Nemiri v Ukrajini

V živo

23. 05 - France 24 poroča, da skrajno desni Pravi sektor zanika govorice o ultimatu za Janukovičev odstop do 10-ih zjutraj.

20. 21 - Na Majdanu neugoden sprejem opozicijskih voditeljev, ki so podpisali sporazum s predsednikom Janukovičem. Žvižgi protenstnikov, eden pa se je celo povzpel na oder in prek mikrofona zahteval, naj Janukovič odstopi do jutra, drugače nameravajo napasti.

18. 08 - Ukrajinski parlament s 310 za in 54 glasovi proti dekriminaliziral obtožbe, zaradi katerih je bila zaprta največja Janukovičeva politična nasprotnica Julija Timošenko. Zakon bo stopil v veljavo, če ga bo podpisal predsednik Janukovič. Timošenkova je v zaporu od avgusta leta 2011. Oktobra omenjenega leta je bila obsojena na sodnem procesu, ki ga je mednarodna skupnost ostro kritizirala. Voditeljica oranžne revolucije leta 2004 je obtožbe na svoj račun vedno zavračala kot politično motivirane.53-letnica se sicer že poldrugo leto nahaja v bolnišnici v mestu Harkov, kjer se zdravi zaradi težav s hrbtenico. Nemčija ji je ponudila zdravljenje na svojih tleh, a je ukrajinski parlament to možnost zavrnil.

17. 52 - France 24 in Kiev Post poročata, da je Janukovičevo Stranko regij zapustilo vsaj 12 poslancev.

17. 38 - RT poroča, da je parlament izglasoval izpustitev zaprte opozicijske političarke Julije Timošenko.

17. 34 - Ukrajinski parlament je razrešil notranjega ministra Vitalija Zaharčenka, poroča Reuters. Razrešitev sledi obtožbam policijskega nasilja nad protestniki in dogovoru med opozicijo in vlado.

17. 28 - Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz meni, da dogovor ukrajinske vlade in opozicije vzbuja upanje, da se bo državi uspelo izogniti najhujšemu - stopnjevanju nasilja in še več mrtvim. Schulz ob tem znova poziva k takojšnji ustavitvi nasilja ter opozarja, da pot do ponovne vzpostavitve zaupanja in stabilnosti ne bo lahka ter da bo miroljuben proces reševanja politične krize terjal resno zavezanost vseh vpletenih, predvsem oblasti, k oblikovanju vključujoče vlade, začetku ustavne reforme in pripravi demokratičnih predčasnih volitev.

16. 06 - Ukrajinski parlament podprl predlog brezpogojne amnestije za vse pridržane ljudi, in za vse, ki bi jim morebiti grozilo sojenje.

15. 55 - "Pozdravljam dogovor, ki sta ga dosegli vlada in opozicija v Ukrajini," se je v imenu EU odzval predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.

15. 20
- Med prvimi se je na podpis dogovora odzval ameriški veleposlanik v Ukrajini Geoffrey Pyatt, ki pravi, da je to upanja poln preboj. Za BBC je povedal, da sedaj pričakuje konec nasilja, kakor tudi omejene pristojnosti predsednika. Poleg tega opozarja, da morajo tisti, ki so nad civilisti uporabili neprimerno silo, za to odgovarjati.

15. 15 - Iz nemškega zunanjega ministrstva so sporočili, da nemški, poljski in francoski zunanji ministri pozdravljajo dogovor v Ukrajini, stranke pa so pohvalili za pogum. Sedaj pozivajo k takojšnji zaustavitvi nasilja. Nemški zunanji minister je potrdil, da je eden od pogojev v dogovoru tudi predčasne volitve za letos, datum pa ni določen.

14. 55 - Ena od ključnih skupin za protesti, t.i. Desni sektor, je domnevno zavrnila dogovor, ki so ga predstavniki opozicije dosegli s predsednikom Janukovičem, poroča BBC. Vodja radikalne nacionalistične skupine Dmitro Jaroš je v izjavi na družbenem omrežju facebook zapisal, da predsednikova izjava ne vsebuje nikakršnih zagotovil, da bo odstopil ali pa da bo razpustil parlament. "Revolucija se nadaljuje," je pristavil.

