Verjetno ste zelo zadovoljni, saj ste namesto pričakovanih 50.000 dolarjev zbrali kar 512 odstotkov od želenega? Dobili ste namreč 826 podpornikov, kar pomeni za 256.125 dolarjev predplačil.

Drži. Še bolj kot višina zbranih sredstev nas je presenetil spekter področij, s katerih prihajajo podporniki. Izjemno je predvsem to, kako odprto so pripravljeni z nami deliti svoje ideje. Red Pitaya je bila zasnovana kot platformski izdelek. To pomeni, da smo se kot načrtovalci zavedali, da obstaja potencial za uporabo na zelo različnih področjih človekovega udejstvovanja, nismo pa mogli predvideti vseh področij. In prav ta širina področij uporabe je tista dimenzija kampanje, ki je za nas najspodbudnejša. Naš cilj je bil spodbuditi množice kreativnih posameznikov. Ocenjujem, da nam je tu uspelo. S tega stališča je bila kampanja na Kickstarterju za nas tudi zelo realna tržna raziskava.

Red Pitaya hkrati ponuja sistem, ki zagotavlja odprtokodne aplikacije, in organizirano odlagališče programske kode, ki služi za razvoj aplikacij. To je verjetno ena njenih glavnih prednosti in hkrati odgovor na sedanje potrebe – odprto inoviranje?

Izdelek in Red Pitaya Ecosystem sta prepletena in samo kot celota predstavljata dodano vrednost za končnega uporabnika. Srž sistema temelji na preprosti človeški lastnosti, da smo ljudje veliko bolj motivirani za ustvarjanje, če nas nekaj navduši, če lahko stvari vidimo ali otipamo v realnem svetu. Ti pozitivni stimulusi sprožijo v nas željo po učenju, pripravljeni smo vložiti dodatno energijo, da presežemo raven trenutnega (ne)znanja. V Red Pitaya Ecosystem ima uporabnik prek interneta odprt dostop do Bazaarja in Backyarda. V prvem takoj začne uporabljati Red Pitayo, z enim klikom se znajde v aplikaciji, ki mu ponuja realno izkušnjo. Instrument deluje, meri ali generira signale realnega sveta. Bolj motivirani uporabniki pa se ne bodo zadovoljili s tem. Šli bodo v Backyard, kjer si bodo lahko ogledali, kako je vse skupaj narejeno, po želji nadgradili ali pa celo dobili idejo za kakšno povsem novo aplikacijo in jo potem delili z drugimi v Backyardu.

Red Pitayo v enem svojih zadnjih blogov omenja tudi Cabe Attwell, urednik ugledne epublikacije Design News, ki meni, da bo Red Pitaya pomembna prednost za nadobudne inženirje.

Takšni blogov je bilo kar nekaj in pomembno prispevajo k promociji izdelka, k zavedanju, da Red Pitaya obstaja. Vsebine teh blogov in člankov tudi potrjujejo, da smo na pravi poti. Sicer pa smo ponosni, da so se blogi o Red Pitayi znašli v uglednih publikacijah, kot so omenjena, Techcrunch, EETimes, Linux Gizmos in podobne.

Do tega koraka verjetno projekt 913 lahko ocenite za zelo uspešnega. S čim se morate glede Red Pitaye trenutno prednostno ukvarjati?

Projekt 913 je bil iniciativa znotraj podjetja Instrumentation Technologies. Naš cilj je bil zajeti in izločiti nove in drzne zamisli, ki imajo velik tržni potencial, v podjetju pa tudi širše. Red Pitaya je konkretno utelešenje ene od idej, ki smo jih zajeli v sklopu iniciative 913.

Red Pitaya je začetek neke nove zgodbe. Nekatere stvari, s katerimi se srečujemo, so nam znane in so podobne kot tiste, s katerimi smo se srečevali v podjetju Instrumentation Technologies. Je pa veliko povsem novih izzivov. Na primer to, da imamo pri Red Pitayi na strani kupca opraviti tako s fizičnimi kot pravnimi osebami (podjetji, instituti, univerzami), zato je dinamika komunikacije in logistike povsem druga.

Trenutno se osredotočamo na izpolnitev obljub, ki smo jih dali v naši kampanji na Kickstarterju. To pomeni pravočasno dostavo izdelkov vsem podpornikom ter vzpostavitev Red Pitaya Ecosystema. Vzporedno s tem pa potekajo aktivnosti za vzpostavitev spletne prodaje izdelka na globalni ravni.

Kdo vse so torej podporniki Red Pitaye?

Veliko podpore smo dobili med izdelovalci, ki po mnenju znanega ameriškega publicista Chrisa Andersona postavljajo temelje za novo industrijsko revolucijo. To so zelo energični in inovativni ljudje, njihova skupnost v zadnjem času beleži izjemno rast. Potem so tu radioamaterji, ki bi Red Pitayo uporabljali bodisi kot softversko nastavljiv radio (Software Defined Radio) ali pa kot vsestranski merilni instrument za radiofrekvenčne signale.

Veseli pa nas tudi odziv strokovne skupnosti. S Fakulteto za elektrotehniko Univerze v Ljubljani in Inštitutom Jožef Stefan smo sodelovali že pri pripravi kampanje na Kickstarterju. Prav tako smo se za beta testiranje Red Pitaye že takrat dogovorili z eno od univerz Ivy League v ZDA. Po zagonu kampanje pa so nas med drugim podprli in izrazili željo po sodelovanju z Rice University v ZDA in znamenite ETH v Švici, kjer nameravajo Red Pitayo uporabiti pri razvoju kvantnega računalnika. Med zanimive podpornike štejemo tudi kliniko za raziskovanje parkinsonove bolezni univerze v Sydneyju. Red Pitayo nameravajo uporabiti pri preučevanju parkinsonove bolezni za procesiranje signalov, ki jih dobijo iz sond, nameščenih v možganih.

So vas medtem že našli tudi drugi vlagatelji ali partnerji, ki se zanimajo za sodelovanje z vami?

Dobili smo zelo širok spekter ponudb za sodelovanje. Z nekaterimi od njih se dogovarjamo o morebitnem sodelovanju, a je v tem trenutku prezgodaj govoriti o podrobnostih. Kickstarter je imel za nas vsaj dve pomembni dimenziji. Prva je, da nam je omogočil financiranje projekta. Še pomembnejši element pa je, da smo preverili trg in v zelo kratkem času vzpostavili zavedanje o izdelku ter postavili blagovno znamko Red Pitaya, za katero mnogi pravijo, da je privlačna, ker odseva neko naravno dinamiko in je tudi zapomnljiva.

Ali torej Kickstarterjevi podporniki lahko pričakujejo svoje izdelke okoli božiča?

To je naš cilj.

Zakaj je tovrstno spodbujanje projektov in nastajanje neke vrste spin-offov tako zelo pomembno?

Zato, ker se miselni vzorci in tržna dinamika danes v svetu spreminjajo izredno hitro. Nesmiselno je v obstoječem podjetju spreminjati tisto, kar deluje. Podjetje Instrumentation Technologies mora pri tem, kar dela, ostati najboljše. Z modelom spin-offov pa nadgrajujemo znanje in izkušnje podjetja, ne da bi rušili tisto, kar v podjetju že deluje. Red Pitaya je v tem kontekstu spin-off Instrumentation Technologies. Ocenjujem, da smo z Red Pitayo na dobri poti. Kako velika bo ta zgodba, bo pokazal čas. Mi verjamemo vanjo.