih sredstev za dva okoljska projekta, so v ponedeljek popoldne vložile tožbo zoper vlado Alenke Bratušek, da bi zaščitile svoje interes, je razkrila direktorica Javnega holdinga Ljubljana Zdenka Grozde. Vse tri občine trdijo, da jih je vlada oškodovala za 57 milijonov evrov, kolikor evropskih sredstev bi morale pridobiti. Zahtevajo tudi odškodnino v višini 1,1 milijona evrov, kolikor so znašali stroški priprave dokumentacije, pridobivanja zemljišč in gradbenih dovoljenj.

Občine po besedah Grozdetove očitajo vladi, da jih s svojim junijskim sklepom spodbuja k nezakonitemu ravnanju. Vlada je občinam predlagala, da začnejo izvajati projekte s svojimi sredstvi, in obljubila, da jim bo denar povrnila iz finančne perspektive za obdobje med letoma 2014 in 2020, če bo kaj evropskega denarja ostalo v iztekajoči se perspektivi, pa jim bo denar povrnila iz tega naslova. Grozdetova je razložila, da jim zakonodaja česa takšnega ne dovoli, saj občine ne smejo začenjati projektov, za katere nimajo zagotovljenega vsega denarja. Z vladnega urada za komuniciranje so včeraj sporočili, da ministrstvo za kmetijstvo in okolje, gospodarsko ministrstvo ter služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko s tožbo niso bili seznanjeni.

Spomnimo, Ljubljana, Vodice in Medvode skupaj nameravajo zgraditi povezovalni kanal C0, prestolnica pa poleg tega namerava nadgraditi centralno čistilno napravo v Zalogu. Ker je vlada občine leta 2012 pozvala, naj zaradi prepočasnega črpanja evropskih sredstev pripravijo čim več okoljskih projektov, so omenjene občine pohitele s pripravo omenjenih projektov, pridobivanjem zemljišč in služnosti, pridobile so tudi že gradbeno dovoljenje in na razpisu izbrale izvajalca. A s slednjima ne morejo skleniti gradbenih pogodb in začeti gradnje, ker nimajo odločb ministrstva, ki so zagotovilo, da bodo evropski denar dobile. V enaki situaciji se je znašlo še 31 drugih občin z devetimi okoljskimi projekti, ki pa se za zdaj za tožbo niso odločile, čeprav so župani na skupnem kriznem sestanku razmišljali tudi o tej možnosti.

Grozdetova upa, da se za tožbe proti občinam ne bodo odločili izbrani izvajalci, čeprav se zaveda, da imajo zaradi čakanja nepotrebne stroške tudi oni. Največji problem so bančne garancije, ki jih morajo izvajalci podaljševati na svoje stroške.