14.50 - Ukrajinski predsednik in predstavniki opozicije so podpisali dogovor, s katerim upajo, da bodo končali krizo v Ukrajini, poroča Reuters.

14. 40 - Poljski zunanji minister Radoslav Sikorski je pred podpisom dogovora prek twitterja sporočil, da je dogovor "dober kompromis za Ukrajino, ki daje možnost miru, poleg tega pa odpira pot reformam in Evropi", poroča Reuters.

14. 30 - Kličkov predstavnik za stike z javnostmi je sporočil, da so vsi predstavniki opozicije že v predsedniški palači, kjer se pripravljajo na podpis dogovora, poroča Reuters.

14. 25 - Ameriško zunanje ministrstvo je svoje državljane pozvalo, naj v Ukrajino potujejo le v nujnih primerih. Sicer pa naj pazijo na lastno varnost, zlasti v Kijevu. Pred tem so že odobrili vrnitev družin vladnih uslužbencev iz Ukrajine nazaj v domovino.

14. 20 - Ukrajinska smučarka Bogdana Matošha je za BBC povedala, da nikakor ni mogla nastopiti na današnjem slalomu na OI v Sočiju, v času, ko doma v nasilju umirajo njeni sodržavljani. 24-letnica je dodala, da tudi njeni bližnji sodelujejo pri protivladnih protestih. Vendarle pa je naletela na nekaj težav ob vrnitvi v domovino – z očetom, ki je tudi njen trener, namreč še vedno čakata na polet domov.

14. 15 - Eden od vodij ukrajinske opozicije, Oleg Tjahnibok, je za Reuters povedal, da je svet predstavnikov protestnikov podprl predlog dogovora z vlado, a le pod pogojem da trenutna minister za notranje zadeve in državni tožilec nista del začasne vlade.

14. 09 - Po poročanju Reutersa je poljsko zunanje ministrstvo sporočilo, da so predstavniki protestnikov izglasovali podporo podpisu dogovora z Janukovičem, AP pa poroča, da je isto sporočilo tudi nemško zunanje ministrstvo.

13. 45- Eden od opozicijskih voditeljev, Vitalij Kličko, je za nemški časnik Bild povedal, da bo opozicija podpisala dogovor z Janukovičem, a da je potrebnih še nekaj dodatnih pogovorov s protestniki. "Pripravljeni smo narediti vse, da bi ohranili mirno stanje. Nemškemu zunanjemu ministru sem povedal, da bom sam nagovoril protestnike pred podpisom dogovora," je povedal za Bild. "A pred tem moramo pretehtati vse argumente," je bil jasen.

13. 40 - Papež Frančišek in kardinali z vsega sveta so se zbrali v Rimu, kjer pozivajo h koncu nasilja, poroča francoska agencija AFP.

13. 30 - Namestnik načelnika generalštaba ukrajinske vojske Jurij Dumanski je za televizijo 5 Kalan TV, ki sodeluje z BBC-jem, povedal, da je z mesta odstopil, ker skušajo vojsko povleči v državljanski konflikt. "Moje osebno stališče – kot vojak in državljan – je, da lahko to vodi do številnih žrtev tako na strani civilistov kot na strani vojakov. Da bi preprečil nadaljnje nasilje in prelivanje krvi, sem se odločil za odstop."  Volodimir Zamana, ki so ga s položaja načelnika generalštaba odstavili v sredo, pa je za isto televizijo povedal, da je odstopil sam, saj vojske ni želel voditi nad protestnike v Kijevu.

13. 25 - Na dvodnevnem neformalnem srečanju obrambnih ministrov članic EU se niso mogli izogniti razmeram v Ukrajini. Minister Roman Jaklič je v telefonski izjavi za STA dejal, da so obrambni ministri izrazili zelo veliko zaskrbljenost in pretresenost nad dogajanjem v Ukrajini in podobno kot zunanji ministri EU izrazili željo, da se pogajanja med ukrajinsko opozicijo in predsednikom Viktorjem Janukovičem nadaljujejo. Obrambni ministri so se tudi zavzeli, da se nemudoma ustavi nasilje nad protestniki.

