Če potrebujete spodbudno besedo za to, da bi našli pogum in stopili za kuhalno ploščo, potem vas bodo morda prav ti napotki, ki jih je v svoji pred nedavnim izšli kuharici Kuhinja za prave moške zapisal Boštjan Napotnik, spodbudili h kuhanju. Za Napotnika bi lahko brez zadržkov zapisali, da je vsestranska oseba. Ne le, da je kreativni direktor v agenciji Futura, je tudi DJ Napo-Lee-Tano, povezovalec različnih dogodkov, konferenc in sovoditelj kuharske oddaje Desetka. Boštjan je tudi oče, gurman in odličen kuhar.

Kuharija na hudomušen način

Boštjan Napotnik v Kuhinji za prave moške na hudomušen način podaja različne in okusne recepte. Prvo poglavje je namenjeno kruhom in kruhkom, sledijo poglavja: Iz gmajn, gozdov in vrtov, Žita, kaše in stročnice, Domače mesnine, Pečenke in drugo mesovje, Okusne vodne živali, Z vinom in pivom, Mlečni in sirni izdelki ter Sladkarije.

Knjiga je plod Napotnikovega dela in idej ter receptov desetih slovenskih kmetov, proizvajalcev oziroma pridelovalcev - mlinarja in peka Mihe Krejana, nabiralca Daria Corteseja, kmetovalca Vincija Ferenčaka, mesarja Ivana Podobnika, gostilničarja Slavka Žagarja, biologa, potapljača in ribogojca Leana Fonde, bratov Aleksa in Uroša Klinca, sirarja Janija Kutina in "piškotarja" Petra Hvastje.

Pravi moški je vsak, ki vzame kuhanje v svoje roke

"Pravi moški ni nujno moškega spola, pač pa je to lahko vsak, ki vzame kuhinjo in kuhanje v svoje roke," pravi Napotnik. To razume bolj kot "stanje duha človeka", ki se odloči, da izdelkov v foliji in s črtno kodo ne bo več kupoval v trgovini, pač pa jih bo naredil kar doma. "Knjiga je namenjena vsem, predvsem pa generaciji, kot je moja, ki je prejšnja ni naučila kuhati," je poudaril in pojasnil, da pripada generaciji, v kateri so otroci jedli po šolah, starši po menzah, konec tedna pa so šli na kosilo k babici ali pa v gostilno.

Krompirjeva kremna juha z lisičkami

juha_lisicke.jpg

Sestavine za kvartet ekonomičnih:
- štirje srednje veliki krompirji
- četrt kilograma lisičk
- vsaj pol litra zelenjavne osnove ali kurje juhice
- manjša čebula
- strok česna
- ščep žafranike
- timijan
- maslo, sol, poper
- žlica kisle smetane (po želji)

Priprava:
Med praženjem čebule in (malo kasneje) česna v ekonomloncu olupimo in na kocke narežemo krompir ter ga skupaj z žafraniko in vrelo vodo dodamo v lonec. Zapremo in pustimo vreti 20 minut, tako da bo krompir že začel razpadati. Med kuhanjem krompirja očistimo lisičke, jih narežemo na približno enake velike koščke in jih na maslu pražimo toliko časa, da voda, ki jo spustijo, izpari. Potem pa jih brž posujemo s timijanom, soljo in poprom.
Celotno vsebino ekonomlonca radikalno – torej do konca – zmeljemo s »faličnim« mešalnikom in uživamo v nalivanju mehke in dišeče kreme na krožnike. Ne pozabimo jih okrancljati z lisičkami!

Saltimbocca alla romana

saltimbocca.jpg

Sestavine za štiri uradnike:
- osem majhnih, zelo tankih telečjih zrezkov
- štiri velike rezine pršuta
- osem lističev žajblja (in osem zobotrebcev)
- dober centimeter masla
- deciliter suhega belega vina
- sol

Priprava:
Zrezkom odstranimo morebitno zategnjeno navlako ob robovih, jih z roko potolčemo, narahlo posolimo in na vsakega položimo rezino pršuta in list žajblja ter oboje pripnemo z ribniško solato (zobotrebcem, saj se razumemo, ne?).  V razgreti ponvi stalimo maslo, počakamo, da se zapeni, in na velikem ognju pečemo zrezke najprej z zobotrebec-žajbelj-pršut stranjo navzdol, potem pa obrnemo in pečemo še po drugi strani. Zalijemo z vinom in počakamo, da povre.
Pred serviranjem odstranimo lesene hlode in zrezke položimo na, tako pravi tradicija, sotirano špinačo. Takisto fino gre tole na ta okrogle zelene stročje fižole ali široke nudle. Pa ne pozabite vsega skupaj preliti z omako iz ponve!

