Mariborsko podjetje Tele 59, ki ustvarja regionalni televizijski program RTS, že dve leti zamuja z izplačilom neto plač, s plačilom davkov in prispevkov 29 mesecev, edini transakcijski račun pri Novi KBM pa ima podjetje blokiran že od aprila lani. V vodstvu so kljub temu prepričani, da bi jim poenostavljena prisilna poravnava uspela, če bi le uspeli navadne upnike prepričati, da se odpovejo 60 odstotkom terjatev.

Podjetje Tele 59, ki je v solasti nekdanjega državnega sekretarja v kabinetu nekdanjega premierja Janeza Janše, sicer pa vidnega predstavnika stranke DeSUS Janeza Ujčiča, bi navadnim upnikom »odpisalo« slabih 675.000 evrov. Preostalih slabih 450.000 evrov bi jim poplačalo v naslednjih šestih letih. Zamudnih obresti jim ne bi plačali, pri tem pa pričakujejo največ od Davčne uprave RS (Durs), ki je s 180.000 evrov terjatev največji nezavarovani upnik podjetja. Dursu po višini nezavarovanih terjatev sledi javna RTV Slovenija z nekaj manj kot 141.000 evrov terjatev. Dolg do RTV Slovenija je nastal z oddajanjem televizijskega programa RTS na multipleksu RTV Slovenija. Ta je želela programe sicer odklopiti že lani, a je posredovalo ministrstvo za kulturo, saj je nov zakon o medijih javnemu zavodu naložil brezplačno razširjanje programov posebnega pomena. RTV so pozvali, naj najdejo drugačno rešitev.

Tudi sicer je šlo ministrstvo za kulturo podjetju Tele 59 očitno močno na roke. Sredi lanskega leta smo poročali, da dolguje Tele 59 ministrstvu okoli 147.000 evrov, ki jih je ministrstvo podjetju namenilo za sofinanciranje dnevnoinformativne oddaje Kronika in oddaje o ljubiteljski umetnosti Belin. Zaradi neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti je ministrstvo vložilo tožbo in zahtevalo vrnitev sredstev skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi. Generalni direktor Tele 59 Stipe Jerić v poročilu o finančnem položaju in poslovanju dolžnika zdaj razkriva, da je ministrstvo popustilo. »Predlog ministrstva za kulturo je, da ne vračamo sredstev, ki so bila dodeljena na razpisu, temveč da samo plačamo zamudne obresti od tega zneska v višini okoli 35.000 evrov,« je zapisal Jerić. Ta včeraj ni bil dosegljiv za dodatna pojasnila.

Največji zavarovani upnik podjetja je medtem Nova KBM, ki ji dolgujejo 3,37 milijona evrov. Na obseg terjatev Nove KBM poenostavljena prisilna poravnava sicer ne bi vplivala, a brez sodelovanja banke ne bo šlo. Vodstvo podjetja banki tako predlaga obnovitev posojila in podaljšanje njegove ročnosti na kar 14 let, Ujčičevi pa želijo še 18-mesečni odlog plačila glavnice. Prvi obrok leasinga Nove KBM v višini 40.000 evrov bi plačali, preostanek od 180.000 evrov dolga pa bi poravnavali naslednjih 14 let. Probanki bi nekaj manj kot 112.000 evrov posojila poplačali v roku enega leta, ko prodajo nepremičnino. Probankino posojilo je sicer zavarovano s »poroštvom povezane osebe s hipoteko na stanovanjskem objektu«. Kdo natančno je jamčil s hipoteko za posojilo podjetju, poročilo ne razkriva, je pa Tele 59 v 25-odstotni lasti Lenka Vidmarja in 75-odstotni lasti podjetja Komunikacija, ki je v lasti Vidmarja, Ujčiča in Nevene Tee Gorjup. Ujčič sicer že od maja 2010 ni več uradni lastnik nepremičnine v Malečniku. Po podatkih iz zemljiške knjige je ta uradno v lasti Jane Ujčič, medtem ko ima Ujčič služnostno pravico do stanovanja ter do nespremenjenega uporabljanja vseh preostalih nepremičnin. Vsi poslovni deleži tako v podjetju Tele 59 kot v Komunikaciji so že zastavljeni pri Novi KBM.

Prednostnim upnikom, torej zaposlenim, dolguje Tele 59, ki je število zaposlenih zmanjšal z osem na tri, nekaj manj kot 48.000 evrov. Podjetje je imelo tudi številne zunanje sodelavce, ki pa so zdaj uvrščeni med navadne upnike. Tudi ti bi se morali v postopku poenostavljene prisilne poravnave 60 odstotkom svojih terjatev odpovedati.

Skupaj ima Tele 59 za 4,7 milijona evrov obveznosti, od tega za 3,4 milijona kratkoročnih in 1,4 milijona dolgoročnih. V primeru stečaja bi dobili upniki podjetja Tele 59 po ocenah vodstva poplačanih manj kot pet odstotkov terjatev, ocenjujejo v družbi.