13. 15 - Ruski ombudsman Vladimir Lukin, ki ga je kot posrednika v dogovorih med opozicijo in predstavniki EU v Kijev poslal Vladimir Putin, domnevno noče podpisati končnega dokumenta, s katerim bi končali krizo v Ukrajini, je za tiskovno agencijo Interfax-Ukraine povedal neimenovan vir. Agencija zaenkrat informacije sicer še ni uradno potrdila.

13. 05 - EU je že začel oblikovati sankcije proti Ukrajini, a bo njihova izvedba odvisna od stanja v državi, je povedala visoka predstavnica EU Catherine Ashton.

12. 45 - Poljski premier Donald Tusk je sporočil, da je dogovor med Janukovičem in opozicijo še zelo daleč, osnutka pa da opozicija morda sploh ne bo potrdila. Poudaril je, da je treba na majdansko opozicijo gledati kot na ključnega igralca ter da so imele sankcije močan učinek na ukrajinsko vlado, saj da so jo streznile, morebiti pa so preprečile nadaljnje nasilje. Je pa dodal, da še vedno obstaja možnost uresničitve najslabšega možnega scenarija.

12. 20 - Celoten govor predsednika Viktorja Janukoviča:

"Spoštovani rojaki! V teh tragičnih dneh, ko je Ukrajina utrpela velike izgube in ko so ljudje umirali na obeh straneh barikad, je moja odgovornost, da v veličasten spomin tistih, ki so umrli, razglasim: nič ni bolj pomembno kot človeško človeško življenje. In ni ga koraka, ki ga ne moremo narediti skupaj, da v državi zagotovimo mir. Napovedujem korake, ki bodo pripeljali do miru in ne bodo dopustili še kakšne žrtve. Napovedujem predčasne predsedniške volitve. Napovedujem, da bo v veljavo znova stopila ustava iz leta 2004, s katero se bo moč razdelila na parlament. Napovedujem tudi začetek postopka sestave vlade narodne enotnosti. Kot predsednik Ukrajine in porok ustave izpolnjujem dolžnosti do svojih ljudi, Ukrajine in Boga v imenu ohranitve države, v imenu zaščite človeških življenj ter v imenu miru v naši državi."

12. 10 - Dogovor med ukrajinsko vlado in opozicijo zajema:

- v roku 48 ur bo v veljavo znova stopila ustava iz leta 2004, ki omejuje pristojnosti predsednika države, v desetih dneh naj bi bila oblikovana koalicijska vlada;

-ustavne reforme bodo začeli oblikovati nemudoma, sprejeli pa jih bodo najkasneje do septembra letos;

- predčasne predsedniške volitve bodo potekale takoj po sprejemu nove ustave, a ne kasneje kot decembra letos;

- sprožili bodo tudi preiskavo o nedavnih nasilnih protestih – opravili pa jo bodo oblast, opozicija in Evropski svet;

- oblast ne bo razglasila izrednega stanja, oblast in opozicija pa ne bosta uporabljala sile.

11. 58 - Predsednik Janukovič je po poročanju tiskovne agencije Reuters napovedal predčasne predsedniške volitve, datuma pa ni napovedal. Dodal je še, da bo začel postopek sestavljanja vlade narodne enotnosti. V izjavi na spletni strani je obljubil oblikovanje reform, med najpomembnejšimi bo spremenjena ustava z zmanjšanimi pristojnostmi predsednika, kar je bila sicer ključna zahteva protestnikov. Opozicijski vodje zaenkrat njegove napovedi še niso komentirali.

11. 55 - Poljski zunanji minister je v izjavi poudaril, da so za Ukrajina trenutno občutljivi trenutki. Poudarja, da kompromis v tem trenutku pomeni, da nobena stran ne bo dobila vsega, kar zahteva. 

11. 52 - Mestni svet Vinnytsye na zahodu Ukrajine je soglasno sprejel spremembo poimenovanja trga Soviet Square, torej Sovietski trg, v Trg junakov na Majdanu, s čimer bodo počastili življenja protestnikov, ki so v zadnjih dneh umrli na Trgu neodvisnosti in njegovi okolici, poroča tiskovna agencija UNIAN.

