S Prešernom se posameznik, ki je del našega šolskega sistema, sreča že zelo zgodaj. Včasih že v vrtcu, zagotovo pa v prvih razredih osnovne šole. V višjih razredih ga učenci že dodobra poznajo in bolje razumejo ter začnejo sami prepoznavati njegovo mojstrskost. Se pa zagotovo večina današnjih mladostnikov na prehodu v odraslo življenjsko obdobje težko vživi v arhaični jezik in način življenja v času nastanka Prešernovih del.

Po besedah ustvarjalcev imajo današnji najstniki več skupnega s Prešernom, kot se jim morda zdi, ko se morajo o njem učiti v šoli. Navdih je bistven za ustvarjanje – Prešerna sta pogosto navdihovala (nesrečna) ljubezen in brezup, večni temi, ki ju vsi še kako dobro poznamo, z njima pa smo se več in usodno začeli srečevati prav v najstniških letih. Ustvarjalci so povedali, da bo Prešernova poezija tokrat predstavljena na drugačen način, njegovo zgodbo pa bodo interpretirali z inovativnimi življenjskimi, humornimi in abstraktnimi vložki. »Spoštljivo do njegovega dela, človeško do njegovih likov, raziskujoče do njegovega življenja. Prosto po Prešernu.«

Predstava je nastala v koprodukciji Zavoda Margareta Schwarzwald in Cankarjevega doma, koncept je delo Maruše Kink, Simone Hamer in Mije Špiler, pod predstavo se podpisuje režiserka Maruša Kink, nastopajo pa mladi igralci Jernej Čampelj, Tina Gunzek (letošnja prejemnica Borštnikove nagrade za mlado igralko) in Saša Pavlin Stošić. nr