Slovenija naj bi tako do nadaljnjega ostala med državami, ki naj bi ta davek uvedle v sklopu mehanizma okrepljenega sodelovanja.

Slovenija se sicer v torek v Bruslju ni pridružila izjavi v podporo temu davku, ki jo je podpisalo 10 držav: Nemčija, Francija, Italija, Španija, Belgija, Avstrija, Estonija, Portugalska, Grčija in Slovaška.

Finančni minister Uroš Čufer, ki od danes, ko se je DZ seznanil z odstopom premierke Alenke Bratušek, do imenovanja novega ministra opravlja tekoče posle, je v torek dejal, da Slovenija razmišlja o izstopu iz skupin držav, ker ekonomska logika za tem davkom zanjo ne drži. Dodal je, da iz pobude uradno še ni izstopila, saj je treba prej izvesti ustrezne postopke na vladi in v parlamentu.

"Pred časom, ko je Slovenija vstopila v to skupino, smo ocenjevali, da bo izplen od tega davka kar dober. Ko smo potem ponovno naredili oceno učinkov davka, smo ugotovili, da bo izplen bistveno manjši, kot je bil predviden, tudi po najbolj optimističnih variantah, in da je to davek, ki bo težko pokril tudi lastne stroške zbiranja in implementacije," je povedal minister.