»Še vedno obstajajo razlike v stališčih glede pomembnih vprašanj,« je izjavil Zarif po srečanju s predstavniki skupine P5+1 (pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN in Nemčija) ter njihovo glavno pogajalko, visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton.

"Obstajajo stališča, s katerimi se ne strinjamo," je za iransko državno televizijo dejal Zarif, ki pa se ni spuščal v podrobnosti.

Izrazil je upanje, da bo v Ženevi dosežen vsaj začasen dogovor, šesterico velikih sil pa je pozval k prožnosti in uravnoteženim stališčem. Dodal je, da je srečanje z Ashtonovo potekalo v pozitivnem ozračju in da so šli v podrobnosti.

Nekaj zaupanja obnovljenega

Tudi Zarifov namestnik in glavni iranski jedrski pogajalec Abas Arakči je dejal, da je bilo srečanje zelo koristno in da poskušata strani preseči razlike. "Nekaj zaupanja je bilo obnovljenega, saj nam je vseh šest držav zagotovilo, da podpirajo stališče Ashtonove," je za iranske medije izjavil Arakči.

Iranski pogajalec je pred tem opozoril na pomanjkanje zaupanja, s čimer je ciljal na zaostritev pogojev v zadnjem trenutku na prejšnjem krogu pogajanj pred desetimi dnevi. Dejal je tudi, da Iran ne bo pristal na dogovor, če mu šesterica ne bo priznala pravice do bogatenja urana.

Tiskovni predstavnik Ashtonove Michael Mann je dejal, da so bili pogovori z Zarifom "zelo tehtni in podrobni".

Pogovori se bodo popoldne nadaljevali

Popoldne se bodo pogovori nadaljevali, naprej se bodo sestali predstavniki vseh sedmih strani, nato pa naj bi sledila dvostranska srečanja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pogajalci naj bi na tokratnih pogajanjih iskali vmesno rešitev za vprašanje jedrskega programa. Iran naj bi tako zamrznil vsaj nekatere dele svojega jedrskega programa, v zameno pa bi mednarodna skupnost omilila ali umaknila del sankcij proti državi.

Pogovori med šesterico velikih sil in Iranom so leta stopicali na mestu, nov zagon pa so dobili šele z letošnjim prihodom Hasana Rohanija na položaj predsednika Irana. Začasni dogovor, ki naj bi bil na mizi v Ženevi, naj bi omogočil oblikovanje časovnega okvira za bolj izčrpen dogovor o spornem jedrskem programu.