Predlogu za preventivno prestrukturiranje, s katerim je generalna direktorica ACH Sonja Gole konec minulega tedna preprečila insolventnost holdinga, manjka ključni dokument. To je soglasje upnikov z najmanj 30 odstotki finančnih terjatev, ki bi ga Goletova morala imeti že, ko je na sodišče vložila predlog.

To so nam včeraj uradno potrdili tudi na okrožnem sodišču v Ljubljani, kjer prav zaradi tega o predlogu še niso mogli odločati. Kot so še pojasnili, bodo ACH sedaj pozvali, naj predlogu predloži tudi notarsko overjene izjave upnikov. Toda s tem se bo odločanje o začetku postopka preventivnega prestrukturiranja še dodatno zavleklo. Z oddajo nepopolne vloge je namreč Goletova ACH pridobila še najmanj tri tedne časa za poskus dogovora z bankami o umiku izvršb in sprostitvi transakcijskih računov. Za dopolnitev vloge bodo imeli namreč v ACH sedaj na voljo še dodatnih 15 dni, po prejemu popolne vloge pa bo moralo sodišče odločitev sprejeti v osmih dneh. Vse do začetka prihodnjega meseca torej bankirji ne morejo nadaljevati rubeža ACH niti zahtevati stečaja. Spomnimo namreč, da je Goletova predlog za preventivno prestrukturiranje na sodišče vložila le dan, preden bi imel holding zaradi izvršbe upnikov 60 dni neprekinjeno blokirane vse transakcijske račune in bi torej izpolnil enega od pogojev za začetek stečaja.

Za začetek postopka preventivnega prestrukturiranja bi sicer Goletovi zadostovalo že soglasje Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je doslej že večkrat šla na roke vodstvu holdinga in na katero sta NLB in NKBM že prenesli za 62 milijonov evrov terjatev do ACH in družbe Protej. V DUTB naj bi preostale banke upnice v zadnjih dneh že prepričevali, naj podprejo predlog preventivnega prestrukturiranja, vendar bankirji ostajajo neomajni in se s sedanjim vodstvom holdinga o sanaciji ne nameravajo pogajati. Poleg vrnitve večinskega deleža Adrie Mobil iz Proteja v last ACH in razveljavitve skupščinskega sklepa o izplačilu 27 milijonov evrov dividend namreč zahtevajo tudi menjavo nadzornega sveta ter odstop Goletove in prve finančnice ACH Vere Mihatović, ki sta z zadnjimi manevri izgubili njihovo zaupanje.

Za potrditev postopka preventivnega prestrukturiranja, s katerim bi si v ACH zagotovili dodatnih pet mesecev za sklenitev dogovora z bankami o umiku izvršb in podaljšanju ročnosti posojil, bi morala Goletova poleg DUTB prepričati še najmanj dve večji banki upnici. Za potrditev postopka bi morali namreč soglašati upniki z najmanj 75 odstotki vseh finančnih terjatev in s prav tolikšnim delom zavarovanih terjatev, če predlog vpliva tudi na te terjatve.