Piščančja stegna, polnjena s pistacijami

piscanec.jpg

Sestavine za dve, da se ti zrola dobri ruladi:
- dve celi razkoščičeni piščančji bedri
- pol pečenice
- rumenjak
- moška pest oluščenih pistacij
- 200 g na tanko narezane dimljene slanine
- radodaren kozarec belega vina
- deciliter piščančje osnove
- nekaj vejic timijana
- pest peteršiljevih listov
- sol, poper, olivno olje

Priprava:
Najprej namešamo nadev: razparamo pečenico in njeno meso zmešamo s poprom, soljo, rumenjakom, pistacijami ter sesekljanimi timijanovimi in peteršiljevimi listi. Nadev razdelimo na dva svaljka, vsakega damo na sredino piščančjega mesa, ki ga s kožo navzdol položimo na desko. Prepognemo, da dobimo fleten valjček.
Pripravimo dva kvadrata alufolije, ju posolimo, popopramo in naoljimo, nato pa nanju vzporedno zložimo rezine slanine, ki naj se malo prekrivajo. Na slanino položimo piščančji zvitek in tesno zavijemo s folijo – dobimo dve alufolijasti klobasi – bombona, ki ju v rahlo brbotajoči vodi kuhamo 20 minut, nato pa ju dodobra oglasimo – v hladilniku naj bosta vsaj eno uro.
Zdaj pa finale: odrolamo folijo in se očarano zazremo v fleten s slanino obložen zvitek. V ponvi segrejemo olivca in rulado najprej opečemo po eni strani, nato pa jo s ploščato kuhalnico previdno obračamo, tako da jo lepo opečemo okrog in okrog.
Pečeno rulado odložimo na desko, da si malo odpočije. Ponev nato zalijemo z belim vinom in pokuhamo, nato dodamo še piščančjo osnovo in vse malo povremo na velikem ognju. Rulado narežemo na rezine – jako fensi bo videti, če boste to naredili pod kotom – zložimo na krožnik in prelijemo z omako.
 

Obrnjena karamelna jabolčna pita

pita.jpg

Sestavine za zmedene sladokusce:
- 180 g fine bele moke
- 130 g na sobno temperaturo segretega masla
- 90 g belega in 80 g rjavega sladkorja
- pet jabolk
- pljunek in pol mrzlega mleka

Priprava:
Najprej naredimo pokrov, torej dno (testo): v skledi kar z vilicami pretlačimo 90 gramov masla in beli sladkor. Ko nastane homogena pasta, dodamo mleko in z vilicami mešamo toliko časa, da nastane drobtinasta masa, s približno enako velikimi ali pač majhnimi grudicami. Dodamo čisto malo mleka, recimo za eno žlico. Z rokami stisnemo grudice v kepo, če se ne sprime, dodamo še malo mleka, zavijemo testo v folijo in parkiramo v hladilnik vsaj za pol ure.
Vmes v majhni ponvi na srednjem ognju brez mešanja raztopimo rjavi sladkor. Ko iz njega nastane lužica, ogenj ugasnemo in karameli primešamo preostalih 40 gramov masla, tako da nastane pasta, ki jo kar z žlico namažemo po dnu namaščenega modela za pite.
Olupimo in razpečkamo jabolka in jih razrežemo na osem kosov, ki jih razporedimo po karameli: polovico s krivino navzdol, z drugo polovico pa zapolnimo luknje med prvopoloženimi.
Testo razvaljamo v krog, malo večji od modela. Testo nato položimo prek jabolk, ga ob robovih zatlačimo proti dnu, prešpikamo z vilicami in damo v peč na 180 stopinj Celzija za tri četrt ure, nakar pogledamo testo, in če se zdi, da prenese še malo barve, pustimo na vročem še od 10 do 15 minut.
Vzamemo iz pečice in pustimo nekaj minut, nakar peljemo oster nož krog ali dva po obodu modela. Servirni krožnik poveznemo na pekač in le-tega postavimo na glavo. Dvignite model in zagledali boste lepo zložena karamelizirana in dišeča jabolka.