Strahovi novih članov sveta delavcev v Telekomu Slovenije in naše napovedi so se izkazali za utemeljene. Stari telekomovci, ki jih je opozicija pred kratkim porazila na volitvah, so še pred izgubo mandata izkoristili brezvladje in enega svojih imenovali za delavskega direktorja. In kar je najpomembneje, funkcija prinaša dobro plačan položaj v upravi.

Gre za Milana Richterja, predsednika največjega sindikata v Telekomu in še do nedavna enega od nadzornikov. S tega položaja je očitno odstopil, da bi se lahko potegoval za članstvo v upravi. Čeprav naj bi stari telekomovci pričakovali, da bo nadzorni svet Telekoma že na včerajšnji seji, na kateri so nadzorniki obravnavali letno poročilo in predlog za izplačilo dividend, imenoval tudi novega člana uprave, pa se to po naših informacijah ni zgodilo. Nadzorni svet pod vodstvom Boruta Jamnika o imenovanju Richterja po naših informacijah namreč ni odločal, saj nadzorniki te točke niso uvrstili na dnevni red. Poudariti sicer velja, da je imenovanje predstavnika zaposlenih v upravo navadno le formalnost in bi ga lahko zavrnili le, če bi imeli utemeljen razlog za to. Kot na primer pred tem pri Darji Senica, proti kateri je Telekom vložil odškodninsko tožbo.

Če bi nadzorniki potrdili Richterja, bi opozicija v svetu delavcev, ki je zmagala na volitvah, a bo šele čez nekaj dni prišla do mandata, izpodbijala legitimnost njegovega imenovanja. Po naših informacijah je nadzornemu svetu tik pred začetkom seje posredovala tudi protestno pismo, v katerem izraža nestrinjanje z izvoljenim delavskim direktorjem.

Funkcija delavskega direktorja za 60-letnega Richterja ni zaželena le zaradi vpliva in možnosti aktivne(jše)ga sodelovanja v projektih sistematizacije delovnih mest, kolektivne pogodbe... Imenovani kandidat ima zagotovljeno štiriletno članstvo v upravi Telekoma, kjer mu pripadajo visoki prejemki. Če bi si izboril pogodbo, kot pred njim Senica, bi samo na račun plače zaslužil blizu 12.800 evrov bruto na mesec, skupaj z dodatki pa še dodatnega tisočaka.

Kljub vsemu je Richter s sindikalnim delom v Telekomu že do zdaj prejemal zavidljive prejemke. Leta 2012, ko je v nadzornem svetu sedel z Brankom Šparavcem in dosedanjim predsednikom sveta delavcev Martinom Goriškom, je kot član prejel skoraj 20.000 evrov. Sejnine so navrgle dobrih 3000 evrov, delo v komisijah blizu 2400 evrov, upravičen pa je bil tudi do mesečnega plačila v višini okoli 1200 evrov. V nadzornem svetu je preživel tudi vse leto 2013.