Na današnjih prvih pogajanih med vlado in sindikati javnega sektorja v novem letu je bilo v ospredju vprašanje izplačil tretje četrtine poračuna odprave plačnih nesorazmerij. Sindikati so se namreč ogorčeno odzvali na priporočila finančnega ministrstva, naj zavodi zagotovijo sredstva z dodatnimi napori pri varčevanju - z reorganizacijo dela, sistemizacijo delovnih mest in celo z odpuščanjem. Od vlade so zahtevali, naj septembrsko odločitev vrhovnega sodišča, ki jo je decembra potrdil tudi zakon, izvrši v celoti in v za to določenem roku - da prvi obrok javni uslužbenci prejmejo najpozneje do konca februarja, drugi obrok pa do konca januarja prihodnje leto. »Če februarja ne bo prvega obroka, se vidimo na cesti,« je opozoril predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja (KSJS) Branimir Štrukelj. Tretja četrtina poračuna sicer znaša približno 200 milijonov evrov bruto oziroma 120 milijonov evrov neto - polovica naj bi bila izplačana letos, polovica pa do konca januarja prihodnje leto.

Po ostri razpravi je finančno ministrstvo pristalo, da iz okrožnice zavodom izpusti priporočilo o zmanjšanju zaposlenih, minister za notranje zadeve Gregor Virant pa jezagotovil, da se bo država držala dogovora. Ob tem je pojasnil, da za vse zavode, ki se financirajo celoletno, v februarju še ne morejo nastati težave, lahko pa nastanejo konec leta., kar pomeni, da morajo javni zavodi do decembra čim bolj racionalno gospodariti s sredstvi za plače. Virant ocenjuje, da imajo menedžerji v javnem sektorju še ogromno manevrskega prostora za varčevanje - od nenadomeščanj porodniških odsotnosti in dalj časa trajajočih bolniških odsotnosti, do popravkov sistematizacije in nižjega vrednotenja posameznih delovnih mest.

Pogajanja se bodo nadaljevala čez 14 dni

Pogajalci so se včeraj dotaknili tudi sprva predvidenih osrednjih tem - vračila preveč izplačanih plač in spremembe kvoruma pri sklepanju kolektivnih pogodb za javni sektor. Dogovorili so se, da bodo o njih znova razpravljali čez 14 dni.

Glede na izhodiščno besedilo novele zakona o sistemu plač, ki ga je vlada sindikatom poslala v začetku novembra lani, naj bi javni uslužbenci vrnili morebitne preveč izplačane plače le za obdobje zadnjih 12 mesecev in ne za celotno obdobje prejemanj. Kompromisni predlog je za sindikate nesprejemljiv, saj menijo, da zaposleni ne morejo nositi odgovornosti za napake delodajalca.

Pri sklepanju kolektivnih pogodb za javni sektor pa daje novela pristojnost konfederacijam in ne več posameznim sindikatom. Medtem ko je doslej veljalo, da je bila kolektivna pogodba sklenjena tudi v primeru, če jo je podpisala večina sindikatov, bi bila po novem veljavna le, ko bi jo podpisale konfederacije, v katerih skupno število v javnem sektorju zaposlenega članstva presega 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju. Večji sindikati, kot je na primer Sviz, se z novelo strinjajo, manjši pač ne.

Pogajanja o plačah v letu 2015 naj bi se začela aprila

Usklajevanje o zakonskih spremembah glede kvoruma in reševanja problematike vračila preveč izplačanih plač, naj bi po Virantovih napovedih potekala najdlje do konca februarja, tako da bi državni zbor novelo obravnaval marca ali aprila. Aprila sicer tudi poteče enoletni rok glede odločbe ustavnega sodišča, ki je sedanjo ureditev glede kvoruma razglasilo za neustavno.

Pogajanja o o masi za plače v letu 2015 ter o sistemskih spremembah plačnega sistema se bodo po ministrovih besedah začela po objavi pomladanske napovedi Urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) - lani je bila objavljena konec marca.