11. 50 - Opozicijski poslanci naj bi obotavljajoče pristali na podpis dogovora z Janukovičem, a vendarle dogovora ne podpira celotna opozicija, poroča spletna stran Ukrajinska Pravda. Nekateri na ulicah Kijeva protestirajo in zahtevajo takojšen odstop predsednika.

11. 40 - BBC-jev dopisnik David Stern poroča, da na osrednjem trgu v Kijevu protestniki ne zahtevajo več odstopa predsednika Janukoviča, temveč zahtevajo njegovo glavo. Dodaja, da na trgu znova odzvanjajo streli, ki opominjajo na krhkost stanja v Ukrajini. Pravi, da so številni mirovni predlogi zadnjih dni prišli malo prepozno, ljudje pa so vsega naveličani. Poudarja še, da morajo predlog sicer sprejeti številne različne stranke.

11. 30 - Skupina opozicijskih aktivistov na trgu protestira proti dogovoru s predsednikom Janukovičem, poroča spletni portal Ukrajinska Pravda. "Zahtevamo njegov takojšen odstop, ne pa volitve decembra letos," je opozoril vodja skupine, poznan aktivist Ihor Lučenko.

11. 20 - Policijski polkovnik Vasil Krikijavski je obljubil, da bo na kijevskem Trgu neodvisnosti branil protestnike. Iz kraja Lviv je pripotoval v družbi 50 policistov. "Vemo, kako uporabiti orožje, odzvali se bomo, če bo proti ljudstvu izstreljen le en naboj. Branili bomo svoje ljudi kot nam narekuje ustava in kot smo se zaobljubili. Preprečiti moramo nasilje in zaščititi pravico ljudi do miroljubnih protestov, pravic in svoboščin," je z odra naznanil zbranim na trgu, poroča agencija UNIAN. Protestnikom so se na trgu pridružili še drugi policisti, vojni veterani in nekdanji policisti.

11. 15 - V različnih krajih po Ukrajini so ponoči porušili več kipov, posvečenim ruskemu boljševiškemu vodji Leninu, poroča Ukrajinska Pravda.

11. 10 - Število umrlih policistov na včerajšnjih nasilnih protestih se je povišalo na 16, 410 pa so jih zaradi ran morali odpeljati v bolnišnico, so objavili na spletni strani notranjega ministrstva.

11. 00 - Na spletnem družbenem omrežju facebook se pojavljajo številni zapisi -  Euromaiden PR (Euromaiden je novo poimenovanje Trga neodvisnosti) je zapisal, da so Janukoviču šteti dnevi in ure. Euromaiden PR se sicer oglašuje za uraden sekretariat za stike z javnostmi nacionalnega odpora.

10. 55- Po poročanju tiskovne agencije Reuters bodo v Ukrajini ustavo reformirali do septembra letos, zmanjšali pa bodo tudi pristojnosti predsednika. Kaj več od tega niso povedali, dogovor pa bodo predvidoma podpisali danes. Opozicija sicer še vedno zahteva nekaj sprememb, je za Reuters povedal diplomat EU.

10. 50  - Notranji minister Vitalij Zaharčenkoje v izjavi izrazil sožalje vsem, ki so v nasilnih spopadih izgubili ljubljene. "Ti dnevi se bodo v zgodovino naše države zapisali kot dnevi žalovanja. Sočustvujem z družinami, ki so izgubili svojce. Žalostno je, da skušamo ljudi in varnostne sile zadržati na različnih straneh barikad in na tak način razdeliti narod. Policija je del naroda, vedno je bila na strani naroda, ne glede na to, kako močno so se politiki trudili, da bi nas razdvojili," je povedal Zaharčenko.

10. 45- Britanski premier David Cameronse ukrajinsko krizo trudi rešiti prek telefona, poroča britanska tiskovna agencija  British Press Association. Poklical je več svetovnih voditeljev, med drugim tudi Vladimirja Putina, ki sicer velja za enega največjih podpornikov Janukovičevega režima.

