Usoda trebanjske skupine Trimo in okoli 1000 z njo povezanih delovnih mest bo, kot kaže, še najmanj nekaj tednov viselo v zraku. Vodilni kadri Trima, zbrani v družbi Trimo Investment, so namreč včeraj potrdili predlog za 11-milijonsko dokapitalizacijo svoje zasebne družbe, prek katere so vrsto let obvladovali večino lastništva Trima.

S tem manevrom so si v Trimu Investmentu »kupili« dodatnih nekaj tednov časa, ko jim (še) ne bo treba na sodišče vložiti predloga za stečaj. Toda na drugi strani se je v dogovarjanje z bankami glede dolgoročnega reprograma posojil Trimu naselil še dodaten element negotovosti. Moratorij za odplačilo glavnice posojil se Trimu izteče že prihodnji ponedeljek. Če do tedaj dogovor z bankami ne bo sklenjen, bodo te lahko unovčile svoja zavarovanja in začele rubež v trebanjski družbi. Kot je znano, bankirji kot pogoj za dogovor o finančni sanaciji Trima postavljajo pridobitev najmanj 75-odstotnega lastniškega deleža, vendar bodo morale na izpolnitev tega pogoja počakati še najmanj do sredine prihodnjega meseca, ko se izteče rok za vplačilo dokapitalizacijskih delnic Trima Investmenta. Možnosti, da bi predsednici uprave Trima Tatjani Fink do prihodnjega ponedeljka uspelo skleniti končni dogovor z bankami, torej praktično ni več. Tudi če bi bil do tedaj sklenjen načelni dogovor, ta za banke ne bi bil zavezujoč, saj ga morajo potrditi še kreditni odbori in v nekaterih primerih nadzorni sveti bank.

»Predlog za dokapitalizacijo je dobil zadostno podporo, nobeden od delničarjev pa na skupščini ni napovedal vložitve izpodbojnih tožb,« nam je povedala direktorica Trima Investmenta Metka Štepec. Ocen, da bi lahko potrditev dokapitalizacije ogrozila dogovor o sanaciji Trima, ni želela komentirati.

Največji upnik Trima Investmenta je sicer prav Trimo, ki je do svoje donedavne večinske lastnice izpostavljen za skupno okoli sedem milijonov evrov. Med upnicami Trima Investmenta sta tudi Unicredit banka in NLB, v manjši meri pa še Probanka. Ta je pred kratkim že unovčila zavarovanja in Trimu Investmentu zasegla tretjinski delež Trima. Osnovno stališče bank je sicer bilo, da bi se moral Trimo Investment pripojiti k matični družbi Trimo, vendar se je to spremenilo, potem ko so v Trimu Investmentu razglasili insolventnost. S stečajem Trima Investmenta bi Trimo ustvaril okoli sedem milijonov evrov izgube, vendar bi bil po ocenah nekaterih bankirjev stečaj družbe za Trimo vseeno boljša rešitev kot njegova pripojitev. Če bi namreč Trimo s svojimi terjatvami dokapitaliziral Trimo Investment, tega pa ne bi storili preostali upniki, bi posledično Trimo nase prevzel še dodatno finančno breme, česar pa si v družbi ne morejo privoščiti.