Okoljska agencija je ugotovila, da je pravni interes omenjenih organizacij za vstop v postopek podan, saj imata vlagatelja status nevladne organizacije, ki na področju varstva okolja delujeta v javnem interesu.

Arso je vlogo Focusa in Pica za stranska udeleženca v omenjenem postopku januarja letos zavrnil. Omenjeni organizaciji sta potem pravico poiskala na sodišču, na podlagi sodbe pa je pristojno ministrstvo vrnilo agenciji v ponoven premislek.

V postopku morebitne ponovne izdaje okoljevarstvenega dovoljenja Lafarge Cementu tako sodelujejo Lafarge, kot prosilec za dovoljenje za proizvodnjo cementa in sosežig odpadkov v cementi peči, Občine Trbovlje, kot stranska udeleženka, kmet Uroš Macerl, kot stranski udeleženec, ob strokovni pomoči Eko kroga, Focus in Pic.

Pravijo, da obratujejo popolnoma skladno z evropsko zakonodajo

Lafarge Cement je aprila letos vložil pritožbo na odločitev Arsa o zavrnitvi izdaje okoljevarstvenega dovoljenja. V podjetju so ob vložitvi pritožbe izpostavili, da obratujejo popolnoma skladno z evropsko zakonodajo, vključno z zakonsko dovoljenimi izpusti.

Po navedbah cementarne, ki je sredi marca prejela obvestilo Arsa o zavrnitvi izdaje okoljevarstvenega dovoljenja, so skladno s slovensko in evropsko zakonodajo pridobili okoljevarstveno dovoljenje leta 2009 po tem, ko so investirali več kot 32 milijonov evrov v nadgradnjo in modernizacijo cementarne, s ciljem zmanjšati vpliv na okolje.

Cementarna obratuje popolnoma v skladu z evropsko zakonodajo, vključno z zakonsko dovoljenimi izpusti, so še izpostavili v podjetju in dodali, da lahko trenutno Lafarge Cement obratuje, a brez uporabe alternativnih goriv.