Že dolgo se govori, da sodobne tehnologije vse bolj izpodrivajo svet pisane besede in na prvi pogled se očitki vsekakor zdijo verjetni. Samo vprašati se je treba, kako koristne so se za naše sodobno življenje elektronske pošte in sms sporočil izkazale ure in ure, ko smo se v otroštvu učili lepo pisati z roko. A če so se nekatere veščine z novimi tehnologijami izkazale za relativno nepotrebne in jih zamenjujejo nove potrebe, kot je hitro tipkanje po zaslonih brez tip, tega nikakor ne moremo reči za pisano besedo nasploh.

Brskanje po spletu, igranje video iger, komuniciranje s prijatelji in številne druge metode komuniciranja s sodobnimi tehnologijami še vedno izredno temeljijo na branju in pisani besedi. Po vsej verjetnosti tekstovne vsebine danes dosežejo še več posameznikov, kot so jih včasih. Zato ne preseneča, da se tudi v dobi sodobnih komunikacijskih sredstev pojavlja potreba po vse hitrejšem branju. Če kaj, je ta potreba danes, ko sta dostop do tekstovnih vsebin in njihova produkcija presegli vse možne predstave ob rojstvu Gutenbergove revolucije, še bolj pomembna. Prav te težave se sedaj loteva podjetje Spritz z aplikacijo, ki omogoča tudi trikrat hitrejše branje od običajnega.

Manj energije za odvečne dejavnosti med branjem

Pri podjetju trdijo, da skoraj 80 odstotkov energije in časa, ki ga namenimo branju, potrošimo za premikanje oči od besede do besede in od vrstice do vrstice ter za iskanje optimalne točke za prebiranje besed. Spritz to nepotrebno trošenje energije in časa odpravi s tem, ko na zaslon, s katerega prebiramo, zaporedno prikazuje po eno besedo, ki ima z rdečo barvo označeno optimalno točko za najhitrejše prebiranje besed.

Branje pri osnovni hitrosti 250 besed na minuto, kar je malce več od povprečne bralne hitrosti 220 besed na minuto, se s tehniko zdi že skoraj počasno, z nekaj treninga pa je možno slediti celo bliskoviti hitrosti 500 besed na minuto. Rešitev predvajanja vsake besede posebej rešuje tudi težave, ki jih za branje predstavljajo majhni zasloni. Aplikacija se zdi kot nared za pametne ure, pametne telefone z manjšimi zasloni in še posebej za pametna očala.

Kljub temu tudi ta rešitev ni optimalna in lahko deluje zgolj komplementarno celotnim besedilom v klasični obliki, saj ob prvi izgubi pozornosti ali ob oziranju stran od zaslona izgubimo sled. Vseeno pa se tisti, ki se vselej borimo s sorazmerjem strani, ki jih moramo prebrati, in časa, ki ga imamo na voljo, aplikacije in nadaljnjega razvoja tehnologij v to smer zelo veselimo.

Delovanje aplikacije, ki je sicer še v razvoju, si lahko ogledate na spletni strani podjetja.