Sedem let po nakupu delnic Velane in štiri leta po tistem, ko ga je zaradi tega posla kazensko ovadila Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP), grozi predsedniku Vseslovenskega združenja malih delničarjev (VZMD) Kristjanu Verbiču do tri leta zaporne kazni zaradi suma zlorabe notranjih informacij.

Na petkovi glavni obravnavi bi morali pred sodiščem zaslišati prve priče; Sandro Ban, ki je zaposlena v sektorju za nadzor na ATVP, dva mala delničarja Velane in predsednika društva malih delničarjev MDS Rajka Stankovića, ki je bil v preteklosti generalni sekretar VZMD. A še preden bi predstavnica ATVP lahko stopila pred sodnico, je Verbičev zagovornik Miha Kunič zahteval izločitev sodnice Anje Gregorič Lozej. Kunič je zahtevo utemeljil s tem, da je bila obravnava sklicana ob isti uri, kot je potekala tudi skupščina Velane, ki se je Verbič ni mogel udeležiti. »Strokovnjak za statistiko je izračunal, da je možnost, da bi obravnava in skupščina potekali ob istem dnevu in isti uri, zelo majhna in zanemarljiva,« je dejal Kunič. Ob tem opozorimo, da je Gregorič-Lozejeva datum obravnave napovedala, več tednov preden so v Velani sploh sklicali skupščino.

Verbičevega zagovornika je zmotilo tudi, da je soprog sodnice Samo Lozej, predsednik nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH) in Kapitalske družbe (Kad), s katerima je VZMD v več sporih. Omenil je še, da je soproga predsednika nadzornega sveta Velane Damjana Škofiča nadzornica SDH, ki trenutno prodaja državni delež v Velani.

»Ponovno me izločate? Sodim po svoji vesti in dejstvo, da je moj soprog nadzornik Kada, nima nikakršne povezave s tem primerom. Gre za izredno grd manever. Natanko veste, da smo doslej obravnave večkrat prestavljali zaradi vaših (Verbičevih op.p) nogometnih tekem in obiskov v južni Ameriki,« je odgovorila Gregorič-Lozejeva, ki pa ni imela druge izbire, kot da glavno obravnavo prestavi za nedoločen čas oziroma dokler predsednik sodišča ne bo odločil o zahtevi za njeno izločitev. »Očitki tožilstva so neutemeljeni in očitno namenjeni diskreditaciji ter oteževanju naših prizadevanj pri zaščiti pravic in interesov manjšinskih delničarjev. Pri slednjem se VZMD pogosto znajde na nasprotnih bregovih z večinskimi lastniki, še posebej z državo oziroma državnimi upravljalci njene lastnine,« nam je povedal Verbič.

Kot smo razkrili v Dnevniku, je Verbič delnice Velane začel kupovati v začetku septembra 2007, teden dni kasneje pa je VZMD delničarjem Velane poslal delničarski sporazum. S tem so se Velanini delničarji zavezali, da bodo za delnico poskušali iztržiti najmanj 22 evrov, kar je tedaj sprožilo tudi rekordno rast vrednosti delnice. Kratek čas po poslanem sporazumu je Verbič večji del svojih delnic prodal. Pri tem je po podatkih Ljubljanske borze ter Centralne klirinško depotne družbe KDD ustvaril okoli 10.000 evrov kapitalskega dobička, pri tem pa zadržal še 1000 delnic Velane. Te ima še danes v lasti, po zadnji borzni ceni (0,5 evra za delnico) pa so vredne zgolj še 500 evrov. ATVP je posle z delnicami Velane pod drobnogled vzela leta 2010, ko je Verbič v videoposnetku VZMD na spletni strani Youtube priznal, da je delnice Velane kupoval zato, da se njihova cena zviša. »Velana kotira na trgu in je na trgu kotirala tudi takrat, ko smo se v združenju zavestno odločili, da bomo posegli na ta trg. Kot zakoniti zastopnik društva sem to naredil sam, in to ob zelo jasnem namenu, da se ta cena dvigne. To je tudi uspelo. Cena delnice Velane se je v tistem času zvišala za praktično desetkratnik,« je v videoprispevku dejal Verbič.