10. 40- V Rusiji se medtem nadaljuje sojenje osmim ukrajinskim protestnikom, ki so maja leta 2012 protestirali proti tretjemu mandatu Vladimirja Putina. Obtoženi so napada na policijo, poroča Reuters. Mnogi se bojijo, da bo rusko sodišče v času nasilnih protestov v Kijevu do obtožencev še dodatno strogo, a Putin opozarja, da sodišča ne uporablja kot politično orodje. Pred sodiščem se je zbralo mnogo protestnikov, ki so kričali: "Sramota" in pa "Izpustite jih!". Nihče ne pričakuje, da bodo obtoženci izpuščeni, je že včeraj zatrdil ruski kritik Kremlja Mihail Hodorkovski, ki je nemudoma po pomilostitvi zapustil Rusijo. Tudi mama enega od protestnikov pred sodiščem je prepričana, da je proces namenjen zastraševanju ljudstva, prav tako pa nihče ne dvomi, da bo sodišče (prek Kremlja, ki naj bi narekovalo njegove odločitve) ostro kaznovalo obtožence in dalo zgled drugim, da napadov na policiste ne bodo tolerirali.

10. 30- V parlamentu se je odvil prepir, ko je predsednik parlamenta napovedal premor, s čimer je zamaknil pogovore o morebitni resoluciji, s katero bi predsedniku zmanjšali moč. Reuters poroča, da je padlo tudi nekaj udarcev, kaos pa se je polegel po nekaj minutah.

10. 20 - Ukrajinsko notranje ministrstvo je sporočilo, da se je število smrtnih žrtev včerajšnjih spopadov povišalo na 80.

10. 15- Poljski premier Donald Tuskje še enkrat opozoril, da je treba previdno pričakovati razvoj dogodkov. "Sprejeta je bila samo vsebina možnega dogovora, tisti, ki bodo dogovor dejansko zgradili pa so ljudje," je dejal v poljskem parlamentu. "Težko si je predstavljati, da danes, zlasti v Kijevu, obstajajo navdušenci, ki se strinjajo s predsednikom Janukovičem," je poudaril.

10.10 - Predsednik parlamenta v parlamentu Vladimir Rybakje podpisal resolucijo, s katero obsojajo nasilje, hkrati pa prepovedujejo protiteroristične operacije v državi. Po poročanju BBC-ja je resolucijo včeraj zvečer podprlo 236 od 238 poslancev, ostro pa so obsodili uporabo sile, zaradi katere je včeraj umrlo na desetine ljudi. Zahtevajo takojšnje končanje nasilja proti Ukrajincem. Portal Ukrajinska Pravde poroča, da je to znak vladnega sprejemanja resolucije.

10. 00- Iz ukrajinskega notranjega ministrstva so sporočili, da so na Trgu neodvisnosti streljali na može postave. "Ciljajo policiste na ulici Institutskaya, zaenkrat pa še ni znano, ali je kdo poškodovan. Skušajo se prebiti do parlamenta," je za tiskovno agencijo Interfax sporočil predstavnik ministrstva Sergey Burlakov. Reuters poroča, da se je ukrajinska policija na strele protestnikov odzvala s streljanjem nazaj. Po drugi strani posamezniki prek twitterja sporočajo, da do streljanja ni prišlo in da je na Trgu neodvisnosti vse mirno.

9. 50- Eden od ukrajinskih poslancev je za BBC potrdil, da so bili v parlamentu oboroženi moški, a da so stavbo že zapustili. Trenutno ugotavljajo, kdo so bili.

9. 45- BBC-jev dopisnik Duncan Crawford je prek twitterja objavil, da je na Trg neodvisnosti v Kijev prišlo več deset policistov, ki so zamenjali stran in se pridružili protestnikom. Pridružilo se jim je okoli 100 aktivistov. Crawford poroča, da imajo nekateri lovske puške.

9. 43- Kljub temu da je Janukovič sporočil, da je dogovor sprejet, pa so ukrajinski protestniki na Trgu neodvisnosti streljali na policiste, poroča Reuters.

