Kot je povedala, ji drugega ni preostalo, pri čemer je izpostavila pomen politične stabilnosti.

»Bila je moja odločitev«

Bratuškova je med drugim pojasnila, da se je v petek in soboto sestala z ustanoviteljem in prvim predsednikom stranke Zoranom Jankovićem. Povedala mu je, da ji drugega kot to, kar je naredila, ni preostalo, če želi ohraniti politično stabilnost v državi in vlado takšno, kot je. »Ne bom pa rekla, da je bilo to v soglasju, to je pač moja odločitev in je prav, da takšno odločitev človek sprejme sam,« je dodala.

Pojasnila je, da odločitev glede soglasja h kandidaturi zanjo ni bila preprosta. V stranki se po njenih besedah dobro razumejo in odločitve več ali manj sprejemajo soglasno, a to odločitev je, kot pravi, sprejela sama.

Brez podpore stranke bi težko dovila tudi vlado

»Če jaz kot predsednica vlade nimam ali pa ne bi imela podpore svoje poslanske skupine oziroma stranke, tudi vlado zelo težko vodim,« je poudarila. Ker pred njimi po njeni oceni niso lahke odločitve kar zadeva potrebnih ukrepov, je ta podpora tudi nujno potrebna.

Ob tem premierka verjame, da bo PS »ostala stranka, ki bo imela predsednico vlade, ki bo imela župana glavnega mesta, največjo poslansko skupino in da bo to tista stranka, ki bo v Sloveniji ohranjala stabilnost, pravičnost in solidarnost«.

Bratuškova je sicer svoje kolege v poslanski skupini obvestila tudi o tem, kako poteka delo v vladi in usklajevanja o ukrepih. Na vprašanje, ali so njeno odločitev za soglasje h kandidaturi za predsednico podprli tudi poslanci PS, pa ni želela odgovoriti.

Očitki v interpelaciji so po prepričanju vodje poslanske skupine PS Janija Möderndorferja povsem neupravičeni in neutemeljeni. Argument SDS, da razrešitev Širclja s omenjene funkcije pomeni oslabitev opozicije s strani vlade, je v najmanjši meri sprevržen, ker je poslanca na to funkcijo imenovala vlada Janeza Janše, ki takrat ni razmišljala, da bi okrepila nadzor z imenovanjem nadzornika na predlog takratne opozicije, pravi Möderndorfer.

Janković: Kandidira lahko vsak

Janković je sicer Bratuškovi za odločitev za kandidaturo že čestital. Zanjo ni vedel, je pa stranka odprta, kar pomeni, da lahko kandidira vsak, je na novinarski konferenci, ki se je sicer odvila, še preden je Bratuškova javno sporočila svojo odločitev, dejal Janković. Kot je poudaril, to na njegovo odločitev, ali se bo za prvaka stranke potegoval tudi sam, ne vpliva, saj se bo odločil sam, odločitev pa bo sporočil, ko bo za to čas, je še dejal.

Pojavljajo se tudi neuradne informacije, da je Janković z vladno politiko nezadovoljen in zato namerava izstopiti iz PS ter ustanoviti novo stranko. Minister Jakič pravi, da teh informacij nima.

Rok za evidentiranje kandidatov za predsednika PS, ki ga bodo volili na kongresu 19. oktobra, je 24. september, predlagani kandidati pa lahko do 2. oktobra podajo soglasje h kandidaturi. Izvršni odbor PS bo nato določil kandidatno listo, šele potem bo tudi uradno znano, kdo vse so kandidati za novega predsednika stranke.

Na zadnjem kongresu PS januarja letos se je namreč največja parlamentarna stranka zavezala, da bo naslednji volilni kongres sklican do konca tega leta. Janković je takrat po očitkih protikorupcijske komisije zamrznil svoj status predsednika, svet stranke pa je za začasno vodenje PS pooblastil Bratuškovo. Nato se je marca, z izvolitvijo aktualne vlade, Janković z vrha stranke tudi dokončno umaknil.

Samoumevna odločitev

Koalicijske partnerje današnja odločitev ni presenetila. Tako v SD, DL kot v DeSUS menijo, da je odločitev razumljiva in samoumevna predvsem z vidika stabilnosti koalicije.

Predsedniku DeSUS Karlu Erjavcu se zdi odločitev Bratuškove, da bo kandidirala za predsednico PS, povsem samoumevna. »Funkcija predsednika vlade je namreč najmočnejša politična funkcija in zelo nenavadno bi bilo, da zaseda to funkcijo nekdo, ki ni predsednik stranke, saj to pomeni, da potem nima tistega vpliva, ki ga potrebuje kot predsednik vlade,« je dejal.

Na vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi istočasno za predsednika PS kandidiral tudi Zoran Janković in stranko znova prevzel, prvak DeSUS pojasnjuje, da na hipotetična vprašanja ne odgovarja rad. »Pustimo, da čas naredi svoje in bomo videli, kaj se bo zgodilo.« Erjavec Jankovićevo kandidaturo pričakuje, saj mu tako pravi »politična intuicija«. »Če ne bo kandidiral, bo to zame veliko presenečenje, ampak potem bi lahko sklepal, da so v ozadju kakšni dogovori, zakaj ne kandidira,« dodaja Erjavec.

Za Lukšiča ni pomembno, ali kandidira tudi Janković

Po besedah predsednika SD Igorja Lukšiča je pomembno, da se celotna PS zbere okrog predsednice vlade in ima ta podporo. Sicer ima celotna koalicija problem, je menil. Za Lukšiča ni pomembno to, ali bo kandidiral tudi Zoran Janković, temveč to, da gre Bratuškova v predsedniško tekmo in preveri podporo znotraj stranke.

DL je ponovila stališče, da se v notranje razmere strank ne vtikajo. Kurnjek osebno meni, da je kandidatura Bratuškove s političnega vidika razumljiva in pričakovana. DL je sicer že večkrat pojasnila, da bi ob morebitni vrnitvi Jankovića na čelo PS zapustila koalicijo.

STA je poskušala za komentar dobiti vodstvo DL, a predsednik stranke Gregor Virant in vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj nista bila dosegljiva.

Prihodnji teden na pogovor z NPU

Janković je danes tudi pojasnil, da ga je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) prihodnji teden povabil na pogovor glede zemljišča ob Vojkovi cesti, ki ga je Mestna občina Ljubljana prodala družbi Tritonis, čeprav naj ne bi bila lastnik tega zemljišča. Preberite več ...

Podjetje Tritonis, ki je 1356 kvadratnih metrov veliko parkirišče in 292 kvadratnih metrov veliko zelenico kupilo na javni dražbi za dober milijon evrov, je tam nameravalo postaviti garažno hišo s poslovnimi prostori. A pri pridobivanju gradbenega dovoljenja se je zapletlo, saj je več družb iz bližnjih stavb z dokumenti dokazovalo, da imajo pravico do uporabe zemljišča.

Podjetje tako ni moglo pridobiti gradbenega dovoljenja za gradnjo garaže. Zaradi domnevne prevare je zahtevalo vrnitev kupnine, vložilo odškodninske tožbe in kazensko ovadilo Jankovića in še enega uslužbenca mestne občine. Direktor Tritonisa Damjan Bremec je namreč prepričan, da jim je Mestna občina Ljubljana prodala zemljišče, s katerim ne bi smela razpolagati.