Tal Afar in letališče pod popolnim nadzorom skrajnežev

"Mesto Tal Afar in letališče sta pod popolnim nadzorom skrajnežev," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal neimenovani iraški uradnik. Priče so potrdile, da so varnostne sile zapustile mesto in da skrajneži obvladujejo mesto.

Tal Afar, ki leži na strateško pomembnem območju blizu meje s Sirijo, je bilo doslej največje mesto v severni provinci Nineveh, ki ni padlo v roke skrajnežev. Silovita invazija, ki jo vodijo džihadisti iz skupine Islamska država Iraka in Levanta (Isil), se je začela 9. junija v prestolnici province Mosul. Skrajneži so to mesto zavzeli naslednji dan, nato pa začeli svoj osvajalski pohod po tej provinci in še štirih drugih.

Ubitih že več sto iraških vojakov

Med drugim so v nedeljo zavzeli mejni prehod Al Valid. Varnostne sile, ki so prehod varovale, so se odpravile proti jugu in se pridružile vojakom na mejnem prehodu na meji z Jordanijo, so po pisanju AFP sporočili iraški vojaški viri. Borci sunitske Isila so že pred tem prevzeli nadzor nad iraško-sirskim mejnim prehodom Al Kaim. Rabio, še en prehod na tej meji, nadzorujejo kurdske varnostne sile.

Iraška vlada je danes sporočila, da so sunitski skrajneži od začetka ofenzive ubili že več sto iraških vojakov. O konkretnih številkah smrtnih žrtev na svoji stani vlada doslej še ni želela govoriti. Trdi pa, da je bilo na strani skrajnežev ubitih že več sto borcev.

EU ostro obsoja napade skrajnežev v Iraku

Zunanji ministri EU so danes v Luksemburgu izrazili globoko zaskrbljenost zaradi hitrega slabšanja varnostnih razmer v Iraku ter ostro obsodili napade sunitskih skrajnežev, povezanih v skupino Islamska država Iraka in Levanta (Isil), in drugih oboroženih skupin, ki so terjali številna življenja in iztirili demokratični proces.

EU obžaluje napade na civilne tarče, tudi bolnišnice in šole, ter najodločneje obsoja spolno nasilje. Resno je zaskrbljena tudi nad vse hujšo humanitarno krizo, zato iraško vlado poziva, naj zaščiti vse civiliste in jim zagotovi osnovno oskrbo ter omogoči dostop humanitarnih služb do vseh prizadetih.

Obenem je EU danes poudarila pomen enotnega, suverenega in ozemeljsko celovitega Iraka, saj je to ključno za stabilnost in gospodarski razvoj države in celotne regije, zagotovila podporo iraškim oblastem v boju proti terorizmu ter izpostavila, da mora odziv poleg varnostne vključevati tudi politično rešitev.

Kerry na nenapovedanem obisku v Bagdadu

Iraški premier Nuri al Maliki je danes ameriškemu državnemu sekretarju Johnu Kerryju, ki je nenapovedano dopotoval v Bagdad, dejal, da razmere v Iraku ogrožajo mir v regiji in svetu. Poleg tega je države po vsem svetu, predvsem pa tiste v regiji, posvaril, naj iraške razmere jemljejo resno, so sporočili iz njegovega kabineta.

Kerry je v Bagdad dopotoval predvsem z namenom pozvati k enotnosti in stabilnosti Iraka v luči grožnje Islamske države Iraka in Levanta (Isil), katere borci utrjujejo svoj položaj na zahodu države ob meji s Sirijo in Jordanije. Al Malikija naj bi Kerry predvsem skušal prepričati, naj hitro oblikuje vlado narodne enotnosti.

Vodja ameriške diplomacije je že v nedeljo iraške voditelje pozval, naj premostijo verska razhajanja. Poudaril je tudi, da ZDA, ki so svoje vojake iz Iraka po osmih letih umaknile konec leta 2011, niso odgovorne za trenutne razmere in da ne želijo izbirati vodje te države.

Al Maliki, ki iraško vlado vodi od leta 2006, je v domovini, vedno bolj pa tudi s strani ZDA, tarča kritik, da je s svojo politiko verskega ločevanja doprinesel k ofenzivi sunitskih upornikov.