Erjavec je napovedal, da bo vlada pripravila vse pravne podlage, da bo sprejela zakonske rešitve za enotno obdavčitev vseh stanovanjskih nepremičnin, ki je odbor DZ za finance in monetarno politiko zaradi glasnih opozoril pravnikov v četrtek ni vključil v predlog novele zakona o množičnem evidentiranju nepremičnin.

Odbor tako ni glasoval o dopolnilu, s katerim bi odpravili razlikovanje med rezidenčnimi in nerezidenčnimi stanovanjskimi nepremičninami, da bi bile vse obdavčene z enotno 0,15-odstotno stopnjo davka, ne pa prve po 0,15-odstotni, druge pa po 0,5-odstotni stopnji. Je pa v zakonsko novelo z dopolnili vnesel več drugih rešitev, ki jih je potrdila vlada.

Minister za gospodarstvo Metod Dragonja je sicer pred sejo vlade povedal, da je še vedno odprt tudi njegov predlog za znižanje obdavčitve nepremičnin malih in mikro podjetij ter samostojnih podjetnikov.

Razprava naj bi se nadaljevala še danes

Vlada razprave o rešitvah še ni zaključila in jo bo nadaljevala, neuradno že danes na delovnem posvetu na gradu Strmol. Erjavec meni, da bo pravočasno pripravila vse potrebne zakonske spremembe. Razprava se je po njegovih besedah vrtela tudi okoli podaljšanja roka za ureditev evidenc.

Predsednik DeSUS meni, da je treba pogledati zadevo in najti prave predloge. Kot pravi, obstaja veliko odprtih vprašanj, kot so neurejene evidence in dileme glede vrednotenja. Erjavec priznava, da so bili lastniki nepremičnin v preteklosti do teh vprašanj indiferentni in niso poskrbeli za ureditev podatkov.

Položaj zdaj je, kakršen je, vlada pa ima še nekaj časa, da to popravi in doreče, je dejal Erjavec, a v isti sapi opozoril, da tega časa ni veliko. Najpozneje naslednji teden bo morala, najverjetneje skozi novelo zakona o davku na nepremičnine, predloge vložiti v parlamentarno proceduro, če želi ujeti roke po veljavnem zakonu.

»S sistemskimi ukrepi ni moč krpati proračuna«

Če vlada vprašanja ne bo uredila, bo treba na drug način zagotoviti prihodke s tega naslova, je opozoril in spomnil, da je bil sam proti zakonu o davku na nepremičnine in da se je zavzemal za krizni davek. Še vedno je prepričan, da s sistemskim ukrepom ni moč krpati proračuna, opozarjal pa je tudi na neurejene podatke.

Če se evidenc ne bo spravilo v red, bi raje počakal na to, da se to naredi in vmes najde druge rešitve za pokritje nastale vrzeli v prihodkih. To mnenje je že večkrat povedal. A za zdaj vlada vztraja pri stališču, da se nadaljuje z davkom na nepremičnine.