Zaradi podržavljanja Abanke Vipe in dodatnih slabitev delnic Gorenjske banke je Skupina Sava lani ustvarila kar 55,6 milijona evrov čiste izgube, skupna izguba v zadnjih štirih letih pa se je tako povzpela že na več kot 410 milijonov evrov.

Če je imela Skupina Sava konec leta 2007 več kot pol milijarde evrov kapitala, ga je imela konec lanskega leta le še 16 milijonov evrov. Dejansko stanje pa utegne biti še slabše. Naložbo v 44-odstotni delež Gorenjske banke so lani v Savi oslabili za skoraj 28 milijonov evrov, vendar so jo konec lanskega leta še vedno vrednotili na 86 milijonov evrov oziroma po nakupni vrednosti iz konca 90. let prejšnjega stoletja. Toda, ker se revizorji družbe Deloitte niso mogli prepričati o finančnem položaju Gorenjske banke, ki svojih bilanc še ni objavila, so na letno poročilo Save izdali mnenje s pridržkom. Zaradi visokega kreditnega tveganja in ker kratkoročne obveznosti bistveno presegajo kratkoročna sredstva, so revizorji izrazili tudi dvom o sposobnosti skupine, da nadaljuje kot delujoče podjetje. Dodatno tveganje za Savo predstavljajo tudi denacionalizacijski postopki v Savi Turizmu, zaradi velike negotovosti pa ni mogoče oceniti, ali bodo z bodočimi dobički lahko koristili za 10,9 milijona evrov odloženih terjatev za davke.

Zaradi prodaje gumarske dejavnosti, nepremičnin, blejskega golfskega igrišča ter nekaterih manjših finančnih naložb so se finančne obveznosti lani znižale za več kot 60 milijonov evrov, na 280 milijonov evrov, medtem ko je imel matični holding konec lanskega leta pri bankah najetih za 188 milijonov evrov posojil. Uprava Save pod vodstvom Mateja Narata se je z bankami lani sicer dogovorila za reprogram posojil, vendar pa bodo morali v naslednjih mesecih z bankami skleniti nov dogovor, saj jim konec novembra zapade velika večina posojil.

Opazneje pa se je v zadnjih letih izboljšalo poslovanje Savine turistične divizije. Družba Sava Turizem je namreč lani ustvarila skoraj 62 milijonov evrov prihodkov, kar je sicer okoli štiri odstotke manj kot leto prej, vendar pa je leto kljub temu končala z 0,7 milijona evrov čistega dobička. Na lansko poslovanje Save Turizma je pozitivno vplivala zlasti prodaja golfskih igrišč na Bledu, za katere so iztržili 11 milijonov evrov kupnine, medtem ko so jim dobiček znižale zlasti slabitve vrednosti nepremičnin ter dodatne davčne dajatve.