Zaposleni predlagajo stečaj Avta Celje

Zaposleni v Avtu Celje bodo do konca tedna na celjsko okrožno sodišče vložili predlog za stečaj družbe. Okoli 59 delavcev je namreč februarja prejelo le 200 evrov akontacije januarske plače, zato želijo uvedbo stečaja, da bi bili poplačani iz jamstvenega sklada in morebitne stečajne mase. Zaradi prezadolženosti naj Avto Celje ne bi plačeval niti obveznih prispevkov.

Sodišče za prodajo Celovških dvorov

Stečajni upravitelj Vegrada AM Bojan Klenovšek, ki se je s kupci dogovoril za prodajo nekaj stanovanj v Celovških dvorih v Ljubljani, vendar mu DUTB za to ni dala soglasja, želi ta stanovanja vendarle prodati, saj se je dogovoril za višjo ceno. Sodišče namerava k temu dati soglasje, a prej DUTB kot ločitvenega upnika poziva k podaji mnenja.

Obrtniki zaradi davkov grozijo s protesti

Malo gospodarstvo je pomemben dejavnik in morali se bomo zgledovati po državah, ki so naredile veliko za svoje male in srednje podjetnike, je na seji upravnega odbora OZS poudaril gospodarski minister Metod Dragonja. Obrtniki pa so napovedali proteste v primeru, da se stopnje nepremičninskega davka za gospodarske objekte ne bo znižalo.

Skupščina Banke Celje aprila o dokapitalizaciji

Skupščina Banke Celje, na kateri bodo odločali o povečanju osnovnega kapitala, je sklicana za 11. april. Uprava banke delničarjem predlaga povečanje osnovnega kapitala za najmanj 160 milijonov evrov. Prodajna cena delnice znaša 33,40 evra, dokapitalizacija pa bo uspešna le, če bo vplačanih vseh 4,79 milijona novoizdanih delnic.

Alpetour bolje kot lani

Potovalna agencija Alpetour je lani ustvarila 14 odstotkov več čistih prihodkov od prodaje, ki so znašali 16,82 milijona evrov. Od tega jih je 280.000 ustvarila na tujem, preostanek doma. Čisti dobiček je tako znašal 1,35 milijona evrov in je bil za 24 odstotkov višji kot leta 2012.

Rating leta

Dun & Bradstreet, največja bonitetna hiša na svetu, in ljubljanska Bonitetna hiša i sta včeraj podelili priznanja »rating leta«. Prejele so ga tri družbe, in sicer: Dewesoft, Magneti Ljubljana in Papirnica Vevče. Iz obrazložitve je razvidno, da imajo te družbe najugodnejši dejavnik tveganja, svoje obveznosti plačujejo v roku, poslujejo uspešno in si drznih poslovnih in kapitalskih potez, ki bi jih ogrozile, ne privoščijo.

Italija vlaga 1,8 milijarde evrov v železnice

Medtem ko v Sloveniji še čakamo na drugi tir, Italija krepi vlaganja v železniško infrastrukturo, s čimer želi tudi zagnati gospodarstvo. Za posodobitev železniške proge med Benetkami in Trstom bo Italija namenila 1,8 milijarde evrov. Po posodobitvi naj bi vlaki na omenjeni razdalji dosegali hitrost do 200 kilometrov na uro.

Kitajci prinašajo milijardne posle v Francijo

Kitajski predsednik Xi Jinping se je včeraj v Parizu sestal s francoskim predsednikom Françoisom Hollandom, v ospredju pogovorov pa je bilo po pričakovanjih gospodarsko sodelovanje. Francija in Kitajska sta sklenili okoli 50 poslov, vrednih 18 milijard evrov. Najbolj odmeven posel je kitajsko naročilo 70 letal družbe Airbus, vredno 7,2 milijarde evrov.

Pripravila Jan Bratanič in STA