Kdor je med srečneži, ki so dobili vstopnico za otvoritveno tekmo svetovnega nogometnega prvenstva med Brazilijo in Hrvaško, bo imel prihodnji četrtek občutek, da je na gradbišču in ne na spektaklu. Del gledalcev bo moral do stadiona po začasnem mostu, ki je sestavljen iz več železnih drogov. Dve tribuni sploh še nista zgrajeni, ampak sta zbiti skupaj, kot da gre gromozanski gradbeni oder. Naokoli je tudi kup žerjavov, tovornjakov in kablov. Stadion v Sao Paulu je v tako slabem stanju, da verjetno ne bi bil nared, četudi bi bilo svetovno prvenstvo prihodnje poletje. Pa ni. Začne se čez natanko teden dni, pri čemer je bilo v prodaji za otvoritveno tekmo le 40.000 vstopnic, saj tribune za preostalih 25.000 ljudi (še) nimajo zelene luči zaradi neizpolnjevanja varnostih pogojev.

Dokončanih je le 30 odstotkov infrastrukture

Prvi preizkus stadiona Itaquerao, ki je dobil ime po mestni četrti, v kateri stoji, je bil 18. maja na tekmi med kluboma Corinthians in Figueirense. Na tribunah je bilo 36.000 ljudi, ki so morali do najvišjih sedežev priti po stopnicah, saj večina dvigal ni delovala, enako velja za mobilni signal, slaba je bila tudi osvetljava, nekatere vstopnice pa sploh niso imele označenih sedežev, ker ti preprosto niso bili nameščeni. In vse to na stadionu, ki bo stal več kot 320 milijonov evrov. Skrbi povzroča tudi otvoritvena slovesnost, ki jo bo prenašalo več kot 600 televizijskih postaj. Nastopali bodo zvezdniki, kot so Pitbull, Jennifer Lopez in Claudia Leitte, zato naj bi vse kadre posneli tako, da se neurejeni deli stadiona na televizijskih zaslonih ne bodo videli.

Nič boljše ni drugje po Braziliji. Curitibia je skoraj izgubila organizacijsko pravico zaradi zamud pri gradnji stadiona. V Portu Alegreju imajo težave z okolico, ki naj bi bila povsem neurejena, medtem ko je Cuiabo na začetku maja pretresla smrt delavca. Nič boljše ni niti v Natalu, kjer je še prejšnji teden manjkalo več tisoč sedežev na tribunah. Ogromno težav je tudi na preostali infrastrukturi, saj je v Braziliji na kilometre nedokončanih cest in letaliških terminalov. V Riu de Janeiru, Belo Horizonteju in Recifiju so imeli v načrtu razširitev letališč, toda opravljenega je zelo malo. Veliko vprašanje je, kako bodo v Braziliji opravili vse notranje lete, saj pričakujejo vsaj 600.000 tujih obiskovalcev, v času prvenstva pa naj bi z letalom potovalo tudi 3,1 milijona Brazilcev. Kljub vsemu gredo stroški v nebo. Pred prvenstvom je bil načrt, da bo za vse skupaj potrebnih manj kot deset milijard evrov, zdaj so organizatorji pri 50 milijardah evrov. »Zamudili smo veliko priložnost. Le 30 odstotkov stvari je povsem urejenih in končanih,« je priznal nekdanji brazilski nogometaš Ronaldo, ki je član organizacijskega štaba.

Brazilija revežev ne bo skrivala

Med številnimi protestniki, ki dodatno otežujejo zadnje priprave na prvenstvo, so se zdaj znašli še nekateri gradbeni delavci. Največja skupina je v Sao Paulu, pri čemer gre za skupino 5000 brezdomcev, ki so jim organizatorji obljubili, da bodo kot del plačila dobili novourejeno naselje, kamor bi se morali vseliti že pred začetkom prvenstva. Šlo naj bi za zemljišče, ki je od stadiona oddaljeno dobre tri kilometre, a zdaj so tam zgolj šotori. Zemljišče je razdeljeno na osem sekcij, ki imajo vsaka po eno kuhinjo, poleg delavcev pa tam prebivajo tudi njihove družine. Denarja za gradnjo delavskega naselja je zmanjkalo, ker so vsa sredstva porabili za izgradnjo stadiona, mestne in državne oblasti pa pravijo, da brezdomstvo v Braziliji ni nov problem. Najbolj zgovorna je izjava župana Ria de Janeira Eduarda Paesa. »Ljudje, ki bodo prišli v Brazilijo in ki mislijo, da bodo prišli v državo, kot je Velika Britanija, bodo imeli strašno izkušnjo. Mi namreč ne skrivamo svojih revnih ljudi, kot to počnejo drugje po svetu,« je povedal.

In ko ima hudič mlade, jih ima veliko. V brazilskem mestu Campinas se je namreč razpasla še mrzlica. Za organizatorje je to nov velik problem, saj imata v okolici svojo pripravljalno bazo reprezentanci Portugalske in Nigerije. Oblasti pravijo, da so bolezen zamejili, a kljub temu zatrjujejo, da bodo še naprej iztrebljali komarje, ki prenašajo bolezni, ljudem pa svetujejo nošenje pregrinjal za zaščito pred mrčesom.