9. 40- Po poročanju televizije ZIK TV, ki jo povzema BBC, Kijev množično zapuščajo koalicijski poslanci, ki podpirajo predsednika Janukoviča. Zaposleni na kijevskem letališču Zhulyany so za televizijo povedali, da se je število čarterskih poletov potrojilo ter da na VIP terminal vozijo "dragi avtomobili", v katerih povečini prihajajo ženske.

9. 35- Da je treba biti previden, meni tudi poljski premier Donald Tusk. Povedal je, da je osnutek dogovora že pripravljen, dokončnega dogovora pa še niso dosegli. V poljskem parlamentu je poudaril, da je bil sprejel le osnutek, ne pa tudi sam dogovor. "Podpis dogovora nam daje upanje na začetno točko, vendarle pa je treba biti previden, kar se tiče predvidevanja o koncu konflikta," je dodal.

9. 30- V Unicefu so zaskrbljeni zaradi naraščajočega nasilja v Ukrajini in njegovega vpliva na otroke. Po njihovih podatkih naj bi namreč nekateri otroci bili zajeti in tudi poškodovanih v nemirih. Poudarjajo, da je dolžnost in odgovornost vseh vpletenih, da pred nasiljem zaščitijo otroke. "Otroci, ki so priča grozljivim prizorom nasilja, lahko več let doživljajo travme," opozarjajo v Unicefu.

9. 25- "Strani so se dogovorile za parafiranje sporazuma o rešitvi krize," so sporočili iz Janukovičevega urada. Kot napovedujejo, bo podpis ob 11. uri po srednjeevropskem času v predsedniški palači.

9. 20- Danes so z vseh mejnih prehodov med Poljsko in Ukrajino odstranili blokade, so sporočili poljski cariniki. Ukrajinci so v znak protesta proti vladi pred dnevi namreč blokirali številne ceste, ki so vodile na Poljsko, s čimer so vzbudili zaskrbljenost, da bi nemiri lahko škodili tudi trgovini, poroča Reuters.

9.15- Francoski zunanji minister, vključen v pogajanja za končanje nasilja, opozarja, da se ne gre prenagliti glede Janukovičeve napovedi. Opozicija namreč potrebuje še nekaj časa za posvet. "Želijo se pogovoriti o sklepu, kar je popolnoma razumljivo," je Laurent Fabiuspovedal v intervjuju za radio Europe 1. "Dokler dogovor ne bo dokončen, moramo biti pazljivi." 

Protestniki so noč prebili tudi v mestni hiši. (Foto: Reuters)

09. 10
- Po poročanju tujih medijev naj bi dogovor predvideval ponovno uveljavitev ustave iz leta 2004. Ta naj bi začela ponovno veljati v naslednjih 48 urah. V desetih dneh naj bi oblikovali novo koalicijsko vlado. Nove volitve bi izvedli še letos.

9.05 - Opozicijski poslanec Andriy Ševčenkoje optimističen, da bo parlament še danes sprejel novo zakonodajo, s čimer bo končal krizo, piše BBC. "Pričakujemo, da bodo nove resolucije vplivale na ustavo v smislu zmanjšanja moči predsednika," je povedal za BBC.

9. 00- Kanada je izdala prepoved potovanja in ekonomske sankcije za predsednika Janukoviča in nekaj drugih visokih predstavnikov ukrajinske oblasti, je sporočil premier Stephen Harper.

7.44- Ukrajinski predsednik Janukovič, opozicija in trije ministri EU so dosegli dogovor, so sporočili iz službe za stike z javnostmi ukrajinskega predsednika. Dogovor bo podpisan ob 11. uri po srednjeevropskem času v predsedniški palači, podrobnosti pa niso razkrili. Reuters poroča, da tako opozicija kot zunanji ministri Nemčije, Francije in Poljske soglasja še niso potrdili. Iz diplomatskih virov je slišati, da so bili pogovori "zelo težki".

7.00- Poljski zunanji minister je povedal, da so se pogajanja, ki so trajala vso noč, končala.

Primerjava med Trgom neodvisnosti pred in po začetku demonstracij na spletnih strane Wall Street Journal: