Eden od lastnikov družbe KD Group Sergej Racman izgublja ljubljanski Kolosej. Največji kompleks kinodvoran v Sloveniji bi lahko zaradi zapadlih večmilijonskih bančnih posojil že v kratkem končal na javni dražbi.

Rubež denarnih sredstev na računih Racmanovega podjetja Kolosej kinematografi in prodajo osrednje nepremičnine je zahtevala banka Raiffeisen. Tej podjetje dolguje kar 3,7 milijona evrov, pri čemer naj bi mu posojilo odobrila v lanskem letu. Banka je pri tem dobila predkupno pravico na objektu. Čeprav bi moralo podjetje posojilo vrniti šele marca 2015, je novembra lani prenehalo plačevati obresti, zato je banka vložila izvršbo in zahtevala tudi glavnico.

Pod izvršbo in pred skorajšnjo prodajo se je znašlo tudi premoženje družbe Kolosej zabavni centri, na katero je Racman leta 2012 prenesel kinematografsko dejavnost in s tem večmilijonske prihodke od prodaje kinovstopnic. To pomeni, da bi lahko izvršitelj v ljubljanskem kompleksu v kratkem rubil premičnine, na primer opremo za predvajanje filmov. Banka Raiffeisen je zahtevala tudi rubež in prodajo kinocentra Komuna v samem središču Ljubljane, ki je v lasti podjetja Lent Invest. Enako je predlagala tudi za igralniško podjetje Onisac, v katerem je Racman vmes že razglasil insolventnost in preprečil izvršbo sodišča.

Za hude finančne težave ljubljanskega Koloseja je kriv že omenjeni prenos dejavnosti, saj je podjetje ostalo brez velike večine denarnega toka. Za primerjavo, leta 2010 je ustvarilo 14 milijonov evrov prihodkov in kar pol milijona evrov čistega dobička. Lani so prihodki od najemnin za kompleks kinodvoran in drugih prostorov dosegli le še 2,7 milijona evrov, zaradi visokih odpisov in finančnih odhodkov pa je podjetje ustvarilo kar 1,6 milijona evrov izgube. Od tedaj se neprestano spopada z izvršbami in blokadami računov. V začetku lanskega leta smo v Dnevniku poročali, da sta mu Petrol in BTC, ki mu mora Kolosej plačevati 21.900 evrov mesečnega nadomestila za souporabo komunalne infrastrukture, izstavila račun za več kot 200.000 evrov neporavnanih obveznosti.

Da bi Racman poravnal visoke obveznosti do bank in se izognil rubežu Koloseja, je malo verjetno. V začetku letošnjega leta jim je namreč dolgoval že več kot 20 milijonov evrov, pri čemer je v lanskem letu ustvaril le 1,2 milijona evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA). Ob tem, da vsa posojila zapadejo v letošnjem letu. Kdo so financerji Koloseja, v letnem poročilu ni razkrito. Po dostopnih podatkih je dolžan dobrih sedem milijonov evrov Gorenjski banki, najmanj pet milijonov evrov pa dolguje NLB. Ali je med bankami upnicami tudi podržavljena Factor banka, ki je leta 2012 na kompleksu vpisala 2,8-milijonsko hipoteko, ni mogoče preveriti. Slabo kaže tudi prej omenjeni družbi Kolosej zabavni centri, saj ima že skoraj mesec dni blokirane račune. Družba, ki se ukvarja tudi z distribucijo filmov in gostinsko dejavnostjo, je lani ustvarila desetino manj prihodkov (devet milijonov evrov) in kar 1,3 milijona evrov čiste izgube. Zanjo so v določeni meri krive tudi oslabitve finančnih naložb. Družba že od leta 2010 ni več v Racmanovi lasti, ampak je njen uradni lastnik podjetje Pre. Zanj ni znano, pri kom se financira.