Poročilo na več kot 1000 straneh ostro kritizira pomanjkljivo delovanje nemških varnostnih sil v primeru in opisuje popoln poraz obveščevalnih in policijskih služb.

Parlamentarna komisija je preučevala napade NSU, v katerih je bilo od leta 2000 do 2007 ustreljenih in ubitih osem lastnikov trgovin turškega porekla in moški grškega porekla ter policistka. Policija je te zločine z NSU povezala šele štiri leta po zadnjem napadu.

Komisija, ki jo sestavljajo člani bundestaga, je svoje poročilo predala po letu in pol preiskav. V poročilu je navedla 47 predlogov, da se zagotovi, da se tovrstni serijski umori, ki so prestrašili turško manjšino v Nemčiji, ne bi ponovili.

Vodja komisije in član opozicijskih socialdemokratov Sebastian Edathy je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal, da je komisija pomanjkljivosti pri preiskavah umorov pripisala nesposobnosti približno 30 preiskovalnih agencij.

Polomija brez zgodovinske primerjave

"To je bila polomija oblasti brez zgodovinske primerjave," je zatrdil Edathy. V poročilu je komisija prišla do sklepa, da policija in agentje niso uspeli slediti namigom oziroma indicem, kot so bila na primer videnja neonacistov, da so delali na podlagi napačnih predpostavk zaradi institucionalnega rasizma ter da med seboj niso želeli deliti informacij zaradi nesoglasij.

Med ključnimi ukrepi Edathy vidi zaposlovanje več pripadnikov manjšin v policiji, saj naj bi to spremenilo miselnost policijskih sil. Ključen pa naj bi bil tudi večji poudarek pri izobraževanju policijskih sil v povezavi z multikulturno družbo.

Edathy je med predstavitvijo poročila še poudaril pomen preventive v boju proti desničarskemu ekstremizmu. Politika mora po njegovih besedah premisliti, kako zagotoviti, da mladi ne bi prevzemali tako ekstremističnega pogleda na svet.

Poročilo v bundestag 2. septembra

Je pa Edathy pred tem za dpa povedal, da je komisija zavrgla hude očitke, da so detektivi in agentje morebiti ščitili tričlansko NSU.

S poročilom parlamentarne komisije se bo bundestag na izredni seji ukvarjal 2. septembra.

Medtem pa v Münchnu že nekaj mesecev poteka sojenje NSU. Glavna obtoženka Beate Zschäpe, ki je tudi edina preživela izmed trojice, se mora zagovarjati kot sostorilka. Skupaj z njo na zatožni klopi sedijo še štirje domnevni pomagači.

Poleg Zchäpejeve sta morilsko trojko NSU sicer sestavljala še Uwe Mundlos in Uwe Böhnhardt, ki pa sta novembra 2011 storila samomor. Po njuni smrti je Zschäpejeva zažgala njihovo skupno stanovanje v saškem Zwickauu, nato pa se predala policiji.

Skupina je poleg desetih umorov leta 2004 na polni nakupovalni ulici v Kölnu izvedla napad z bombo z žeblji, v katerem je bilo ranjenih več kot 20 ljudi, izvedla pa je tudi več bančnih ropov.