Potem ko je Merkurju uspelo dobiti vsa potrebna soglasja za ohranitev zdravega jedra, je usodo nakelskega trgovca in okoli 1600 delovnih mest resno ogrozila Deželna banka Slovenije. Ta je namreč na sodišče vložila ugovor na načrt finančnega prestrukturiranja.

V DBS so namreč prepričani, da je likvidacijska vrednost zalog nakelske skupine bistveno podcenjena. Po njihovih cenitvah bi namreč Merkur lahko v stečaju za svoje zaloge iztržil okoli 36 milijonov evrov. To je le tri odstotke manj, kot znaša njihova knjigovodska vrednost, in trikrat več, kot bi za njih dobili po ocenah družbe PIT Revizija, ki je zaloge ovrednotila za potrebe načrta finančnega prestrukturiranja. Z zvišanjem likvidacijske vrednosti zalog skušajo v DBS sicer izboljšati zlasti svoj položaj, saj imajo večji del svojih posojil zavarovan prav z zalogami.

DBS so po naših informacijah sledile tudi preostale banke, ki imajo svoja posojila zavarovana z zalogami, torej Abanka Vipa, banka Hypo, Probanka in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB). Če bi bankirji s svojimi vrednotenji prepričali sodnike in upraviteljico Simono Goriup, bi morali posledično na zdravo jedro oziroma Merkur Trgovino prenesti bistveno več posojil, kot je predvideno zdaj. Po insolvenčni zakonodaji bi moralo namreč sodišče upoštevati aritmetično sredino med vrednotenjem, ki so ga pripravili v Merkurju, in tistim, ki so ga pripravile banke. Toda v tem primeru bi bil Merkur Trgovina že na začetku svojega poslovanja prezadolžen in praktično brez kapitala. Namesto zdaj predvidenih 20 milijonov evrov finančnih obveznosti bi Merkur Trgovino namreč bremenilo že okoli 10 milijonov evrov dodatnih posojil, medtem ko bi se njegov kapital znižal z 11 milijonov evrov na le še okoli milijon. Načrt prestrukturiranja bi bil tako neizvedljiv, namesto ohranitve zdravega jedra pa bi sledil stečaj celotnega Merkurja.

»Pri vložitvi ugovorov gre predvsem za poskus izboljšanja položaja posameznih upnikov, ki pa po našem prepričanju preveč posega v finančno stabilnost Merkurja Trgovine, da bil načrt prestrukturiranja izvedljiv,« so bili včeraj jasni v Merkurju. »Z vložitvijo ugovora so upniki prevzeli usodo Merkurja v svoje roke. Merkur namreč ne sme predložiti novega načrta prestrukturiranja, ki bi bil za katerega koli upnika slabši od prejšnjega,« so še povedali. Zaradi poslabšanja finančnega položaja Merkurja Trgovine bi se namreč v prvi vrsti poslabšalo poplačilo navadnih upnikov, ki bodo pretežno poplačani prav s prodajo Merkurja Trgovine strateškemu partnerju. Nova vrednotenja predstavljajo veliko težavo tudi za banke, ki bi svoja posojila prenesle na družbo Merkur Nepremičnine. Ta bi namreč trgovske centre v Sloveniji oddala v najem Merkurju Trgovini, vendar je vprašanje, ali in kako dolgo bi bil ta najemnino sploh sposoben plačevati.

»Če upniki ne bodo umaknili ugovorov, bodo morali sami pripraviti nov načrt finančnega prestrukturiranja,« so nam še povedali v Merkurju in dodali: »Upniki so zdaj sami odgovorni, da poiščejo boljšo rešitev.«