To ni neka revolucionarna novost, glede na svoje sodelovanje in pogovore z izvajalci upravnih postopkov ocenjuje dr. Iztok Rakar z ljubljanske fakultete za upravo. »Strankam pri izpolnjevanju vlog pomagajo že zdaj, nekateri (z občin) pa so izrazili bojazen, da bodo stranke, s katerimi so imeli že doslej slabe izkušnje in so se na primer nedostojno vedle, to orodje izkoriščale za to, da bodo po nepotrebnem obremenjevale uradnike.«

Da novela za državljane ne prinaša bistvenih sprememb, menijo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. »Če je še vedno potreben lastnoročni ali digitalni podpis, potem ta novela ničesar ne olajša, saj bo državljan vlogo še vedno moral sam podpisati,« so opozorili.

Kljub temu ministrstvo za notranje zadeve kot predlagatelj novele ocenjuje, da predstavlja uvedena sprememba »korak naprej v standardu poslovanja organov do strank«. Na ministrstvu so tudi prepričani, da bodo zaradi nje postopki tekli hitreje in se tudi hitreje zaključili, saj bodo vloge popolnejše in nepotrebnega dopisovanja o dopolnjevanju vlog ne bo več. Vendarle pa priznavajo, da precej organov – recimo večina upravnih enot – že posluje na tak državljanom prijazen način, zato v teh primerih bistvenih izboljšav res ne bo. Toda ob tem opozarjajo, da izkušnje uporabnikov pri nekaterih organih še vedno prepogosto kažejo na ustaljeno odtujen in vzvišen birokratski odnos.

Z novelo je bolj prijazna javna uprava tudi zakonsko predpisana. Hkrati je sprememba usmerjena v vse organe in poleg upravnih enot zajema tudi davčno upravo, geodetsko upravo, carinsko upravo..., naštevajo na ministrstvu.